İKİ ÜLKE ARASINDA GENÇLİK HAREKETİ

TÜRKİYE VE RUSYA,FESTİVALDE BULUŞUYOR

Güncel 6 Kasım 2019 14:35
İKİ ÜLKE ARASINDA GENÇLİK HAREKETİ
-A +A

Türkiye ile Rusya arasındaki olumlu ilişkileri daha da geliştirmek amacıyla düzenlenen etkinliklere bir yenisi daha eklendi.Antalya’da düzenlenen Rus-Türk Gençlik Forumu’nda, ‘Samovarfest 2020’ adlı Misafirperverlik Festivali’nin yapılması için de iş birliği anlaşması imzalandı
‘Rus-Türk Gençlerinin Temel Komünikasyon Alanı’ adlı Gençlik Forumu, Rixos Downtown Otel’de gerçekleştirildi. ‘Diplomasi ve Etnik İşletmeler’ başlığı altında yapılan, Rusya ‘Ulusların Kültürü’ Vakfı ve Gorçakov Açık Diplomasiye Destek Vakfı tarafından organize edilen, Rusya Yurtdışında Yaşayan Vatandaşlar ve Uluslararası İşbirliği Ajansı’nın (Rossotrudniçestvo) partnerliğini üstlendiği foruma, Rusya ve Türkiye’den çok sayıda akademisyen ile öğrenci katıldı.

İKİ ÜLKE ARASINDA GENÇLİK HAREKETİ

AK Parti eski milletvekillerinden Burhan Kılıç, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü ve Akdeniz Manşet, Gazete Bir ve İleri gazetelerinin sahibi Murat Çiçek de forumun konukları arasında yer aldı. Forumun moderatörlüğünü yapan Rusya Uluslar Kültürü Fonu Başkanı Natalya Andreyevna Dolgareva, “Mükemmel ülke Türkiye, güneşli kent Antalya’ya teşekkür ediyorum” sözleriyle başladığı açılış konuşmasında forumun iki ülke gençlik hareketine önemli katkılar sağlayacağını söyledi. Bu etkinliğin gerçekleşmesine katkı koyan herkese minnettarlığını ifade eden Dolgareva, forumun iki ülke arasındaki işbirliğine güzel bir örnek teşkil ettiğini de vurguladı.

BAŞKAN TÜTÜNCÜ’DEN ANLAMLI TEŞEKKÜR

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü ise, forumun konuklarından biri olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Türkiye ve Rusya birbirine yakın hukuk ve ilişkileri olan iki ülke. İki ülke arasındaki dostluk ilişkisini daha ileriye taşıyacak her adım çok kıymetli. Bugün gerçekleştirilen ve iki ülke gençlerini merkez alan bu forum ile dostluk bağlarının güçlendirilmesi anlamlıdır. Dolayısıyla bu foruma katılmamıza vesile olan gazeteci dostum Murat Çiçek’e ve lise yıllarından hocam olan Burhan Kılıç hocama çok teşekkür ediyorum ve bu forumun başarılı bir şekilde sonuçlanmasını temenni ediyorum” diye konuştu. 
Rusya Antalya Başkonsolosu Oleg Rogoza da, iki ülkenin istikbalinin de gençlerde olduğuna işaret ederek, “Ülkelerimiz gençlerimiz sayesinde gelişecek” dedi.  Rogoza, konuşmasının ardından ardından Rusya’nın Türkiye Büyükelçisi Aleksey Yerhov’un foruma gönderdiği mesajı okudu.

TOPLANTILAR GELENEKSEL OLDU

Rossotrudniçestvo Federal Ajansı Programlarının Uygulanması ve Kamu Diplomasisinin Geliştirilmesi Bölümü Başkanı Vitaliy Viktoroviç Solonetskiy, Türk ve Rus gençlerinin böyle bir etkinlikte ilk kez Antalya’da bir araya geldiklerini söyledi. Rusya ve Türkiye arasındaki ilişkilerin iki ülkenin başkanları Erdoğan ve Putin sayesinde son derece özel olduğunu belirten Solonetskiy, “Beşeri ilişkilerin geliştirilmesi noktasında son dönemde Rusya’da ve Türkiye’de 4 toplantı yaptık. Dördüncü toplantı 2018’de yine Antalya’daydı. Bu toplantıda bugün gerçekleştirdiğimiz forumun kararı alınmıştı. Bu foruma 50’den fazla vakıf ve üniversitenin katılımını sağladık. Bu tür etkinlikler Rusya’nın yurtdışındaki dostluklarını artırma çabasıdır” diye konuştu.

KILIÇ: TÜRK-RUS DOSTLUĞU PEKİŞİYOR

AK Parti eski milletvekillerinden Burhan Kılıç da konuşmasında bu tür etkinliklerin iki ülkenin dostluğunu her geçen gün biraz daha pekiştirdiğine dikkat çekti. Daha önce Moskova’da yapılan benzeri bir foruma katıldığını anlatan Kılıç, “Türkiye ve Rusya’nın ortak kültür potansiyeli çok büyük. Bu etkinliklerle aramızdaki dostluk ilişkisini canlı tutmamız gerek. Bu forumun da bu anlamda iki ülke adına güzel şeyler getireceğine inanıyorum.” diye konuştu.
 A. M. Gorchakov Fonu Programları Müdürü Viktoriya Georgievna Karsliyeva ise konuşmasında, “Gençler çok önemli. Çünkü yakın gelecekte gündemi onlar belirleyecek, ülkelerini onlar yönetecek. Bu yüzden bu forumun gençlerimize ve iki ülke ilişkilerine önemli katkılar sağlayacağına inanıyorum” dedi.

ÖĞRENCİLERDEN ANLAMLI MESAJ
Forumun açılışında gençleri temsilen Türkiye’den İ. Ü. Çin Dili ve Edebiyatı Bölümü öğrencisi İlayda Gizem Balaban, Rusya’dan Moskova Devlet Uluslararası İlişkiler Enstitüsü Uluslararası İlişkiler Bölümü öğrencisi Anna Nikolayevna Grigoryeva konuştu. Türk öğrenci Balaban konuşmasını Rusça, Rus öğrenci Grigoryeva da Türkçe yaptı. Balaban konuşmasında, “İki ülke ilişkilerinin güçlenmesine bir temel lazım. O temel de kültürdür. İstikbal biz gençlerin elinde. Bu forum kalıcı ilişkilere katkı sağlayacaktır” dedi. Grigoryeva da, “Ruslar ve Türkler çok benzeriz. Mesela çayı her iki millet de çok sever. Gençler olarak bu iki komşu ve dost ülkenin ilişkilerini daha da geliştireceğiz. Bu tür etkinliklerle, karşılıklı anlayış ve sevgi ile dünyamızı daha yaşanabilir bir hale getireceğiz. Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi, bütün ümidim gençlikte” ifadelerini kullandı.

FESTİVAL İÇİN İMZALAR ATILDI

Konuşmaların ardından,Ulusların Kültürü Derneği Başkanı Natalya Andreyevna Dolgareva ile Uluslararası Diplomasi Derneği Başkanı Elena Cojuhari arasında Rus-Türk Misafirperverlik Festivali ‘Samovarfest 2020’ projesi için karşılıklı imzalar atıldı.


Serçin ÇILDIR, Özge GÜRÜN 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...