Hayat veren arkadaşlık

Böbrekleri iflas eden, kalp kapakçıklarında sızıntı olan Ayhan Salih'in (41), Antalya'da önce mitraclip (mandallama) yöntemiyle kalp kapakçıkları tamir edildi, bir gün sonra ise 24 yıllık hayat arkadaşı Ayşe Salih'ten (45) alınan böbrek nakledildi. Ayhan Salih, "Eşim beni yeniden hayata bağladı" dedi

Güncel 23 Ekim 2018 15:37
Hayat veren arkadaşlık
-A +A

Böbrekleri iflas eden, kalp kapakçıklarında sızıntı olan Ayhan Salih'in (41), Antalya'da önce mitraclip (mandallama) yöntemiyle kalp kapakçıkları tamir edildi, bir gün sonra ise 24 yıllık hayat arkadaşı Ayşe Salih'ten (45) alınan böbrek nakledildi. Ayhan Salih, "Eşim beni yeniden hayata bağladı" dedi.

Şırnak'ta şoförlük yapan evli ve 7 çocuk babası Ayhan Salih, 2008 yılında yüksek ateş nedeniyle hastaneye gitti. Muayenesinde böbreklerinde taş olduğu belirlendi. Tedavisine başlanılan Ayhan Salih, 2016 yılında ise kalp rahatsızlığı nedeniyle bypass ameliyatı oldu ve 3 damarı değiştirildi.

ŞİFAYI ANTALYA’DA BULDU
Bypass sonrasında kalp kapakçığında sızıntı tespit edilen Ayhan Salih'in böbrek ağrıları da arttı. Diyaliz tedavisine başlayan Ayhan Salih'e doktorlar böbrek nakli olması gerektiğini söyledi. 24 yıllık hayat arkadaşı Ayşe Salih, hiç tereddüt etmeden gönüllü verici oldu. Bunu kabul etmeyen Ayhan Salih, böbrek nakli için Irak'a gitti. Uygun böbrek bulunmasına rağmen doktorlar, kalp kapakçığındaki sızıntı nedeniyle nakil yapamayacaklarını söyledi. Hayal kırıklığı yaşayan Ayhan Salih tekrar Türkiye'ye döndü. Şikayetleri iyice artan Salih, tedavisi için bu kez Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Organ Nakli Bölüm Başkanı Prof. Dr. Alper Demirbaş ve kardiyoloji uzmanı Dr. İsmail Ateş tarafından muayene edildi.
Mitral kapak yetersizliği nedeniyle ameliyat olamayacak derecede yüksek riskli hasta grubunda yer alan Ayhan Salih'in mitraclip yöntemiyle tedavisine karar verildi. Dr. İsmail Ateş tarafından 16 Mayıs'ta Ayhan Salih'in kasığından açılan 3-4 cm'lik kesiden ilerletilen kateter aracılığıyla mitral kapak tamiri yapıldı.

ERTESİ GÜN BÖBREK NAKLİ
Kalp kapakçığının tamir edilmesinden bir gün sonra, 17 Mayıs'ta Ayhan Salih bu kez böbrek nakli için ameliyat masasına yatırıldı. Salih'e, eşi Ayşe Salih donör oldu. Ayhan Salih, Prof. Dr. Alper Demirbaş ve ekibi tarafından yapılan başarılı operasyonla sağlığına kavuştu. Eşi Ayşe Salih, "7 çocuğumun babası, hayat arkadaşımı çok seviyorum. Eşim hastalığı yüzünden çok halsiz ve yorgundu. Onun bu haline dayanamadım. Hiç düşünmeden böbreğimi verdim. Onu iyi şekilde görmek beni çok mutlu ediyor. İkimizin sağlık durumu da çok iyi" dedi.

'DÜNYADA İLK DİYEBİLİRİZ'
Böbrek naklini gerçekleştiren ekipte yer alan nefroloji uzmanı Prof. Dr. Havva Asuman Yavuz, "Canlı verici olmasına rağmen hastamıza kalp ameliyatı önerildi. Kalp her şeyden önemli o yüzden böbrek nakli yapılmamıştı. Hastanemizde uygulanan mitraclip yöntemiyle hastamızın kalp durumu toparlandı. Bu işlemler sırasında hastayı diyalize alıp vücuttaki fazla suyu çektik. Kardiyoloji kontrolü altında zaman kaybetmeden eşinden böbrek nakli yaptık. Eşi onun hayatını kurtardı. 5 ayda normal hayatlarına döndüler. Dünyada böyle bir vakaya ilk diyebiliriz. Bu operasyonu vaka sunumu şeklinde bilimsel yayımlayacağız" diye konuştu. 

Kaynak : DHA

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...