ESNAFIN AYLA ABLASI

ANTALYA’NIN TEK KADIN AYAKKABI BOYACISI

Güncel 24 Eylül 2018 16:20
ESNAFIN AYLA ABLASI
-A +A

Kanser hastası olmasına rağmen, birçok insanın cesaret edemeyeceği bir işi yapan Ayla Önal, kızını okutmak için bıkmadan, usanmadan ayakkabı boyuyor. 14 yıldır Antalya'nın ilk ve tek kadın ayakkabı boyacısı olan Önal’ın hayat hikayesi ve anlattıkları başka kadınlara da örnek olabilecek cinsten.

Antalya'ya 1997 yılında gelen ve 14 yıldır Antalya’da yaşayan 58 yaşındaki Ayla Önal, küçük yaşta başladığı ayakkabı boyacılığı ile Antalya'nın en işlek caddelerinden birisi olan Ali Çetinkaya Caddesi üzerinde yoldan geçen vatandaşların şaşkın bakışları arasında mesleğini yapmaya devam ediyor. Hayatın bütün zorluklarına rağmen yaptığı işin karşılığında alın teriyle para kazandığını belirten Önal’ın hayat hikayesi kadınlara örnek oluyor.

KIZI İÇİN AYAKKABI BOYUYOR
Mesleğe 9 yaşında kundura siparişi ile başladığını söyleyen esnafın Ayla Önal, türlü zorluklar içerisinde kendinden ödün verdiğini, ancak kızının eğitim hayatından ödün vermediğini ifade etti. Ayla Önal, kanser olmasına rağmen hayatın bütün zorluklarına göğüs gerip bıkmadan, usanmadan ayakkabı boyuyor ve kızını okutuyor. Önal, yaptığı işe şaşıranlara ise “Şaşıracak bir şey yok. Yapabilirim dedim ve yaptım. Bu işin kadını erkeği yoktur. Ekmeğini namusuyla kazandıktan sonra kadının yapamayacağı hiçbir şey yoktur" dedi.

'HELAL OLSUN' DİYENLER OLUYOR
Ayakkabı boyacılığı yapmaya başladığı ilk yıllarda tepkiler aldığını belirten Önal, şöyle konuştu:
"Kadından boyacımı olur', 'Ben kadına ayakkabı boyatmam' diyenler oldu. Ama sonradan gelerek ayakkabılarını boyatarak özür dileyenler bile oldu. Sabah 8'de işe başlıyorum. Memurların ve çalışanların sık geçtiği bir saat, ayakkabısını boyatanlar oluyor. Akşam ise 7-8 civarı tekrar evime gidiyorum. Sonuçta ev hanımıyım bir kızım var ve ona bakıyorum" dedi. Kadın ve erkek müşterileri olduğunu vurgulayan Önal, "Ayakkabısını boyatanlar erkek veya bayan fark etmiyor. Özellikle kadın müşteriler bir erkek mesleğinde evime ekmek götürdüğüm için benimle gurur duyuyorlar. Caddeden geçen kadınlardan 'helal olsun' diyenler oluyor"

“2-3 AYAKKABIYA BİLE ŞÜKÜR EDERİM”
Kanser hastası olduğunu ve kızını okutmak için çalışmak durumunda olduğunu söyleyen Önal, konuşmasını şu sözlerle tamamladı
"Boyacılığı bırakıp takı yaptım, pazarlamacılık ve hasta bakıcılığı yaptım. Yeri geldi tuvalet bile temizledim, ama rahatsızlığımdan dolayı sorunlar yaşardım. Yeniden ayakkabı boyacılığı yapmaya başladım. Lisede okuyan bir kızım var ve amacım kızımı yetiştirip topluma kazandırmak. Asla pes etmedim ve etmem, kızım için ve kendi nefesim için gücümün yettiği yere kadarda çalışırım" dedi. Stil boyalar nedeniyle insanların ayakkabı boyacılarına artık ihtiyaç duymadığının altını çizen Önal, "Günde 2-3 ayakkabı boyayabiliyorsam şükrediyorum. İnsanların ekonomik gücü zaten düşük, birde stil boyalar yani hazır boyalar çıktığı için fazla iş yapamıyorum"

Cadde üzerinde esnaflık yapan bir vatandaş ise "Biz genelde ayakkabı boyacısı olarak erkekleri görmeye alışkınız. Ama sonuçta ablamda işini düzgün yapan, çevredeki esnaflar tarafından da sevilen bir insan. Bizde ayakkabılarımızı boyatıyoruz. Kendisini tebrik ediyorum" dedi.

Kaynak : Serçin ÇILDIR, Fotoğraf: Yıldız ÇİÇEK

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
GASPÇI ŞAHIS YAKALANDI

GASPÇI ŞAHIS YAKALANDI

11:17 17 Ağustos 2019
Kılıçdaroğlu’dan ziyaret

Kılıçdaroğlu’dan ziyaret

10:53 13 Ağustos 2019
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...