ESNAFIN 'KİRA' ÇİLESİ

TAKSİCİLER İSYANDA: VERİLEN SÖZLER TUTULMADI

Güncel 12 Kasım 2017 18:09
ESNAFIN 'KİRA' ÇİLESİ
-A +A

Antalya’nın Muratpaşa İlçesi’nde yaklaşık 10 yıldır durak ve kulübesi olmadığı için bir apartmanın alt katındaki dükkânı aylık 700 lira kira ödeyerek kullanan ALO taksi çalışanları, yetkilere seslenerek, yardım talebinde bulundu. Taksici esnafı, “Çok değil, 3-4 metrekare yer istiyoruz” dedi.
Antalya’da yıllardır durak ve kulübesi olmayan ve kira ödeyerek ayakta durmaya çalışan tek taksi durağı unvanına sahip ALO Taksi çalışanları, kendileri gibi artık kendilerine yardım edilmesini istedi. Varlık Mahallesi sınırlarında Hızır Reis caddesi üzerinde bir binanın altında bulunan Alo Taksi durağının taksicileri Barbaros taksi durağı ile ayrılmalarının ardından durak yeri sorunu yaşıyor. Taksi durağı olarak kullandıkları dükkân için ayda 700 lira kira ödeyen taksiciler belediyelerden ve Antalya Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mehmet Ali Alkan’dan durak yeri istedi. Yıllardır bu sorunu yaşadıklarını belirten Durak Başkanı Melih Bilgin, Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı UKOME’ye 4 kez dilekçe verdiklerini ancak bir yanıt alamadıklarını belirtirken, diğer taksi duraklarına kaldırım üzerinde bile yer sağlanmasına karşın kendilerine durak yeri gösterilmediğini öne sürdü.

VERİLEN SÖZLER UNUTULDU
Kendilerine yer gösterilmediğini ve dükkâna aylık 700 lira kira ödediklerini belirten Durak başkanı Melih Bilgin, yaklaşan oda seçimleri öncesinde Antalya Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mehmet Ali Alkan’ın durak sözünü tutmasını beklediklerini söyledi. Bilgin, ayrıca daha önce yıkılan durak yeri için Muratpaşa Belediyesi’nin aidat borcu çıkardığını da öne sürdü. Başkan Alkan ise, Muratpaşa Belediyesi’nin yer göstermesini beklediklerini söyledi.

BAŞKAN TÜREL’E SESLENDİLER
Bilgin, “Antalya’da Fulda taksi durağı ile bizim durağımız yok. Fulda’nın yerine otopark yapıldığı için şimdilik durakları yok. 10 senedir buraya kira ödüyoruz. Barbaros taksi ile ayrıldığımızda kulübe sözü verdiler ama bu sözü yerine getirmediler. Bir şeyler yapılacaksa adaletli olmalıdır. Büyükşehir Belediyesine gittik görüştük. Bugün yarın bugün yarın diye bizi oyaladılar. Bu konuda, başkanımız Menderes Türel’den yardım bekliyoruz. Artık dayanacak gücümüz kalmadı. Bugün Ankara’daki taksi duraklarında tuvalet ve duş yeri bile var. Bizim 3 bekleme yerimiz var 10 taksi ile çalışıyoruz. Daha önce Varlık Pazar yerinde bize yer gösterildi ama arazi şahısa aitti. Şahıs buna izin vermedi. Pazar bizim için kör nokta niteliği taşıyor. Taksinin görülmesi gerek ki para kazansın. 3 metrekare, 4 metrekare de olsun küçük bir durağımız olsa yeter.” dedi.

TAKSİCİ ESNAFINA ŞOK FATURA
Muratpaşa Belediyesi ile de sorunları olduğunu söyleyen Bilgin, belediyenin olmayan yıkılan durak için aidat borcu çıkarmaya devam ettiğini öne sürdü. Bilgin bu konuda şunları söyledi: “2012 senesinde Pazar durağında yerimiz vardı. Muratpaşa Belediyesi kayıtlarında da durak görülüyordu. 2014 yılında kullanılmadığı için yıkıldı ama halihazırda bizden aidat isteniyor. Yıkılana kadar Bin 80 lira aidat ödedik. 2 bin küsür borç çıkardılar. Halen bu para alacak gösteriliyor. Dilekçe yazdık neticesini bekliyoruz”

MURATPAŞA BELEDİYESİ YER GÖSTERMİYOR
Yaşanan sıkıntı ile ilgili açıklama yapan Antalya Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mehmet Ali Alkan, Antalya’da sadece iki taksi durağının yer sorunu olduğunu, Fulya taksinin otopark inşaatı nedeniyle durağının kaldırıldığını Alo taksinin ise durak sorununun kurumlarla ilişkili olduğunu vurguladı. Alkan bu konuda şunları söyledi: “Fulya taksi durağı inşaat nedeniyle kalktı ama inşaat bitince yerine konulacak. ALO taksinin durumu biraz sıkıntılı, onlara dükkân kiraladık. Pazar yerinde yer bulmaya çalışıyoruz. Muratpaşa Belediyesi yer göstermiyor. Kaldırım üzeri diye koydurulmuyor, kulübeyi koymak için yer bulunamıyor. Taksiciler kaldırım üstü istiyor ama belediye onaylamıyor.

BAŞKAN ALKAN: ÇÖZÜM BULACAĞIZ
“Yönetmelikte durak sayıları taksi sayıları ile orantılı ama hiç uygun yer yoksa bekleme noktası olmayabilir. Barlar Taksi durağının mesela 12 taksisi var tek noktadan çıkış yapıyorlar. Barbaros taksi ile birleşikti. 7-8 ay önce gönüllü olarak ayrıldılar. Onları bir araya getirip çalıştıramadık. En sonunda 26 arabaydılar hepsinin imzasını aldık ayırdık. Mahkeme kararı filan da yok. Durak yeri için çözüm bulacağız” Faruk ÇELİK

“DURAKSIZ TAKSİCİ KALMAYACAK”
Antalya Şoförler ve Otomobilciler Odası ile Büyükşehir Belediyesi'nin ortaklaşa yürüttüğü çalışmayla taksi durakları en az 10 araçtan oluşacak şekilde yeniden düzenlenerek imar planına işlenmişti. Düzenlemenin, şehir içi ulaşımda trafiği rahatlatacağını, korsan taksiciliğin önüne geçeceğini savunan Başkan Alkan, “Duraksız taksici kalmayacak” demişti.Faruk ÇELİK Fotoğraf: Murat ESENTEKİN
 
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...