GÖZÜNÜZE İYİ BAKIN

UZMANLARDAN “4 MEVSİM GÖZLÜK” UYARISI

Güncel 16 Ekim 2018 15:03
GÖZÜNÜZE İYİ BAKIN
-A +A

Gözler, bahar alerjilerinden en çok etkilenen organların başında geliyor. Bütün bir mevsimi şişmiş, kızarmış, sürekli akan göz problemiyle geçirmek istemiyorsanız uzmanların önerilerine kulak verin.

Sıcak yaz günlerinden ılık sonbahara geçişle birlikte alerjik sorunlarda da artış yaşanıyor. Gözde kızarıklık, yanma, sulanma gibi şikayetlere yol açan alerjik konjonktivit, ilkbaharda olduğu gibi sonbaharda da yaşam kalitesini düşüren hastalıklar arasında yer alıyor. Çevreyle en fazla temas halinde olan gözler, mevsim geçişlerindeki hava değişikliklerinden olumsuz etkilenebiliyor.

SONBAHARDA GÖZ SAĞLIĞINA DİKKAT

Sonbahar ayının hassas bir mevsim olduğunu belirten Göz Hastalıkları Uzmanı Filiz İmadoğlu, güneş ışınlarının göze direkt temasının göz sağlığına olumsuz etki edeceğine işaret ederek, sonbahar ayı da olsa güneş gözlüğü kullanılmasını şiddetle tavsiye ettiğini aktardı. Solaryumdaki ultraviyole ışınlarının göz sağlığını tehdit ettiğini belirten Dr. Filiz İmadoğlu, bu ışınlardan korunmak için mutlaka koruyucu gözlük kullanılması gerektiğinin altını çizdi.

GÖZLERİNİZE SAKIN BUNU YAPMAYIN
Dr. İmadoğlu, gün boyunca uzun süre ultraviyole ışınlarına maruz kalmanın kısa dönemde gözlerde derideki güneş yanığına benzer hasar oluşturduğunu ifade ederek, “Korneadaki bu zedelenmeler genellikle ağrılıdır. Bulanık görmeye yol açar ve birkaç gün içerisinde iyileşebilmektedir” dedi. Özellikle araç kullananlara güneş gözlüğü kullanmaları konusunda uyarılarda bulunan İmadoğlu, “Bu mevsimde özellikle kalabalık yerlerde, özellikle otobüs, tramvay gibi toplu taşıma araçlarında dikkatli olunmalı. Bu mevsimde gözde en ufak bir bulgu olduğunda kızarıklık, kaşıntı, çapaklanma olduğunda göz hekimine başvurulmalıdır.” dedi.

GÖZLÜK DEYİP GEÇMEYİN!

Yaz aylarında yanımızdan eksik etmediğimiz güneş gözlüklerinin, kış aylarında da vazgeçilmez olması gerektiğini belirten Göz Optik işletme sahibi Emine Atılmış Sarıtekeli, “Bu sebeple yazlıklarımızı kaldırıp kışlıklarımızı çıkarırken güneş gözlüklerini olduğu yerde bırakmalı, hatta çantamızdan ya da aracımızdan, kısacası yanımızdan ayırmamalıyız.” diye konuştu. İnsanların güneş gözlüğünü aksesuar olarak düşündükleri için önemsemediklerini belirten Sarıtekeli, gözlüklerin aksesuar değil, bir sağlık aracı olduğunu vurguladı.

YANLIŞ TERCİH ZARAR VERİYOR

Sağlık Bakanlığı’ndan onaylı gözlüklerin kullanımına dikkat çeken Sarıtekeli, sözlerini şöyle tamamladı:
“Her güneş gözlüğü ultraviyole ışınlarının geçişini engellemez. Gözlüklerin kaliteli olması ve bunun belgeli olması gerekir. Her pahalı olan iyidir denilemez ama ucuz gözlüklerin de bu özellikleri taşımama olasılığı çok yüksektir. Zararlı ışınlardan gözü azami derecede koruyabilmek için çerçeve etrafından girebilecek ışık en az olmalıdır. Bu nedenle camın göze yakın yerleşimli olması çok yararlı olabilir.”
 
GÖZLÜK CAMI NASIL TEMİZLENİR
“Gözlük camlarını temizlerken de dikkatli davranmak gerekmektedir. Çünkü çizikler de görüntü kalitesinin bozulmasına ve zararlı ışınların göz içine girmesine neden olabilir. Elinize ne geçerse onunla silmek değil de yumuşak pamuklu bir bez, ya da en iyisi gözlükçülerden temin edilebilecek özel bezler kullanılmalıdır.”

Kaynak : Faruk ÇELİK, Fotoğraf: Esra KÖKSAL

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...