Gözlerinize iyi bakın

Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Filiz İmadoğlu, güneş ışınlarının gözlere zarar verebileceğine dikkat çekerek, vatandaşları uygun güneş gözlüğü takmaları konusunda uyardı.

Sağlık 24 Haziran 2018 17:11
Gözlerinize iyi bakın
-A +A

Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Filiz İmadoğlu, güneş ışınlarının gözlere zarar verebileceğine dikkat çekerek, vatandaşları uygun güneş gözlüğü takmaları konusunda uyardı.

Uzmanlar, yaz aylarının gelmesiyle ihtiyaç duyulan ve piyasada sahtelerine sıkça rastlanan güneş gözlüklerine karşı vatandaşları uyarıyor. Sıcak yaz aylarının gelmesiyle birlikte güneş gözlüklerine olan talep artarken, Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Filiz İmadoğlu, vatandaşları uygun güneş gözlüğü takmaları konusunda uyardı. Filiz İmadoğlu, güneş gözlüğüyle de olsa direkt olarak güneşe bakmanın ciddi zararları olduğuna dikkat çekerek, “Güneşe direkt maruz kalınmasında, uzun vadede gözde ve kapaklarda güneş kaynaklı problemler olabileceğini düşündüğümüz durumlarda geç kalınmadan mutlaka göz hekimine başvurulmalıdır” dedi.

GÖZLÜK SEÇİMİ KABUSUNUZ OLMASIN
Göz sağlığı açısından güneş gözlüğü özelliklerinin son derece önemli olduğunu belirten Dr. İmadoğlu, ''Özellikle iklim değişikliklerinin ve ozon tabakasının incelmesinin verdiği etkiyle uzun süre güneş ışınlarına ve özellikle mor ötesi ışın dediğimiz zararlı ışınlara maruz kalma, gözde kataraktın yanı sıra sarı nokta hastalığına, göz çevresindeki ciltte kanserlere neden olmakta. Aynı şekilde göz yüzeyini örten dokuda değişiklikler meydana gelebilmekte'' diye konuştu.

''PAHALI GÖZLÜK İYİ GÖZLÜK DEĞİLDİR”
Halk arasında güneş gözlüğü seçimine ilişkin bilinen bazı yanlışlar olduğunu vurgulayan İmadoğlu, ''Pahalı gözlük iyi gözlük değildir. Güneş gözlüklerinin seçiminde yüze iyi oturması, yüz anatomisine uygun olması belki de en önemli faktörlerden biri. Özellikle kulaklara, burna baskı yapmayan ve mümkün olduğunca daha fazla alanı örten güneş gözlüklerini seçmek önemli. Yukarıdan ya da yanlardan güneş ışığını geçirmeyen, alttan yansıyan ışınların geçişini engelleyen büyüklükte gözlükler tercih edilmeli.

GÖZLÜKLER AKSESUAR DEĞİLDİR
Güneş gözlüğünün sadece aksesuar olarak kullanılmasının yanlış olduğunu söyleyen İmadoğlu, “Aksesuar olarak kullanmak isteyenler, kaliteli, ultraviyole ışınlarını filtre eden bir güneş gözlüğü kullanmalı. Gözlük camlarında UV 400 yazan sertifika vardır. Burada bahsi geçen, 400 nanometre dediğimiz dalga boyu. Güneş gözlüğünün göze gelen insan sağlığı için zararlı olabilecek dalga boyundaki ışınları kesmesi çok önemlidir" diye konuştu.

Kaynak : Serçin ÇILDIR

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...