İHD’den kürtaj tepkisi

İnsan Hakları Derneği (İHD) Antalya Şubesi, İstanbul Emniyet Müdürlüğü tarafından sağlık kuruluşlarından kürtaj yaptıran kadınların listesinin istendiği iddiasına tepki gösterdi.

Güncel 13 Eylül 2019 17:33
İHD’den kürtaj tepkisi
-A +A

İnsan Hakları Derneği (İHD) Antalya Şubesi, İstanbul Emniyet Müdürlüğü tarafından sağlık kuruluşlarından polikistik over sendromu olan ve kürtaj yaptıran kadınların listesinin istendiği iddiasına tepki geldi. İHD Antalya Şubesi'nde düzenlenen basın açıklamasında konuşan Prof. Dr. Gülser Kayır, görevli sağlık personeli dışında bu tür mahrem bilgilerin paylaşılmasının kadınların insan haklarının ihlal edilmesi anlamına geldiğini belirtti. Kadınların fişlenmesi ve kürtajın yasaklanmasının kadınların sağlıksız koşullara zorlanmasına neden olacağını belirten Kayır, "Kadınların yaşam ve sağlık açısından büyük riskler oluşturan ve merdivenaltı denilen kürtajlar anne ölümlerinin başlıca nedenlerindendir. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre dünyada her yıl uygulanan 46 milyon kürtajın yarısının güvenli olmayan koşullarda uygulandığı ve yılda yaklaşık 80 bin kadının yaşamını yitirdiği raporlanmıştır" dedi.
 
KÜRTAJDAN KAYNAKLI ÖLÜMLER
Dünya Sağlık Örgütü raporlarında yer alan ve kürtajdan kaynaklı ölümlerin neredeyse tamamının kürtajın yasaklandığı veya aile palanması hizmetinin yetersiz olduğu ülkelerde meydana geldiğini söyleyen Kayır, "Kürtajın engellenmesi kadının sağlık haklarının elinden alınmasıdır. Ülkemizde kürtaj yasaldır ve 1983 yılından beri suç değildir. Yasal olarak 10 hafta sonuna kadar, tecavüz veya bebek ve anne sağlığının risk altında olması dummlarında ise 20 hafta sonuna kadar kürtaj yaptırma hakkı vardır. 2012 yılında Cumhurbaşkanının ‘kürtaj cinayettir' söylemlenin sonucunda hastanelerde fiilen kürtajın yasak olduğu ilan edilmeye başlamıştı. Savcılığın yazıyı geri çektiğini açıklaması kadınlan rahatlatmayacaktır. Ulusal düzeyde kürtaj hakkı için mücadeleye devam edilecektir. Kadınları birey olarak görmeyen, kadınların insan haklarının olduğunu kabul etmeyen, bedenleri üzerindeki karar verme haklarını ellerinden alan politikalardan vazgeçilmelidir" ifadelerini kullandı.
Ramazan BOZCA

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...