İMAM HATİP ZİRVESİ

İmam hatip okullarının her siyasi tartışmanın konusu haline getirildiğini belirten ÖNDER İmam Hatipliler Derneği Genel Başkanı Halit Bekiroğlu, yıllarca varoluş mücadelesi verdiklerini belirterek, her türlü fitne fesada rağmen kardeşliğe samimiyetle ve dört elle sarılacaklarını vurguladı

Güncel 14 Ekim 2018 15:07
İMAM HATİP ZİRVESİ
-A +A

ÖNDER İmam Hatipliler Derneği tarafından yılda bir kez gerçekleştirilen ve yıllık çalışmaların istişare edildiği İmam Hatipliler Kurultayı’nın 15’si, Türkiye genelindeki mezun dernekleri ve başkanlarının da katılımıyla Antalya Manavgat’ta başladı. İmam hatiplerle ilgili önemli konuların alanında uzman isimler tarafından masaya yatırıldığı Kurultay’da ÖNDER’in her yıl yenilenen mottosu da ilan edildi. Bu yılki motto, “Bilgi ve hikmetle” olarak belirlendi. Program, Manavgat İmam Hatip Lisesi mezunu Yasin Özsever’in Kuran’ı Kerim tilavetiyle başladı.

ÖNDER’İN 60. YAŞ GURURU
ÖNDER’in kuruluşunun 60. yılında bir araya geldiklerini belirten ÖNDER Genel Başkanı Halit Bekiroğlu, samimiyet sayesinde ruhlarını ve aşklarını hem diri tuttuklarını hem de istikametlerini koruduklarını söyledi. Bekiroğlu, “Eğitim meselesini en fazla konuştuğumuz dönemde bu kurultayımızı gerçekleştiriyoruz. Bizler bu meseleyi yoğun bir şekilde tartışmayı kıymetli buluyoruz. Çünkü bize özgü, bize ait, köklerimize ait eğitimi ve kültürü birlikle yeniden şekillendirmemiz gerektiğini anlıyoruz” dedi.

İMAM HATİPLER İYİ BİR ROL MODEL
İmam hatip okullarıyla ilgili değerlendirmelerde de bulunan Halit Bekiroğlu, şu ifadeleri kaydetti:
“İmam hatip aidiyeti, aslında tam da bütüncül bakışın yansımasıdır. Bu gönüllülüğün maddi yansıması da var, devletin yükünü hafifletme tarafı da var. Aslında bütün bunlar sağlıklı yürütüldüğünde, sivil toplum kendi konumlanmasını doğru yaptığında, katkısını da sunduğunda devletin yükünü hafifletmeye ve imam hatip aidiyeti gibi diğer tüm okullarımızın aidiyetlerinin de güçlenmesine vesile olacaktır. İmam hatip modeli, bu ülkenin en özgün eğitim modeli olarak en mutedil, İslam dünyasına sunabileceğimiz ifrattan tefritten uzak en kıymetli modelimiz olarak ele alınmalı. İmam hatip modelini hem İslam dünyasına hem de insanlığa öncülük yapacak bir model olarak görüyoruz.”

İMAM HATİP OKULLARI VİZYON BELGESİ
Yeni dönemde imam hatiplerle ilgili izlenecek politika noktasında açıklamalar yapan Milli Eğitim Bakan Yardımcısı İbrahim Er ise, “Bir medeniyet tasavvuruna bağlı olarak bir kültür politikası oluşturulmalı. Eğitim politikamız da bu kültür politikamız üzerinde olmalı. Nasıl bir insan ve nasıl bir toplum tasavvuru sorusuna cevap verdikten sonra bunu önceleyecek eğitim, kültür politikasının içinde olmalı. İmam hatiplilerle ilgili politika da eğitim politikamızın içinde biraz daha özel bir politika. Vizyon belgesinde imam hatiplere ilişkin 3 farklı alanda iyileştirmelerin olduğunu göreceğiz” diye konuştu.
İmam hatiplerin niteliği üzerinde duran Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Sinan Aksu da, imam hatip sıralarının en iyi şekilde dolması, eğitimin en iyi şekilde verilmesi gerektiğini söyledi.

İMAM HATİP NESLİ TOPLUMUN SİGORTASIDIR
Memur Sen Başkanı Ali Yalçın, geçmiş dönemdeki yaşanan zorluklardan ve ÖNDER’in duruşundan bahsederek, “Bu topluluk kazanınca kibre kapılmadı, çünkü bu topluluğun mayasında kibir şeytandandır diye bir şiar var. O yüzden samimiyetle yoluna devam ediyor” dedi. ÖNDER’in imam hatiplilik ruhunu ön plana çıkarmasından dolayı memnuniyet duyduğunu belirten Yalçın, şunları aktardı:
“Onun gayreti imam hatipler için ne yapabiliriz değil, imam hatipliler olarak bu ülkeye, millete, İslam dünyasına neler yapabiliriz şeklindedir. İmam hatipler, bu ülkenin hassas konularına ilişkin duruş ortaya koyan, ülkenin, ümmetin ve yeryüzünün bütün meselelerine duyarlılık gösteren bir anlayışın adıdır. İmam hatipler için çalışırken bütün okullara da el uzatma ve ayağa kaldırma mücadelesi veriliyor. Bu da son derece önemli. Ucu millete, ülkeye, insanlığa dokunan her konuya ilişkin gündem oluşturan ve söz söyleme gayreti içinde olan bu topluluğu yürekten selamlıyorum” diye konuştu.

MİTİNG GİBİ KURULTAY TOPLANTISI
Manavgat Selge Beach Otel’de yapılan Kurultay’a ÖNDER Genel Başkanı Halit Bekiroğlu, yönetim kurulu üyeleri ve il derneklerinin yöneticileri katıldı. ÖNDER Karaman ve Manavgat Derneği’nin ev sahipliğinde yapılan Kurultay’a Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Sinan Aksu, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı İbrahim Er, Memur Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Anadolu Gençlik Derneği Başkanı Salih Turhan, Balıkesir milletvekili Mustafa Canbey, Karaman milletvekilleri Dr. Recep Şeker ve Selman Eser, Karaman Valisi Fahri Meral, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Bahattin Bayraktar, ÖNDER eski Başkanı Hüseyin Korkut, Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz, ÖNDER İmam Hatipliler Derneği Antalya İl Başkanı Mustafa Emekli de iştirak etti.
 
Serçin ÇILDIR, Yıldız ÇİÇEK

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
YOLUN SONU

YOLUN SONU

18:40 17 Mayıs 2019
O aileye hapis şoku

O aileye hapis şoku

18:35 17 Mayıs 2019
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...