HAKKI: SURİYE NEFRETİNİN KAYNAĞI ‘ÖNYARGI’

Bu yıl 4’üncüsü Ankara’da yapılan ‘Medya ve Mülteciler Basın Buluşmaları’ toplantısında konuşan Suriyeli gazeteci Elham Esmail Hakkı “Suriyeli nefretinin kaynağının ‘önyargı’ olduğunu belirterek, “Yanlış bakış açısını yok etmek için buradayız” dedi

Güncel 9 Kasım 2018 17:15
HAKKI: SURİYE NEFRETİNİN KAYNAĞI ‘ÖNYARGI’
-A +A

Bu yıl 4’üncüsü Ankara’da yapılan ‘Medya ve Mülteciler Basın Buluşmaları’ toplantısında konuşan Suriyeli gazeteci Elham Esmail Hakkı “Suriyeli nefretinin kaynağının ‘önyargı’ olduğunu belirterek, “Yanlış bakış açısını yok etmek için buradayız” dedi.

Bu yıl 4’üncüsü Ankara’da yapılan ve AB’nin finanse ettiği ‘Medya ve Mülteciler Basın Buluşmaları’ toplantısında son dönemde Türkiye’ye sığınan mültecilerin medyada yansıması konuşuldu. Bu toplantıda konuşan Suriyeli gazeteci Elham Esmail Hakkı Suriye’ye karşı yanlış bakış açısını yok etmek için burada olduklarını söyledi. Her zaman hürriyetin peşinde olduklarını ve kendi vicdanlarıyla hareket ettiklerini belirten Hakkı, şöyle konuştu:

ÇETEYLE BİRLİKTE YÜRÜYENLER KAZANDI

“Özgürlük sadece prangalardan kurtulmak değildir. Diğer insanlarında fikirlerine saygı duyacak şekilde özen duymaktayız. Biz her zaman hep birlikteydik aslında Suriye’de. Bir kısmımız aslında bir çetenin yanındaydı. Çeteyle birlikte yürüyenler kazandı. Bazı Suriyeli mülteci çocuklar ailelerine katkı sağlayabilmek için mendil satıyor. Bu durumdayken bir polis o çocukların yanına gelip soruyor, “Ne satıyorsun” diye. Orada ki ufak kız yemin ederek diyor ki “Vallahi bir şey yapmadım” diye haykırıyordu. Arapça olarak “Tövbe tövbe bir daha yapmayacağım” diyordu. Şimdi bu çocuğun içinde ki korkuyu düşünebiliyor musunuz? Onun yaşamış olduğu savaşı gördünüz mü? Bombaların nasıl patladığını? Özellikle Lübnan’da yaşadıkları kamplarda yağan yağmurlardan sonra nasıl kaçmaya çalıştığını gördüler mi? Siz ya da dünya evsiz kalacak şekilde kendi diyarlarınızı bıraktınız mı? Suriye için çok fazla portreler söz konusu.”

SIĞINACAK LİMANIMIZ TÜRKİYE
“Belki sizler Hamza’yı bilmezsiniz ama biz Suriyeliler olarak bizim ülkemizde öldürülen çocuk Hamza’yı biliriz. Hamza Suriye’de direnişin simgesi olmuştu. Kimyasal maddelerle saldırıya uğrayan ve enkazdan çıkan nice insanlarımız var, canlı bir şekilde öldürülen ve yakılan insanlarımız var. Saymakla bitmez. Bizim yaşamış olduğumuz sıkıntılar çok fazla. Biz Suriye'ye karşı olan yanlış bakış açısını yok etmek için buradayız. Burada kendi vicdanımızın da ortaya koymuş olduğu perspektifle hareket etmekteyiz. Tüm dünyanın duygularına da ancak sevgiyle ulaşılabildiğine inanıyorum.

Dünyada Suriyelilerin kendi vatanlarını geride bırakıp neler yaşadığını gösteren çok fazla fotoğraf ve görüntü var. Kusura bakmayın. Türkiye’de çok da kalmış olabiliriz ama başka çaremiz yok. Herkes bir şeyler kaybedebilir. Bizim de kaybettiğimiz şeylerimiz var. Ben sadece sevgiden bahsetmiyorum. Lütfen bizi yalnız bırakmayın. Siz bize destek olun, biz de size hayat boyunca kardeş”

Kaynak : Esra KÖKSAL, Murat ESENTEKİN

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...