Hastane eve geliyor

Muratpaşa Belediyesi, yenidoğan sarılık hastalığının tedavisinde kullanılmak üzere evde fototerapi hizmeti vermeye başlıyor.

Güncel 13 Temmuz 2018 15:04
Hastane eve geliyor
-A +A

Muratpaşa Belediyesi, yenidoğan sarılık hastalığının tedavisinde kullanılmak üzere evde fototerapi hizmeti vermeye başlıyor.

Kişisel bakımını yapamayacak durumda olan hasta, engelli, yaşlılara evde bakım, sağlık ve nakil hizmeti veren, ilçedeki 40 yaş üstü kadınların Kanser Erken Teşhis, Tarama Ve Eğitim Merkezlerinde (KETEM) ücretsiz taramadan geçmesini sağlayan Muratpaşa Belediyesi, yenidoğan sarılık hastalığının tedavisinde kullanılmak üzere evde fototerapi hizmeti vermeye başlıyor.

TAŞINABİLİR FOTOTERAPİ CİHAZI
Muratpaşa Belediyesi, yenidoğan sarılık hastalığının tedavisinde kullanılmak üzere 'taşınabilir fototerapi cihazı' hizmeti vermeye başlayacak. Bebeklerin yüzde 60'ında görülen ve genellikle doğum sonrası ilk haftalarda ortaya çıkan bu sağlık probleminin tedavisi için evde fototerapi hizmeti tamamen ücretsiz olacak.

HEKİM RAPORU ŞART
Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, yenidoğan sarılığının zamanında müdahale edilmediğinde bebekte kalıcı hasarlar bırakabilen ancak doğru teşhisle kısa sürede tedavi edilebilen hastalık olduğuna dikkat çekti. Evde fototerapi hizmetinin sadece uzman hekim tarafından uygun görülen bebekler için söz konusu olabileceğini belirten Başkan Uysal, yakın bir zamanda başlayacak uygulamayla ilgili şu bilgileri verdi:
“Evde fototerapi hizmetiyle, yoğun tedavi alması gerekmeyen ve hekim tarafından uygun görülen bebeklerin, anneyle bağını koparmadan ve aile bütçesine daha fazla yük olmadan iyileşmesini amaçlıyoruz. Bebeği yenidoğan sarılığına yakalanan ailelerimiz, altını tekraren çizmekte yarar var, doktoru evde fototerapi alması uygun görüyorsa Turunç Masa üzerinden Muratpaşa Belediye'mize ulaşacak. Sonrasında ilgili birimimiz cihazı hastanın evine yerleştirecek ve tedavi süreci başlayacak." 

Kaynak : DHA

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...