GÖNÜLLERİN AĞASI

ELMALI’NIN YENİ AĞASI MUAMMER AK OLDU

VİDEO HABER 10 Eylül 2018 18:59
GÖNÜLLERİN AĞASI
-A +A
Haberin Videosu

HABERİN VİDEOSU İÇİN TIKLAYINIZ

Ata sporu güreşin 'ilk er meydanı' olarak bilinen 666'ncı Elmalı Yağlı Pehlivan Güreşleri'nde, ağalık ihalesini 507 bin lirayla iş adamı Muammer Ak yeniden kazandı. Ağalığın parayla olmadığını belirten Ak, yağlı güreşe ve Türk sporuna hizmet etmek istediğini vurguladı.

Bu yıl 666’ncısı yapılan Elmalı Yağlı Pehlivan Güreşleri nefesleri keserken, ağalık ihalesini 507 bin TL ile Muammer Ak kazandı. Çocukken simit, çekirdek satmak için girmek istediği er meydanına zabıtanın kendisini almadığını anlatan Ak, güreş ağası olmaktan dolayı gurur duyduğunu söyledi. Ağalığın parayla olmadığını belirten Muammer Ak, yağlı güreşe ve Türk sporuna hizmet etmek için mücadele edeceğini dile getirdi.

AĞALARIN AĞASI “MUAMMER AK”
Yağlı güreşe ve Elmalı’ya sevdalı olduğunu vurgulayan Muammer Ak, “Küçüklüğümden beri bende güreş sevdası, güreş aşkı var. Bu davaya, Türk yağlı güreşine, Türk sporuna destek olacak, taş üstüne her taş koyanın elini öpmeye hazırım. Biz güreş ağaları Türkiye genelinde peygamber sünneti olan yağlı güreşleri yaşatmak için taşın altına elimizi koyduk. Allah'ın izniyle yaşatmaya çalışacağız" diye konuştu.

HEYKELİ DİKİLECEK ADAM
Yaklaşık 20 yıldır Elmalı Güreşleri Tertip Komitesi’nde görev yapan Muammer Ak, çocukluk hayalini gerçekleştirdiği için mutlu olduğunu ifade etti. 2014 yılında da Elmalı Güreşleri’nin ağası olduğunu hatırlatan başarılı iş adamı Ak, “Benden önce 3’er kez ağa olan Cemal Ekşioğlu ve Tarık Sarvan’ın heykelleri dikildi. Benim de şimdiki hedefim, üçüncü ağalığı kazanıp heykelimi diktirmek” diye konuştu.

OĞLU DA BABASININ İZİNDE
Çocukluğundan beri güreş çayırlarından kopamadığını ve kendisinin de zaman zaman yayla antrenmanlarına katıldığını anlatan Ak, “1999-2000 yıllarında da Burdur Kozağacı Yayla Şenlikleri’nde ağalık yaptım. Elmalı ağalığı benim çocukluk hayalim olduğu gibi şu an İzmir Ege Üniversitesi’nde okuyan oğlumun da hayali. ‘Baba ben de kendi paramı kazanıp Elmalı’da güreş ağası olacağım’ diyor. O da tıpkı benim gibi şimdiden hayalini kuruyor.” 

MUAMMER AK KİMDİR?
1975 yılında Elmalı ilçesi Gündoğan mahallesinde doğdu. Babası Elmalı’nın en bilinen köylerinden olan Bayındır Köyü’nden. İlköğrenimini Elmalı İlköğretim Okulu’nda tamamladıktan sonra babasının memuriyeti nedeniyle ortaöğretimimi Gündoğmuş Lisesi’nde tamamladı. Babası o zamanlar adı TEK olan Türkiye Elektrik Kurumu’nda çalışıyordu. Annesi ise ev hanımı. Liseyi tamamladıktan hemen sonra ticarete atıldı. Otomotiv sektörünün çok hızlı büyüyeceğini görerek otomotiv ticaretine başladı.


Kaynak : Yıldız ÇİÇEK, Esra KÖKSAL

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...