GAZETECİ ÖZYOL’A ÇİRKİN SALDIRI

MESLEKTAŞLARINA YAPILAN SALDIRIYI KINADILAR…

Güncel 16 Mayıs 2019 16:44
GAZETECİ ÖZYOL’A  ÇİRKİN SALDIRI
-A +A

Dün akşam saatlerinde 3 kişilik bir grup tarafından saldırıya uğrayan Akdeniz’de Yeni Yüzyıl Gazetesi Yazarı İdris Özyol'a destek olmak amacıyla çalıştığı gazetenin önünde basın açıklaması yapıldı.

Antalya'da yayın yapan Akdeniz’de Yeni Yüzyıl Gazetesi yazarı İdris Özyol'un önceki gün akşam saatlerinde 3 kişi tarafından saldırıya uğramasına tepkiler dinmiyor. Çağdaş Gazeteciler Derneği başta olmak üzere çok sayıda siyasi parti temsilcisi, STK üyesi ve gazeteci Özyol'un çalıştığı gazetenin önünde toplanarak basın açıklaması yaptı. Muhalif yazıları ile tanınan İdris Özyol'un bir süredir bazı kesimler tarafından tehdit edildiğini belirten Çağdaş Gazeteciler Derneği Başkanı Engin Kokmaz, "Muratpaşa Belediye Meclisi'nde yaşanan bir tartışmada taraflardan biri, Özyol'un yanı sıra Gerçek Gazetesi'nden Songül Başkaya'yı ve diğer birçok kişiye tehditler savuruyordu. Hedef gösterilmesinin hemen ardından İdris Özyol, çalıştığı gazetenin yakınında 3 kişinin saldırısına uğradı" dedi.

YARGI ÖNÜNDE HESAP VERMELİLER
Muratpaşa Belediyesi Meclisinin mayıs ayı toplantısı sırasında CHP grubunun, idam edilen devrimciler Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın posterini asması üzerine yaşanan tartışmanın kentteki tüm gazetecilerin gündemi olduğu anımsatılan Korkmaz, "İşine gelmeyen haberi şiddet kullanarak yazdıramayacağını, sevmediği gazeteciyi sopayla susturacağını sanan bu taş devri zihniyetini iyi tanıyoruz. Saldırganların gerekli cezayı alması ilk şartımızdır. Eğer bu geçekleşmezse ülkede hiçbir gazetecinin mesleğini yapma imkanı kalmayacaktır. Sadece can güvenliğimiz değil, halkın haber alma hakkı tehdit altındadır. Diğer yandan saldırganları azmettiren, sağa sola istediği gibi tehditler savuran, gazetecileri hedef gösteren kim varsa yargı önünde hesap vermelidir" ifadelerini kullandı.

ÖZYOL, DEHŞET ANLARINI ANLATTI

Olay günü yaşananları anlatan Yeni Yüzyıl Gazetesi Yazarı İdris Özyol ise, 3 Mayıs tarihinde yapılan Muratpaşa Belediye Meclisi'nde yaşananların ardından tehditler almaya başladığını belirtti. Olayın görüntülerinde saldırıyı gerçekleştiren 3 kişi olduğunun tespit edildiğini vurgulayan Özyol, "Benim oğlum yaşlarında bir delikanlı önce çarptı. Ardından pardon diyerek bir kafa attı. Yere düştükten sonra da hırpalamaya devam ettiler. Birileri bizim bir şey söylemememizi, onların söylediklerini söylememizi istiyor. Onların istediklerini söylemediğimiz içinde başımıza bunlar geliyor. Yaşanan bir dizi olayın devamı olarak görüyorum ben bu olayı. Gazeteci konuşulabilir insandır, döverek tekzip edemezsiniz bir haberi. Yapılan saldırı sadece bana yapılmış bir saldırı değildir" şeklinde konuştu.

“GEREĞİNİN YAPILMASINI BEKLİYORUZ”

Yaşanan saldırının bir yanıltma olabileceğini de belirten Özyol, "Bu husumete dayanarak bir başkası da işini görmüş olabilir. Bir kişiye bu olayı yıkmak doğru olmaz, farklı adreslerde söz konusu olabilir. Emniyet olayı tüm ayrıntılarıyla araştırıyor. Ama senaryo belli diyecekler ki 'Bana omuz vurdu, küfretti. Bende vurdum" diyecekler" ifadelerini kullandı.

CHP Antalya Milletvekili Rafek Zeybek ise son dönemlerde muhalif olan kişileri sindirme politikası izlendiğini belirterek, "İdris Özyol'a yapılan saldırı sıradan, bireysel bir saldırı değildir. Biz olayın yargı tarafından titizlikle ele alınmasını, Özyol'a yapılan saldırının faillerinin en kısa sürede tespit edilerek yargıya teslim edilerek gereğinin yapılmasını bekliyoruz" dedi.

Kaynak : Yıldız ÇİÇEK, Serçin ÇILDIR

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...