EMPATİ VARSA ENGEL YOKTUR

GÖRME ENGELLİLERDEN 'BEYAZ BASTON' TEPKİSİ

Güncel 13 Mart 2018 17:13
EMPATİ VARSA ENGEL YOKTUR
-A +A

Altınokta Körler Derneği Antalya Şube Başkanı Cemalettin Çakar, toplumda görme engellilere karşı bir farkındalık oluşturulması gerektiğini savunarak, sürücüleri empati yapmaya davet etti.

2017 yılında Kepez Sütçüler Caddesi üzerinde meydana gelen kazada görme engelli Mehmet Kalkan'a çarparak hayatını kaybetmesine neden olan araç sürücüsü M.E.'nin yargılanmasına devam edildi. İki kez bilirkişi raporu değişen duruşma öncesi Altınokta Körler Derneği Antalya Şubesi'ne üye engelli vatandaşlar adliye önündü toplanarak basın açıklaması yaptı. Altınokta Körler Derneği Antalya Şube Başkanı Cemalettin Çakar, ilk bilirkişi raporunda sürücünün suçlu bulundığını ancak daha sonra Ankara Trafik İhtisas Daire Başkanlığı tarafından mahkemeye sunulan raporda, Kalkan’ın beyaz bastonu sağ elinde gayri nizami biçimde taşımış olmasının "asli kusur’ sayıldığını belirtti. 

ENGELLİLERDEN KAVŞAK İSYANI
Antalya'nın yaya öncelikli bir şehir olduğunu ancak yolların ve kavşakların engelli bireyler için erişilebilir olmadığını belirten Çakar, "Şehrimizde bulunan kontrolsüz kavşakların sadece görme engelliler için değil normal vatandaş içinde erişilebilir olmaması yüzünden Mehmet Kalkan kardeşimiz hayatını kaybetmiştir. Şütçüler Kavşağında hayatını kaybeden arkadaşımız maalesef ne bir üst geçit, ne bir altgeçit, ne yaya geçidi hiçbir şeyin olmadığı yerde karşıdan karşıya geçerken hayatını kaybetmiştir. Raporları incelediğimizde taksinin 7 metre lastik izi olduğu görülmüştür. Bir aracın durabilmesi için 7 metre lastik izi yapabilmesi için nasıl bir hız yapması gerekmektedir" ifadelerini kullandı.

EMPATİ VARSA KARANLIK YOKTUR

Araç sürücülerini ve vatandaşları gözlerini bağlayarak empati yapmaya davet eden Çakar, "Kontrolsüz kavşaklarda görme engellilerin nasıl karşıdan karşıya geçeceğini bilen varmı. Araç sürücüleri ve vatandaşların gözlerini 5 dakika bağlayarak empati yapmaya davet ediyorum. Sürücüler yayalar karşıdan karşıya geçerken görmüyorlarsa, iki kişiyi görmüyorsa bizim beyaz bastonumuzu nasıl görecekler. Bizim beyaz bastonumuz bahane edilerek safsatalar çıkarılmaktadır. Yaya öncelikli illerde yollar yapılırken yaya öncelikli kavşaklar neden yapılmıyor" dedi

ADALETİN TECELLİ ETMESİNİ İSTİYORUZ
Görme engelli vatandaşların duyu organları ile hareket ettiğini ve sese göre karşıdan karşıya geçtiğinin altını çizen Altınokta Körler Derneği Antalya Şube Başkanı Cemalettin Çakar, "Bizim kavşaklardaki en büyük zaafımız, bizim sese göre karşıdan karşıya geçmemizdir. Bir kavşağa geldiğimiz zaman araç gelip gelmediğini kulaklarımızla dinleriz, ses yok ise karşıdan karşıya geçeriz. Rahmetli Mehmet Kalkan'da araç uzak mesafedeyken ses duymadığı için yola girerek hareket etmiştir. Adaletin tecelli etmesini istiyor ve kavşakların gözden geçirilerek görme engelliler için erişilebilir hale getirilmesini istiyoruz" ifadelerini kullandı.

BEYAZ BASTON HAKKINDA
Görme özürlülerin uzun yıllardır eğitim,istihdam,rehabilitasyon ve çeşitli konularda biriken sorunlarını çözüme kavuşturabilmek için 1988  yılında genel merkezi Antalya’da kuruldu. Bir grup görme özürlü tarafından kurulan derneğimiz 9 Ağustos 1993 tarihinde Kamu Yararına Çalışan Dernekler arasına girdi. Bugün yurdumuzun birçok ilinde şubeler açarak örgütlenmektedir.
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Konseyden deprem uyarısı

Konseyden deprem uyarısı

18:00 13 Aralık 2018
Kahreden intihar

Kahreden intihar

10:35 13 Aralık 2018
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...