HAYALDEN GERÇEĞE

BOĞAÇAYI PROJESİ'NDE İLK ETAP ÇALIŞMALARI BAŞLADI

Güncel 20 Ekim 2017 17:38
HAYALDEN GERÇEĞE
-A +A

Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin 'çılgın projesi' olarak nitelendirilen Boğaçayı Projesi'nin ilk etabı başladı. İlk olarak Boğaçayı'nın sel ve taşkınlara karşı güvenli olması için çalışma yapılacak.

Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Boğaçayı Projesi'nin tanıtımı kapsamında gazetecilerle Konyaaltı Sahili yanındaki Boğaçayı Köprüsü'nde bir araya geldi. Projede ilk etapta Boğaçayı yatağının taşkınlara karşı güvenli hale getirileceğini belirten Türel, Boğaçayı Projesi'nin uzun yıllardan beri üstünde çalışıldığını söyledi.

Projeyle Konyaaltı Sahili'ne yeni bir pırlanta gerdanlık sağlayacaklarını belirten Türel, projenin çeşitli etaplardan oluştuğuna dikkati çekti. İlk çalışmaların Boğaçayı'nda taşkın önleme alanı oluşturmaya yönelik olduğunu aktaran Türel, "Daha önce buradaki köprü, kibrit kutusu gibi denize dökülmüştü. Bu nedenle öncelikle yapılması gereken husus altyapıdır. Bugün başlayan da tam da budur. Bu çalışma yapılmasa ciddi bir yağışta bölge sel riski ve tehdidi altında olacaktır. Bu çalışma bitince bunun önüne geçilmesi kuvvetle ihtimaldir. Köprü, 2300 debide denize akmıştı. Bizim projemiz ile burayı 4600 debiye bile dayanıklı hale getireceğiz. Öncelikle bölgeyi sel tehdidinden kurtarmış oluyoruz" diye konuştu. 

İLK BÖLÜM GELECEK SEZONA YETİŞECEK

Türel, projenin halka bir yaşam alanı ve turizm cazibesi de sağlayacağını söyledi. Boğaçayı'nın şu anda bataklık görünümünde olduğunu kaydeden Türel, "Bu durum pırlanta gerdanlığa hiç yakışmıyor. Boğaçayı'nı Antalyalıların yaşam alanı haline getiriyoruz. Burayı kartpostalları süsleyecek hale getireceğiz. Peyzaj ve rekreasyon alanı düzenlenecek. Spor imkanı sağlayacağız. Önümüzdeki turizm sezonuna kadar, ikinci köprüye kadar olan kısım tamamlanacak" dedi.

HAYALLERİN GERÇEKLEŞTİĞİNİ GÖRECEKLER
Başkan Menderes Türel, projeyi ilk ortaya koyduklarında, bazı kişilerin Antalyalıların kandırıldığı yorumunu ortaya attığını söyledi. Türel, şöyle devam etti:

"Kimileri 'Türel hayal görüyor, bu proje yapılamaz' diyordu. Bize hayal görüyor diyenler gelip burada hayalin nasıl gerçekleştiğini görsünler. Biz hayal etmekten korkmuyoruz. Hayallere ulaşmak için çok çalışıyoruz. Bu projede birçok kamu kurumu yer alıyor. Mülkiyet satışı konusunda bir ilki gerçekleştirdik. Türkiye'de ilk defa hazine mülkiyetini gelir paylaşımı ile proje esaslı yapmak şartıyla satışa sunabiliyoruz. Bunu Bakanlar Kurulu ile yapıyoruz. Boğaçayı Projesi kapsamında büyük limanın arkasında bir yat limanı yapacağız. Onun arkasında bir yaşam merkezi Antalyaların olacak. Şehrin ekonomik ve sosyal kalkınmasına katkı sağlayacak. Dere kenarında turizme hizmet edecek bir cazibe merkezi olacak. Dördüncü etapta sinema salonları ve temalı park olacak. Yanında açık hayvanat bahçesi olacak. Detaylar tamamlanınca bu dönem içinde başlatılmasını öngörüyoruz. Projenin 1500 metrelik bölümünü bu dönem tamamlamayı planlıyoruz. Bir işe başlamak bitirmenin yarısıdır."

'TEŞEKKÜR BEKLEMEK HAKKIMIZDIR'
Projeyle, 30 yıldır Antalya'nın kanayan yarası olan taş ve kum ocakları meselesinin tarihte kalacağını kaydeden Türel, "Taş ocaklarının belediyeye devri kararı bakanlıklardan çıktı. Tebligatlar taş ocaklarına gitti. Bir bedel ödemek kaydıyla taş ocaklarını belediye olarak devralıyoruz. Belediye olarak bu taş ocaklarının kökünü kazıyarak çevre hassasiyetimizi göstermiş oluyoruz. Bu konuda teşekkür beklemek hakkımız" dedi.  

Kaynak : DHA

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...