İMZALAR DOSTLUK İÇİN

ANTALYA VE ANHUİ EYALETİ DÜĞMEYE BASTI

Güncel 23 Ekim 2018 17:59
İMZALAR DOSTLUK İÇİN
-A +A

Antalya Valiliği ile Çin Halk Cumhuriyeti Anhui Eyalet Valiliği arasında dostluk protokolü imzaladı. İmzalanan protokolün, iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesine katkı sağlaması amaçlanıyor.

Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Çin'in Anhui Eyaleti heyetiyle kahvaltıda bir araya geldi. Anhui Eyalet Vali Yardımcısı Guangrong Yang, İzmir Çin Başkonsolosu Zengxian Liu ve beraberindeki iş adamları daha sonra Vali Karaloğlu'nu makamında ziyaret etti. Ziyarette, Antalya Valiliği ile Anhui Eyalet Valiliği arasında dostluk protokolü imzaladı.

İKİ ÜLKE ARASINDAKİ TİCARET HACMİ
Valisi Münir Karaloğlu, Anhui eyaletinin başkenti Hefei ile Antalya arasında Mayıs 2017'de kardeş şehir ve iş birliği protokolü imzalandığını hatırlattı. Vali Karaloğlu, Türkiye ile Çin arasındaki siyasi ve dostluk ilişkilerin son derecede iyi olduğunu söyledi. İki ülke arasındaki ticaret hacminin 30 milyar dolara yaklaştığını vurgulayan Karaloğlu, "28-29 milyar dolarlık dış ticaret hacmimiz var. Ancak bir problemimiz var bizim bu dış ticaret içerisinde 3 milyar dolarlık bir ihracatımız var. Bunu sürdürülebilmek için dış ticareti dengeye getirmek zorundayız. İhracat ve ithalat rakamlarının birbirine yakınlaştırmak durumundayız" dedi.

ÇİNLİ TURİST SAYISI
Antalya'nın turizm şehri olduğunu kaydeden Münir Karaloğlu, 2018 yılının Çin'de Türkiye Turizm yılı ilan edildiğini, çok güzel etkinlikler yapıldığını kaydetti. 2017-2018 yılı rakamları mukayese edildiğinde Çin'den Türkiye'ye gelen turist sayısında yüzde 100'lük artış olduğuna işaret eden Karaloğlu, "Çin'de her yıl 130 milyon kişi yurt dışını ziyaret ediyor. İlk hedefimiz bunun yüzde 1'ini Türkiye'ye alabilmek. Bu da 1.3 milyon Çinli turist demek" diye konuştu.

İki ülke arasındaki ekonomik işbirliğinin görüşüldüğü ziyarette, Vali Münir Karaloğlu, Çinli heyete Döşemealtı halısı hediye etti. 

Kaynak : DHA

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...