İHH’DAN MORO’YA 'YARDIM' KÖPRÜSÜ

FİLİPİNLİ YETİMLERİN UMUT IŞIĞI: TÜRKİYE

Güncel 20 Aralık 2018 15:51
İHH’DAN MORO’YA 'YARDIM' KÖPRÜSÜ
-A +A

Türkiye'nin ve dünyanın birçok bölgesine sınır tanımadan yardımlarını ulaştıran İHH İnsani Yardım Vakfı, İslam coğrafyasında mağdur olanlara, muhtaçlara, mültecilere, yetimlere, zulüm altında yaşama tutunmaya çalışanlara umut ışığı olmaya devam ediyor.
Türkiye’den mazlum coğrafyalara destek sürüyor. İHH İnsani Yardım Vakfı, Antalya Şube Başkanı Mehmet Yıldırım ve ekinin de yer aldığı Türkiye'den gelen kalabalık bir heyetin katılımlarıyla Filipinler Moro'ya çıkartma yaptı.

İHH’DAN MORO’YA KALICI ESERLER
Kalıcı eserlerin 5'ini oluşturan 2 yetimhane, 1 cami, 1 yemekhane ve 1 su kuyusu Mugindanao bölgesinin Cotobato şehrinde bulunan İHH Yetimhane Kompleksi'nde; diğer ilkokul projesi ise Mugindanao'nun Talayan şehrinde inşa edildi. Hizmete açılan İHH Yetimhane Kompleksi içerisindeki yapılara; Konya İHH Akıncılar Yetimhanesi, Antalya İHH Haticetü'l Kübra Yetimhanesi, Antalya İHH Mehmet Zahit Kotku Cami, Tuzla Gönüllüler Yemekhanesi ve Ayşe Bozbey Su Kuyusu ismi verilirken Mugindanao'da açılan okula da Ümraniye İHH Abdülhamit Han İlkokulu ismi verildi.

BİR DİRENİŞ HİKAYESİ: MORO

İçerisinde 5 ayrı kalıcı eserin bulunduğu İHH Yetimhane Kompleksi'ndeki açılış töreninde konuşan Moro İslami Kurtuluş Cephesi Lideri Haci Murat İbrahim, Türkiye’nin sadece Ortadoğu’da değil, tüm dünyada Müslümanların sorunları ile ilgilenen bir ülke olduğunu söyledi. Yıllardır süren mücadelenin Moro halkının huzuru için olduğunu belirten İbrahim, 'Rabb'imize hamd olsun ki Türkiye, bize en fazla desteği veren güçlü ülkelerden bir tanesi. İHH da Moro'ya yetimhane, sosyal yardımlar gibi bir çok alanda hizmet ediyor. İnşallah ilişkilerimiz bundan sonra da ümmet ve Moro için artarak devam edecek' dedi.

MAZLUMLAR, YOLUMUZU GÖZLÜYOR

Antalya İHH Antalya Şube Başkanı Mehmet Yıldırım ise bağışçıların destekleriyle ihtiyaç sahiplerine ulaşmak için dünyanın dört bir tarafına gittikleri söyledi. Yıldırım, “Mazlum Müslümanlar, her zamankinden daha fazla yardıma muhtaç durumda. Dünyanın dört bir yanındaki ihtiyaç sahipleri kendilerine uzatılacak sıcak bir eli bekliyor ve bizlerin yolunu gözlüyor. Biz de elimizden geldiğince gerek yetimhane, gerek okul gerekse insani yardım çalışmaları yaparak Moro halkının haklı davasına katkıda bulunmaya çalışıyoruz' dedi.

YETİMLER İÇİN EĞİTİM KOMPLEKSİ

İHH Yetim Kopleksi'nin içerisinde yer alan ve Konya İHH Akıncılar ile Antalya İHH Haticetü'l Kübra yetimhanelerinden toplamda 96 yetim kız istifade edecek. Yine Antalya İHH'nın katkılarıyla hizmete açılan 100 metrekarelik Mehmet Zahit Kotku Camii'nden aynı anda 150 Müslüman ibadet edebilecek. Tuzla İHH'nın destekleriyle açılan Gönüllüler Yemekhanesi'nden ise hem komplekse barınacak olan 120 yetim ve idari personel faydalanacak. Merhum Ayşe Bozbey adına yaptırılan su kuyusu ise tüm kompleksin su ihtiyacını karşılayacak.

İHH’DAN ABDÜLHAMİT HAN İLKOKULU

Ümraniye İHH'nın destekleriyle Talayan bölgesinde açılan Abdülhamit Han İlkokulu'ndan 150 öğrenci istifade edecek. 210 metrekarelik 5 odalı okulda 4 sınıf bulunuyor. Okulda dini ilimlerin yanı sıra fenni ilimlerin de okutulması planlanıyor. Okulla birlikte Türkiye ve Moro arasındaki gönül bağlarının pekiştirilmesi hedefleniyor.

MORO'DA İHTİYAÇ DEVAM EDİYOR

İHH Antalya Şube Başkanı Mehmet Yıldırım, açılan kompleksin ve ilkokulun ulaşım ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için ayrıca 2 ayrı servis aracına ihtiyaç duyulduğunu bildirdi. Yıldırım, Moro Müslümanlarına katkıda bulunmak isteyen hayırseverlerin İHH Temsilcilikleri, illerdeki İnsani Yardım Dernekleri ve İHH İletişim Merkezi ile irtibata geçmeleri gerektiğini sözlerine ekledi.Kaynak : Faruk ÇELİK, Esra KÖKSAL

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...