En güçlü aday Aspendos

Turizmde 2019 yılı teması için belirlenen üç alternatiften birinin seçileceği Antalya Yüksek İstişare Konseyi (AYİK) toplantısı öncesinde, kent merkezine yakınlığı nedeniyle Aspendos Antik Kenti öne çıktı

Güncel 7 Aralık 2018 15:50
En güçlü aday Aspendos
-A +A

Turizmde 2019 yılı teması için belirlenen üç alternatiften birinin seçileceği Antalya Yüksek İstişare Konseyi (AYİK) toplantısı öncesinde, kent merkezine yakınlığı nedeniyle Aspendos Antik Kenti öne çıktı.

Antalya'da 2019 yılının teması olarak belirlenecek kültürel varlıkla ilgili AYİK bünyesindeki kamu kurumları ve sivil toplum örgütlerinin çalışmaları sürüyor. Önümüzdeki günlerde yapılması planlanan AYİK toplantısında verilecek karar öncesi, özellikle turizm sektörü temsilcileri 2019 yılı teması konusunda daha aktif çalışma sergiliyor.

Antalya Tanıtım Vakfı (ATAV), Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği, Türkiye Otelciler Federasyonu gibi kuruluşların ilk defa 2018'de uygulanan ve 'tema' olarak belirlenen Perge Antik Kenti'nin ikinci kez 'tema' olarak ilan edilmesi önerisi, AYİK'in üst düzeyindeki isimler tarafından çok kabul görmedi. Antalya'nın dünyanın en çok antik kentine sahip olması ve bu nedenle çok sayıda 'tema' niteliği taşıyan antik değerin bulunması nedeniyle 2019 için belirlenen üç alternatif arasında Aspendos ve Patara'nın öne çıktığı öğrenildi.

ASPENDOS ÖNE ÇIKIYOR
ATAV Başkanı Yeliz Gül Ege, 'iki yıl' önerisinin kabul görmediğini belirterek, “Sayın valimle görüştük ve 'Biz bu anlamda yokluk içinde olup da iki yılda bir ilan etsek mantıklı ama bizim çok fazla yerimiz var. O yüzden bunu her yıl bir yeri parlatmak olarak görelim' düşüncesinde. Tabi ki buradan elimizi ayağımızı çekmeyeceğiz, onda hemfikiriz. O nedenle Patara veya Aspendos olacağını düşünüyoruz" dedi. Aspendos'un yakın ve UNESCO Kültürel Mirası Geçici Listesi'ndeki aday bir yer olması nedeniyle öne çıktığına işaret eden Gül Ege, ancak Patara'nın da çok önemli olduğunu vurguladı.

Kaynak : DHA

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...