HERKES SUSTU YARGI KONUŞTU

SÖZDE ADALET ARAYANLARA, TOKAT GİBİ KARAR…

Güncel 12 Nisan 2018 18:15
HERKES SUSTU YARGI KONUŞTU
-A +A

2017 yılında Konyaaltı Sahili’ndeki 11 işletmenin ihalesiyle ilgili yaptığı asılsız haberlerle kamuoyunu meşgul eden Hürses Gazetesi’ne bir tokat da adaletten geldi. Yalan haberleri belgeleriyle çürüten Akdeniz Manşet Gazetesi’ne de dava açan Hürses, 30 bin TL'lik manevi tazminat davasını kaybetti.

HÜRSES’İN İPLİĞİ PAZARA ÇIKTI
Antalya’da yayın hayatını sürdüren Hürses Gazetesi, geçtiğimiz yıl Konyaaltı sahiliyle ilgili Başkan Menderes Türel’i karalama amaçlı, ‘Konyaaltı sahili ranta mı teslim’ başlıklı sözde haberi gazete sütunlarına taşıdı. Söz konusu haberdeki asılsız iddiaları çürüten Akdeniz Manşet Gazetesi de, ‘Bunların Gözü Dönmüş’ başlıklı bir haber ileri sürerek, Hürses’in ipliğini pazara çıkardı.

MAHKEMEDEN TOKAT GİBİ KARAR

Yapılan haberler karşısında iyice köşeye sıkışan Hürses Gazetesi, Akdeniz Manşet Gazetesi’ne ‘manevi zarara uğradığı’ gerekçesiyle 30 bin TL'lik manevi tazminat davası açtı. Antalya 8. Asliye Hukuk Mahkemesi’nin yürüttüğü davada, duruşmanın bittiğini bildiren hakim, davanın reddine karar verdiğini açıkladı. Böylece sözde adalet arayan Hürses Gazetesi, hakikatin tokadını yemiş oldu.

OLAYIN GEÇMİŞİ
Akdeniz Manşet Gazetesi’nin haberine göre, iki gazete arasındaki hukuki süreç şöyle gelişti;
Geçen yıl, Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından Konyaaltı sahilindeki 11 işletme, belediye şirketi ANET A.Ş.’ye 6 aylığına kiralandı. ANET bu işletmeleri 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu’nun 51/G maddesi uyarınca pazarlık usulü ile Sabri ve Suat Ünver’in sahibi olduğu Senatur adlı firmaya ihale etti.  Hürses bunun üzerine, Ünver’in Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ile dostluğunu öne sürerek, 7 Haziran 2017’de ‘Konyaaltı sahili ranta mı teslim’ başlığı altında mesnetsiz bir çok iddiayı kapsayan bir haber yayınladı.

ASILSIZ HABER KUYRUK ACISI ÇIKTI
Sahilde Büyükşehir Belediyesi’nce engelli vatandaşlar için yaptırılan iskeleyi dahi ‘rant’ olarak nitelendiren Hürses’in bu haberi üzerine Akdeniz Manşet’e konuşan Senatur firması sahiplerinden Suat Ünver, Hürses’in sahibi Ayla Çekiç’in söz konusu işletmelerden birini istediğini öne sürdü. Ünver, bu talebi yerine getirmedikleri için Hürses Gazetesi’nin böyle bir karalama kampanyası başlattığını da iddia etti. Aynı gazete sahibinin bir süre önce yine böyle bir haber yaptığına da dikkat çeken Ünver, “Bir ay kadar önce çalıştırdığı gariban işçilerin SGK parasını cebine indirmesine izin vermediğimiz için kuyruk acısıyla haber yapmıştı” dedi. Bu arada, Hürses’in bu yayınına engelli STK temsilcileri de büyük tepki gösterdi. Engelli STK temsilcileri, “Biz insan değil miyiz? Bizim için yapılan plaj ve özel iskeleyi haber yaparak kendisine çıkar sağlamaya çalışan bu zihniyeti kınıyoruz” diye açıklama yaptı.

ADALET, TECELLİ ETTİ

Hürses’in haberinde öne sürdüğü iddia ve suçlamaları bütün yönleriyle araştıran Akdeniz Manşet ekibinin kamuoyunu doğru bilgilendirme sorumluluğunu yerine getirmek amacıyla derlediği haber, 8 Haziran 2017’de ‘Bunların Gözü Dönmüş’ başlığıyla yayınlandı. Konunu taraflarının konuşturulduğu ve öne sürülen mesnetsiz suçlamalara cevap niteliği taşıyan bu haber sonrası Hürses Gazetesi sahibi Ayla Çekiç, ‘manevi zarara uğradığı’ gerekçesiyle Akdeniz Manşet Gazetesi aleyhinde Antalya 8’inci Asliye Hukuk Mahkemesi’nde 30 bin TL’lik tazminat davası açtı.
Antalya 8. Asliye Hukuk Mahkemesi’nin yürüttüğü davada duruşmanın bittiğini bildiren hakim, davanın reddine karar verdiğini açıkladı.

Kaynak : Faruk ÇELİK

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...