Halkevleri'nden gözaltılara tepki

Halkevleri’nin Ankara’daki 5 şubesine yapılan polis baskınları ve 4 şube başkanının gözaltına alınması Türkiye’nin dört bir yanında olduğu gibi Antalya’da da protesto edildi

Güncel 18 Ekim 2018 18:16
Halkevleri'nden gözaltılara tepki
-A +A

 Halkevleri’nin Ankara’daki 5 şubesine yapılan polis baskınları ve 4 şube başkanının gözaltına alınması Türkiye’nin dört bir yanında olduğu gibi Antalya’da da protesto edildi.

Halkevleri Antalya Şubesi üyesi bir grup, Halkevleri'nin Ankara şubelerine ve şube başkanlarına yönelik yapılan operasyonlara Attalos Meydanı’nda yaptığı basın açıklamasıyla tepki gösterdi. Ellerinde gözaltına alınan şube başkanlarının fotoğraflarının olduğu afişler ve üzerinde “Halkevlerini Susturamazsınız” pankartı açan grup adına konuşan Halkevleri MYK üyesi Kutay Meriç, "86 yıllık bir halk örgütü olan Halkevleri’ne, örgütümüze yönelik bu saldırı, nafile bir çabadır” dedi.

HALKEVLERİNİN TALEPLERİNİ SIRALADI
Kutay Meriç, örgütlerinin taleplerini şöyle sıraladı:
“Toplu işten çıkarmalar yasaklansın. Hak savunusunun, ifade, gösteri ve örgütlenme özgürlüğünün önündeki tüm engeller kaldırılsın! Vergi adaletsizliğine son verilsin. Temel ihtiyaçları için ödediğimiz dolaylı vergiler kaldırılsın. Temel gıda maddelerinin ve ilaçların fiyatlarına zam yapılmasın. Elektrik, doğalgaz, su, ulaşım gibi temel hizmete yapılan zamlar geri alınsın. İşsizlik fonunun amacı dışında kullanımı yasaklansın, işsiz kalana istihdam yaratılana kadar asgari ücret verilsin. Küçük esnaf ve üreticinin borçları yapılandırılsın kendi geçimini sağlayacak kadar üreten köylünün banka borçları iptal edilsin.

“OPERASYONLARLA YILDIRAMAZSINIZ”
Operasyonlarla, gözaltılarla gerçeğin üzerini örtemezsiniz, milyonların taleplerini bastıramazsınız. Bizler, Halkevciler, halkın çıkarından başka çıkar tanımayanlar, sokak sokak, meydan meydan ‘köle değiliz’ diyen işçinin, özgürlük isteyen kadınların, insanca bir yaşam ve insanca çalışma koşulları isteyen tüm emekçilerin, eşitlik ve özgürlük mücadelesini örgütlemeye devam edeceğiz. Faşizmin ve sermayenin karşısına örgütlenerek çıkacağız. Ve en gür sesimizle her zaman haykıracağız; Halkevleri’ni susturamazsınız!”

GÖZALTILARA TEPKİ
Sloganlar atarak gözaltında ki kadınların serbest bırakılmasını isteyen grup adına basın açıklamasını okuyan Rabia Gönenç ise "Halkevciler, sokak sokak, meydan meydan ‘köle değiliz’ diyen işçinin, özgürlük isteyen kadınların, insanca bir yaşam ve insanca bir çalışma koşulları isteyen tüm emeklilerin eşitlik ve özgürlük mücadelesini örgütlemeye devam edeceğiz" dedi.

Kaynak : Serçin ÇILDIR, Fotoğraf: Yıldız ÇİÇEK

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
YOLUN SONU

YOLUN SONU

18:40 17 Mayıs 2019
O aileye hapis şoku

O aileye hapis şoku

18:35 17 Mayıs 2019
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...