GENÇLİK VARSA 'GELECEK' VAR

PROF. DR. KAÇAR: YENİ BİR UYANIŞ İÇERİSİNDEYİZ

Güncel 13 Ocak 2019 14:33
GENÇLİK VARSA 'GELECEK' VAR
-A +A

Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi İslam Bilim Tarihi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kaçar, "Gelecek gençlerimizin üretecekleri, icat edecekleri ve dünyada eşi benzeri olmayan icatlar ve o teknolojinin sahibi olanların elinde olacaktır" dedi.
30 Haziran 2018 tarihinde hayatını kaybeden ve ömrünü İslam bilim tarihine adayan Prof. Dr. Fuat Sezgin'in anısının yaşatılması için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yayınlanan Cumhurbaşkanlığı genelgesi ile '2019 Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı' ilan edilmesinin ardından Sezgin Antalya'da düzenlenen etkinliklerde anıldı. '2019 Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı'  etkinlikleri kapsamında Hayme Ana Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde düzenlenen Uyanışın Habercisi Fuat Sezgin konulu konferans düzenlendi. Ayrıca İl Milli Eğitim Müdürlüıü tarafından Ortaokul ve Lise öğrencileri arasında düzenlenen ve Fuat Sezgin İslami Bilimler Temalı Kompozisyon Yarışması'nda dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Programa Antalya Valisi Münir Karaloğlu'nun eşi Sevim Karaloğlu, Vali Yardımcısı Ali Taşkın Balaban, Konyaaltı Kaymakamı Kamil Köten, Antalya İl Milli Eğitim Müdürü Yüksel Arslan, öğretmen ve öğrenciler katıldı

GELECEK GENÇLERİN ELİNDE
Prof. Dr Fuat Sezgin İslam Bilim Tarih Yılı etkinlikleri kapsamında düzenlenen Uyanışın Habercisi Fuat Sezgin konulu konferansa konuşmacı olarak katılan Prof. Dr. Fuat Sezgin'in öğrencisi olan Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi İslam Bilim Tarihi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kaçar, öğrencilere Prof. Dr. Fuat Sezgin'i ve İslam Bilim Tarihine kazandırdıklarını anlattı. Prof. Dr. Fuat Sezgin'in yeni bir başlangıcın timsali olduğunu ve yeni ufuklara yelken açılmasını sağlayacak önemli insanlardan birisi olduğunu vurgulayan  Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi İslam Bilim Tarihi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kaçar, "Fuat Sezgin hocamızın yolundan ayrılmayacağız. Bilmek devri artık geçti, artık keşfetmek, icat etmek devri başladı. Gelecek gençlerimizin üretecekleri, icat edecekleri ve dünyada eşi benzeri olmayan icatlar ve o teknolojinin sahibi olanların elinde olacaktır. " dedi.SEZGİN'İ ANLATTI
Prof. Dr. Fuat Sezgin'in araştırmacı bir bilim insanı olduğunu ayrıca problemleri gören, bulan ve çözebilen bir insan olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Mustafa Kaçar, "Fuat hoca herşeyden önce bize bir istikamet gösteren, bir uyanışın temsilcisiydi. Kendisi bir hususu sık sık dile getirirdi. 'İnanamıyorum, neden biz Türkler bu kadar kompleks altındayız' derdi. İşte bizi bu kompleksten uyandırıp, bu öğrenimli çaresizlikten kurtarıp, yeni ufuklar açan, yeni keşifler yapan bir bilim insanıydı. Bize ve çok sevdiği gençlere 'Sizin yapamayacağınız hiçbirşey yok. Biraz azim, biraz çalışma, biraz sabır, birazda içten gelen bir istekle herşeyi yapabilirsiniz. Hepiniz birer bilim insanı olabilirsiniz' derdi. Evet gerçekten bilim insanı olabiliriz, hatta hepiniz birer bilim insanı adayısınız. Allah bize bunu müjdelemiş zaten, 'ilmi isteyene veririm' diyor. Fuat hoca gençleri bu çaresizlikten kurtarıp yeni bir uyanışın, yeni bir başlangıcın timsali olarak bugün bizim yeni ufuklara yelken açmamızı sağlayacak en önemli unsurlardan, en önemli insanlardan biri olmuştur" dedi.
 

'YENİ BİR UYANIŞ İÇERİSİNDEYİZ'
2019 yılının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2019 Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı' ilan edlmesinin boşuna olmadığını belirten Kaçar, "Biz yeni bir uyanış içerisindeyiz ve batı eksenli düşünce tarzının sona erdiğini görüyoruz. İşte bu uyanışı bize sağlayan, bize bu yolu gösteren Fuat Sezgin hocamızın yolundan ayrılmayacağız. O'nun tam olarak kavranmamış olan bu uyanış gün geçtikçe hepimizde yeni bir keşif heyecanı uyandıracaktır. Çağlar değişince insanlarda değişir, insanlar değiştikçe bilimde değişir. Bilim, sabit veya durağan birşey değildir. İşte Fuat hoca bize bu değişimide öğreten kişidir. Dolayısıyla zaman içerisinde islam biliminin dünyayı keşfetmek üzere kurgulanmış bir yaklaşımla hemen hemen  dünyada keşfedilecek birşey bırakmamıştır. Daha sonra batı bilimi, özellikle 12 ve 13'üncü yüzyıllarda üniversitelerini kurduklarında üniversitelerde okutulan bütün eserlerini İslam Bilimi eserlerinden tercüme etmişlerdir" ifadelerini kullandı.


