Hasankeyf için 'Büyük Atlayış'

Antalya'da bir grup çevre gönüllüsü 'Büyük Atlayış' adı altında düzenlenen etkinlikle Dicle nehri üzerinde yapılması planlanan, Hasankeyf'in büyük bölümünü sular altında bırakacak olan Ilısu Barajı ve HES Projesi'ne tepki gösterdi

Güncel 14 Temmuz 2019 14:14
Hasankeyf için 'Büyük Atlayış'
-A +A

Antalya'da bir grup çevre gönüllüsü 'Büyük Atlayış' adı altında düzenlenen etkinlikle Dicle nehri üzerinde yapılması planlanan, Hasankeyf'in büyük bölümünü sular altında bırakacak olan Ilısu Barajı ve HES Projesi'ne tepki gösterdi.

Akarsuların korunması için dünya genelinde “Büyük Atlayış” adı altında düzenlenen etkinlik Antalya'da da Sarısu Plajında gerçekleştirildi. Bu yılki teması Hasankeyf olarak belirlenen 'Büyük atlayış' için yurt genelinde de birçok ilde çeşitli noktalarda etkinlikler düzenlendi. Antalya'da ise etkinlik noktası olarak belirlenen Sarısu plajında toplanan çevre gönüllüleri, Dicle nehri üzerinde yapılması planlanan ve tamamen sular altında kalacak olan Hasankeyf'e destek verdiler.

HASANKEYF İÇİN
Sarısu Plajı'nda toplanan çevre gönüllülerinin yanısıra çeşitli sendika ve siyasi partilere üye bir grup vatandaş  üzerinde 'Dicle özgür aksın, Hasankeyf yaşasın" yazılı pankart açtı. El ele tutuşarak insan zinciri oluşturan çevre gönüllüleri "12 bin yıllık tarihe sahip Hasankeyf ve Dicle Vadisi’ni sular altında bırakmak için hazırlanan Ilısu Barajı ve HES Projesi, 200 yerleşim yerinde 100 bin insan, milyonlarca canlı, çok sayıda endemik tür, soyu tükenme riski taşıyan onlarca canlı türü, 300 höyük için tehdittir" ifadelerini kullandılar.

Kaynak : Yıldız ÇİÇEK, Fotoğraf: Serçin ÇILDIR

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...