Eşgüdüm’den Antalya Lisesi açıklaması

Antalya Lisesi’nin bir kısmının Dışişleri Bakanlığı tarafından konukevi olarak kullanılması için Bakanlığa tahsisi ile ilgili çıkan söylentilerin ardından Antalya Eşgüdüm Kurulu ile Antalya Lisesi ve Mezunları Vakfı bina önünde basın açıklaması yaptı.

Güncel 13 Haziran 2019 16:02
Eşgüdüm’den Antalya Lisesi açıklaması
-A +A

Antalya Lisesi’nin bir kısmının Dışişleri Bakanlığı tarafından konukevi olarak kullanılması için Bakanlığa tahsisi ile ilgili çıkan söylentilerin ardından Antalya Eşgüdüm Kurulu ile Antalya Lisesi ve Mezunları Vakfı bina önünde basın açıklaması yaptı.
 
Antalya’nın bilinen en eski eğitim öğretim kurumlarından Antalya Lisesi’nin bir kısmının Dışişleri Bakanlığı’na tahsisi ile ilgili çıkan söylentiler nedeniyle Antalya Eşgüdüm Kurulu ve Antalya Lisesi ve Mezunları Vakfı okul önünde yaptıkları iki ayrı basın açıklaması ile tepki gösterdi. İlk basın açıklamasını yapan meslek odalarının oluşturduğu Antalya Eşgüdüm Kurulu adına konuşan Antalya Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odasın Başkanı Emrullah Tayfun Çavdar, köklü bir tarihe sahip olan Antalya Lisesi'nden ünlü sporcular, bilim insanları, alanında başarıdan başarıya koşmuş meslek sahipleri, sanatçılar ve siyasetçiler çıkığını belirterek, "Antalya Lisesi sadece bu okuldan mezun olanlar için değil, tüm Antalyalılar için bir efsanedir" dedi.
 
‘MÜZE OLSUN’

Eski Antalya fotoğraflarında duvarlar içinde kalan yapıların değil, Atatürk Caddesi'ne bakan iki tarihi binanın Antalya Lisesi olarak bilindiğini vurgulayan Çavdar, "Eski ve yeni nesil Antalyalılar için de Antalya Lisesi bu iki binadır. Bu iki tarihi binanın; bu efsanenin yaşatılması, gelecek kuşaklara aktarılması ve kent hafızasındaki yerinin öneminden dolayı lise yönetiminin tasarrufuna bırakılması tartışmasız en iyi çözümdür. Antalya Lisesi’nin bu iki binası için verilecek en doğru karar da bu olabilir. Aynı zamanda, meslek odası temsilcileri olarak bizler, böylesine zengin hatıralar barındıran mekanların müze olarak düzenlenmesinin de en iyi çözüm olacağı kanaatindeyiz. Biz meslek odaları temsilcileri, Antalya Lisesi mezunları, Antalyalılar ve Antalya’yı sevenler olarak Antalya Lisesi'nin kent belleğinden silinmesi girişimlerini kabul etmiyoruz, kabul etmeyeceğiz" ifadelerini kullandı.
 
VAKIF’TAN AÇIKLAMA

Konuyla ilgili bir başka açıklama ise Antalya Lisesi ve Mezunları Vakfı'ndan geldi. Vakfın geleneksel olarak düzenlediği 'Piyaz Günü'nün ardından Antalya Lisesi'nin Atatürk Caddesi'ne bakan tarihi binalarının önünde toplanan yaklaşık 150 kişilik Antalya Lisesi mezunu grup açıklama yaptı. Mezunlar adına konuşan Antalya Lisesi ve Mezunları Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Olcay Okutan, "Basına yansıyan Antalya Lisesi’nin tarihi binasının Antalya Lisesi’nden alınarak başka bir amaçla kullanılacak olması, Antalya Lisesi mezunları arasında duyulmuş ve büyük bir üzüntüye yol açmıştır. Antalya’nın halen yaşayan en önemli eğitim kurumlarından biri olan, şehrin eğitim hafızası bu köklü eğitim kurumunun tarihi binalarının Antalya Lisesi’nin elinden alınmayacağına inancımız tamdır. Eğer basına yansıyan haberler gerçekleşir ise, her bir mezun bu yanlış uygulamayı durdurmak için elinden gelen her şeyi yapmaya hazırdır" şeklinde konuştu.

Kaynak : Ramazan BOZCA

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...