İddialar asılsız

ANTALYA VAKIFLAR BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ

Güncel 29 Kasım 2018 16:01
İddialar asılsız
-A +A

Antalya Vakıflar Bölge Müdürlüğü, restorasyonu devam eden yaklaşık 4 asırlık Tekeli Mehmet Paşa Camii'nin tarihi çinilerinin çalındığına yönelik iddiaların gerçeği yansıtmadığını bildirdi. Müdürlükten yapılan açıklamada son 60 yılda yapılan incelemelerde çinilerin çalındığına dair bir tespitin olmadığına dikkat çekildi.

Antalya Vakıflar Bölge Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, hırsızlık olayına dair herhangi bir şikayet, bilgi, belge bulunmamasına rağmen Muratpaşa ilçesindeki restorasyonu devam eden yaklaşık 400 yıllık Tekeli Mehmet Paşa Camii'nin tarihi çinilerinden bir kısmının çalındığına ilişkin daha önce de ortaya atılan iddiaların tekrarlandığına dikkat çekildi.

"ÖZGÜN OLARAK YERİNE KONULACAK"
"Öncelikle restorasyonu devam eden Tekeli Mehmet Paşa Camii'nin son yıllarda hatta eski fotoğraflardan ve belgelerden tespit edilebildiği kadarıyla son 60 yılda çinilerin çalındığına ilişkin bir bilgi belge bulunmamaktadır" denilen açıklamada, "İdaremiz uzmanlarınca düzenlenen 1960 ve 1970 tarihli tescil fişlerinde pencere alınlıkları günümüzdeki şekliyle tarif edilmiştir. Caminin kuzey girişinin sağındaki panoda bulunan çiniler dış koşullar sebebiyle 28.05.2012 tarihinde düştüğünden Antalya Müzesine teslim edilmiştir. Söz konusu çiniler Koruma Kurulundan onaylı restorasyon projesi doğrultusunda konservasyonu yapılarak özgün yerine konulacaktır. Bu çinilerin bulunduğu alınlık boş olduğundan, idaremizden teyit edilmeden ve yeterli araştırma yapılmadan zaman zaman çinilerin çalındığına ilişkin haberler yapılmaktadır" ifadeleri kullanıldı.

UZMAN EKİP TARAFINDAN ÇALIŞMALAR YÜRÜTÜLÜYOR
Tekeli Mehmet Paşa Camii'nin tarihi, kültürel, ender karakteristik bütün özgün özelliklerini sergilemesine olanak taşıyacak şekilde restorasyonunun yapılması için bölge müdürlüğü azami gayret ve çaba sarf ederken, restorasyon konusunda öğretim üyelerinden oluşan bilim heyeti gözetiminde restorasyon faaliyetlerinin yürütüldüğü belirtildi. 

Kaynak : İHA

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...