İkinci el oto alış- satışlarına dikkat

Tüketiciler Birliği Antalya Şube Başkanı Neşet Gündüz, ikinci el otomobil almayı düşünenleri uyardı. Gündüz, "Oto alım satımı yapan kişiler araçların tüm bilgilerini ve ekspertiz raporlarını müşteriye sunmak zorunda. Galerici belgeleri sunamıyorsa bu alışverişten uzak durun" dedi

Ekonomi 18 Aralık 2018 15:26
İkinci el oto alış- satışlarına dikkat
-A +A

Tüketiciler Birliği Antalya Şube Başkanı Neşet Gündüz, ikinci el otomobil almayı düşünenleri uyardı. Gündüz, "Oto alım satımı yapan kişiler araçların tüm bilgilerini ve ekspertiz raporlarını müşteriye sunmak zorunda. Galerici belgeleri sunamıyorsa bu alışverişten uzak durun" dedi.

Tüketiciler Birliği Antalya Şube Başkanı Neşet Gündüz, son günlerde derneğe ikinci el oto alım ve satımlarıyla ilgili ciddi şikayetler geldiğini belirterek, özelikle merdiven altı oto galeri işi yapanlardan dolayı tüketicilerin mağduriyet yaşadığını söyledi. Bayram ve yılbaşılarda araç alım ve satımlarında ciddi hareketlenme görüldüğüne dikkat çeken Neşet Gündüz, ikinci el oto satışlarında mağduriyet yaşanmaması için vatandaşların dikkat etmesi gereken konularda bilgi verdi.

Galeriden oto alım-satımı yapan kişilerin, araçların tüm bilgilerini ve ekspertiz raporlarını müşteriye sunması gerektiğini hatırlatan Gündüz, “Galerici bu belgeleri sunamıyorsa alışverişten uzak durun. Satıcı, sizin ekspertiz getirmenizi isterse o zaman da sözleşme yapmalısınız. Sözleşmeye satıcının beyanları yazılmalı ve bu beyan üzerinden ekspertizin olumsuz rapor vermesi halinde satıcıdan tüm masraflarınızı iade alabilirsiniz" dedi.
Ayrıca, ekspertiz seçimi veya satıcının ekspertiz raporunun gerçekliği veya doğruluğunun da araştırılması gerektiğini kaydeden Neşet Gündüz, “TSE belgesi olmayan ekspertiz şirketleri tarafından verilen raporların hiçbir resmi dayanağı yoktur. Eğer bu raporu almak istiyorsanız mutlaka ekspertiz şirketine 'TSE belgesi var mı' sorusunu yöneltmelisiniz" diye konuştu." 

Kaynak : DHA

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...