İlber Ortaylı'ya büyük ilgi

Eğitim 18 Ekim 2017 16:27
 İlber Ortaylı'ya büyük ilgi
-A +A

Antalya’nın Alanya ilçesi’nde düzenlenen II. INES Uluslararası Akademik Araştırmalar Kongresi’ne katılan ünlü tarih profesörü İlber Ortaylı, “Kerkük ve Musul Meselesi” konulu konferans verdi. Alanya Belediyesi’nin katkılarıyla düzenlenen II. INES Uluslararası Akademik Araştırmalar Kongresi’ne katılan ünlü tarih profesörü İlber Ortaylı, Belediye Kültür Merkezi’nde “Kerkük ve Musul Meselesi” konulu konferans verdi. Kültür Merkezini sığmayan kalabalık dışarı taştı. Alanya Belediyesi salona giremeyen vatandaşlar için salonun dışına dev ekran kurarak Ortaylı konferansını izlemelerini sağladı.

Kerkük ve Musul meseli konuşuldu
İlber Ortaylı, konferansta başta Kerkük ve Musul meselesi olmak üzere, Ortadoğu’daki sorunların nedenleri, Araplardaki milliyetçilik ve vatan kavramlarının anlamı, Irak ve Suriye’nin başına gelenlerden dolayı yaşadıkları sorunlar, Kerkük ve Musul’da yaşayan Türkmenler’in Osmanlı İmparatorluğu zamanındaki ve günümüzdeki durumu, Suriye ve Irak’taki rejim zayıflığı, Rusya ve Amerika’nın bu bölgelerdeki emelleri ve izlediği politikalar üzerine görüşlerini paylaştı.
 
Yücel: “Vatandaşlarımız büyük ilgi gösterdi”
Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, II. INES Uluslararası Akademik Araştırmalar Kongresi’ne, Alanya Belediyesi’nin de önemli katkılar verdiğini söyledi. Başkan Yücel, Türkiye’nin tarih konusunda önemli bilim adamlarından biri olan Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın günümüzün en büyük sorunlarından ve Türkiye’yi de yakından ilgilendiren Kerkük ve Musul Meselesi konusunda verdiği konferansa ilgilinin çok büyük olduğunu belirtti. Yücel, “Konferansa olan ilgi bizleri ve Ortaylı’yı mutlu etti. Vatandaşlarımızın ülke meselelerini yakından takip etmesi, milli birlik ve bütünlüğümüz açısından çok önemli” dedi.

Akademik fotoğraf sergisi açıldı
II. INES Uluslararası Akademik Araştırmalar Kongresi çerçevesinde, Alanya Belediyesi Kültür Merkezi Sergi Salonu’nda “Akademik Fotoğraf Sergisi” açıldı. Sergi açılışını konferans öncesi Prof. Dr. İlber Ortaylı, Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, ALKÜ Rektörü Ahmet Pınarbaşı ve davetlilerle birlikte yaptı. 21 Ekim Cumartesi gününe kadar açık kalacak sergiyi vatandaşlar ücretsiz ziyaret edebilecekler.
 
İHA

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...