HEKİMLERDEN EYLEM

Türk Tabipler Birliğinin çağrısı ile 81 ilde eş zamanlı yapılan eylem için Antalya’da da toplanan hekimler TBMM’ye sunulan Sağlıkta Şiddet Yasası’nın yetersiz olduğunu iddia etti

Güncel 4 Kasım 2018 17:20
HEKİMLERDEN EYLEM
-A +A

Antalya Tabip Odası son dönemlerde artan sağlıkta şiddet olaylarının önlenmesi için torba yasa olarak TBMM'ye sunulan Sağlıkta Şiddet Yasası'nın yetersiz olduğunu iddia ederek Attalos Meydanı'nda eylem yaptı. Türk Tabipler Birliğinin (TTB) çağrısı ile 81 ilde eş zamanlı yapılan eylem için Attalos Meydanı'nda toplanan kalabalık, ellerinde 'Sağlıkta şiddet istemiyoruz' yazılı döviz ve pankartlar taşıdı. TBMM'ye sunulan teklif içerisinde yer alan düzenlemenin TTB’nin ısrarla önerdiği Sağlıkta Şiddet Yasası Teklifi ile hiçbir ilgisi olmadığını belirten Antalya Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Nursel Şahin, düzenlemenin bu haliyle sağlıkta yaşanan şiddeti önlemeye yönelik bir caydırıcılık getirmediğini ileri sürdü.
 
Grup adına açıklama yapan Prof. Dr. Nursel Şahin, "Türk Tabipleri Birliği, verdiği yasa teklifi ile sağlık hizmetinden kaynaklanan nedenlerle cebir, şiddet veya tehdit kullanan kişilerin iki yıldan dört yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması, sağlık hizmeti kesintiye uğramış ise belirlenen cezanın yüzde 50 oranında artırılmasını, verilen cezalarda hükmün açıklanmasının geriye bırakılmaması ve bu cezaların adli para cezasına çevrilmemesini istemişti. Yine halen komisyonda görüşülmekte olan yasa teklifinin 5. maddesi ise antidemokratik rejimlerde bile rastlanamayacak kadar vahim bir içerik taşımaktadır" dedi.
 
Şahin açıklamasının devamında, " Hekimlik kamusal niteliği olan bir meslektir. Devlet güvenliğini ilgilendiren stratejik bilgi, durum ya da konumla herhangi bir ilgisi yoktur. Hekim hastasını hastalıklardan korumaya çalışır, muayene eder, tedavisini düzenler; gerekiyorsa ameliyatını yapar. Hipokrat’tan bu yana karşısındakinin ‘kimliğini, dilini, dinini, cinsiyetini, toplumsal konumunu’ sorgulamadan ve ayrım yapmadan sağlık hizmeti sunmakla yükümlü olan biz hekimler, mesleğimizi icra ederken hiçbir erk tarafından ayrımcılığa tabi tutulmak ve mağdur edilmek istemiyoruz" ifadelerini kullandı.
Serçin ÇILDIR

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...