BİLİM DALLARININ MUCİDİ İSLAM ALİMLERİDİR
İlahiyat, Felsefe, Fizik, Kimya, Astronomi, Matematik, Cebir, Geometri, Uzay Geometrisi, Küresel Geometri gibi bilim dallarının mucidinin İslam Alimleri olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Mustafa Kaçar, "İslam Alimleri deney, gözlem ve inceleme metodlarını geliştirmiştir. Bunlar batıya geçtikten sonra batıda farklı bir kulvarda, farklı noktalara ulaşmıştır. Fuat hocanın ifadesi ile islam bilimsel çalışmalarının bir sonucu olarak batı üniversitelerinde okutulan eserler bugünkü medeniyetin, bugünkü gelişmişlik seviyesinin esas çekirdeğidir. Dolayısıyla hiçbirimizin batı karşısında herhangi bir komplekse kapılmasına gerek yoktur. Çünkü bu bilimin sahibi biziz, bilimi bizim atalarımız üretmiştir. Peki ne oldu da birden bire batının bu gelişmesi islam dünyasından daha ileri bir seviyeye gitti. Bu gerçekten önemli bir sorudur. Bunun cevabı bizim çalışmalarımızın sonucunda ortaya çıkacaktır" şeklinde konuştu.


İBNİ SİNA'NIN ESERLERİNİ YAKTILAR
16'ncı yüzyıla kadar bakı üniversitelerinde İslam eserlerinin tercüme edildiğini söyleyen Kaçar, "Batı Hristiyan üniversiteleri 16'ncı yüzyıla kadar islam eserlerini adeta hatmettiler, tercüme ettiler. İbni Sina'nın eserlerini, tıp kitaplarını tercüme ettiler. Dante bile İbni Sina hakkında metiyeler düzdü. Ve 16'ncı yüzyıla geldiğimiz zaman ParacelsusÜniverite bahçesinde İbniSinanı'nın kitaplarını bahar şenliğinde öğrencilerin yaktığı ateşe atarak hepsini yaktı. Artık yeni bir dünya,yeni bir düzen, yeni bir medeniet kuruldu ve İbni Sina'ya gerek yoktu. Avrupalılar İslan eserlerini kendi babalarının malı gibi kullanıp istedikleri şekilde yorumladılar. Kurmuş oldukları bütün teorilerin, bulmuş oldukları birçok matematiksel, fizikte ve biyolojideki birçok kuramın esas sahibi, hiç dillerine getirmedikleri islamalimleridir. Bunu sadece biz söylemiyoruz, Fuat Sezgin hoca çalışmalarında bunları teker teker ortaya çıkarmıştır" dedi.

AMERİKA'YI CHRİSTOPHE COLOMB KEŞFETMEDİ
Amerika'nın keşfi konusunda da büyük bir yanılsama olduğunu belirten Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi İslam Bilim Tarihi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kaçar, "Amerika'nın keşfi meselesi, Fuat hocamız derdi ki 'ilk önce Amerika'yı ChristopheColomb keşfetmedi, Müslüman denizciler zaten gidip geliyordu.' Ve bunu tarihi delillere dayalı olarak anlattı, belgeledi. Peki ne yapacağız. Problem belli, üzerimizdeki iki sıkıntıyı atacağız. Bunlardan birisi atalet, diğeri ise öğrenilmiş mecburiyet. Batıya mecbur değiliz, ancak bu kolay birşey değil. Hepiniz gerçekten birer bilim insanı olabilirsiniz. Ben çiftçi bir ailenin çocuğuyum, çok çalıştım, hep sınıfımın birincisi oldum. Bilimle uğraşmaya başladım ve bilim insanı oldum. herkes bilim insanı olabilir. yapılacak çok fazla birşey yok, karmaşıkta değil. Dediğim gibi, biraz gayret, biraz sabır, biraz azim, biraz çalışma ve dil öğrenmekle hepiniz bilim insanı olabilrsiniz" şeklinde konuştu.


ÖĞRENCİLERE ÖDÜLLERİ VERİLDİ
Program kapsamında ayrıca Fuat Sezgin İslami Bilimler Temalı Kompozisyon Yarışması'nda dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Yarışmada Ortaokul dalında birinci Hatice Cenan Koçakoğlu olurken, Lise dalında Mürüvet Nur Korkut birinci, Yılmaz Şencan ikinci, Türkan Yaşar ise üçüncü oldu. Yarışmada deereceye girenlere ödüllerini Antalya Valisi Münir Karaloğlu'nun eşi Sevim Karaloğlu, Vali Yardımcısı Ali Taşkın Balaban, Konyaaltı Kaymakamı Kamil Köten, Antalya İl Milli Eğitim Müdürü Yüksel Arslan verdi.
 
Yıldız ÇİÇEK, Serçin ÇILDIR

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...