Emeklinin AİHM talebi

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu'na (DİSK) bağlı Tüm Emekliler Sendikası'nın (Emekli-Sen) Antalya şubesi üyeleri, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde (AİHM) devam eden kapatma davasının bir an önce sonuçlandırılması talebiyle, Strazburg’daki mahkemeye faks çekti.

Güncel 8 Kasım 2018 14:14
Emeklinin AİHM talebi
-A +A

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu'na (DİSK) bağlı Tüm Emekliler Sendikası'nın (Emekli-Sen) Antalya şubesi üyeleri, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde (AİHM) devam eden kapatma davasının bir an önce sonuçlandırılması talebiyle, Strazburg’daki mahkemeye  faks çekti.

DİSK’e bağlı Emekli-Sen Antalya Şubesi üyeleri, Avrupa İnsan hakları Mahkemesi’nde bekleyen dosyanın bir an önce sonuçlandırılması için 81 ilde postanelere giderek Strazburg’da bulunan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne faks çekti.

EMEKLİLERDEN AİHM'YE FAKS
Antalya Güllük PTT Başmüdürlüğü önünde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne gönderilecek olan dilekçeyi okuyan Emekli-Sen Antalya Şube Başkanı Belkıs Özgen, sendika hakkında Ankara 17. Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından, Türkiye Cumhuriyeti anayasasının 51. maddesinde ‘emekliler’ kelimesi geçmediği gerekçesiyle 9 Ekim 2007 tarihinde kapatma kararı verilip, daha sonra Yargıtay 4. Hukuk Dairesi’nce onanarak kesinleştiğini ve dosyanın 2008 yılında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne gönderildiğini hatırlattı. Özgen, sendikal haklarını engelleyen hukuksuzluğa son verilmesini istediklerini söyledi.

“EMEKLİLER MAĞDUR EDİLMESİN”
 AİHM’de bulunan dosyanın sonuçlandırılmamasının emeklileri daha fazla mağdur ettiğini belirten Özgen şunları kaydetti:
"Türkiye’de, kapatma kararıyla karşı karşıya kalmış olan sendikamıza, idari engeller çıkarılmaya devam ediyor. Bu nedenle, sayısı 12 milyonu aşmış bulunan emeklilerin, yaşam standardının iyileştirilmesi, ömürlerinin bundan sonraki yıllarında, mutlu bir yaşam sürmeleri için çalışmalar yapması, Türkiye’de demokrasinin gelişmesi ve ülkenin gelecek kuşaklara, daha iyi koşullarda yaşayacakları bir ülke olarak devredilmesinin sağlanması hususunda, gerekli çalışmaları yapması engellenmektedir. AİHM’de bulunan dosyamızın sonuçlandırılmaması emeklileri daha fazla mağdur etmektedir."

Kaynak : Serçin ÇILDIR, Fotoğraf: Yıldız ÇİÇEK

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
GASPÇI ŞAHIS YAKALANDI

GASPÇI ŞAHIS YAKALANDI

11:17 17 Ağustos 2019
Kemer’de Inna rüzgarı

Kemer’de Inna rüzgarı

15:31 16 Ağustos 2019
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...