Elmalı'da gönül sempozyumu

Geçtiğimiz günlerde 12.si düzenlenen Elmalı’nın Canları İrfan ve Sevgi Sempozyumu, Antalya’nın Elmalı ilçesinde 12 yıldır kesintisiz bir şekilde sürerken geleneksel bir etkinlik halini almasıyla ilim ve kültür camiasında ilgi uyandırmaya devam ediyor

Güncel 11 Temmuz 2019 18:46
Elmalı'da gönül sempozyumu
-A +A

Geçtiğimiz günlerde 12.si düzenlenen Elmalı’nın Canları İrfan ve Sevgi Sempozyumu, Antalya’nın Elmalı ilçesinde 12 yıldır kesintisiz bir şekilde sürerken geleneksel bir etkinlik halini almasıyla ilim ve kültür camiasında ilgi uyandırmaya devam ediyor.

Antalya’nın tarihî kültür havzaları içerisinde önemli bir yere sahip Elmalı ilçesinde 2006 yılından bu yana 14 yıldır Sinân-ı Ümmî kültür ve sanat etkinlikleri çerçevesinde konferanslar, sempozyumlar ve tasavvuf musikîsi konserleri düzenleniyor. Elmalı Kaymakamlığı, Elmalı Belediyesi, Akdeniz Kültür Eğitim ve İletişim Kulübü (AKİK) ve Sinân-ı Ümmî Kültür ve Sanat Derneği’nin birlikte başlattıkları faaliyetlere, bünyesinde İlâhiyat Fakültesi açılmasından sonra 2011 yılından itibaren Akdeniz Üniversitesi de akademik destek vermeye başladı. 2019 yılında kurulan Akdeniz Üniversitesi Tasavvuf Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi ile bu faaliyetler daha anlamlı hale geldi.

İSTİKRAR BAŞARI GETİRDİ
Artık geleneksel bir kimlik kazanan ve bir sonraki programı sabırsızlıkla beklenen bu etkinliklerin başından beri mutfağında görev alan Akdeniz Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi Dekanı ve Tasavvuf Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ahmet Ögke, Sinân-ı Ümmî kültür ve sanat etkinlikleri hakkında bilgi verdi. Sempozyumlarda Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır Kültür Merkezi’nin 300 kişilik konferans salonunun her sene dolup taştığını, bu sebeple geniş lobi alanında da kapalı devre televizyon yayını vasıtasıyla salonda yer bulamayanların istifadesinin sağlandığını belirten Prof. Dr. Ögke, Sempozyumların bu denli etkili ve başarılı olmasındaki temel etkenlerin, yıllardır ara vermeksizin istikrarla sürdürülmesi, fayda gözetilerek belirlenen konu seçimi, konuya uygun konuşmacı tercihi, bildiri kitaplarının her yıl yayınlanıp ilgililere ulaştırılması ve isabetle belirlenen sempozyum tarihleri gibi hususlar olduğuna dikkat çekti.
2006’dan bu yana Elmalı ilçesinde görev yapan ve etkinliklere destek veren 7 Kaymakam ve 4 Belediye Başkanına minnettar ve müteşekkir olduklarını vurgulayan Prof. Dr. Ahmet Ögke sözlerini şöyle tamamladı:

ÖGKE’DEN TEŞEKKÜR MESAJI
“İdarî ve yerel yöneticilerimiz Sinân-ı Ümmî kültür ve sanat etkinliklerine her zaman sahip çıkmışlar ve bizzat katılmışlardır. Hattâ merhum Kaymakamımız Mehmet Murat Çekmen bir sempozyumda bildiri sunmuş, birinde de oturum başkanlığı yapmış, sempozyum kitaplarının yayınlanmasına öncülük etmiştir. Yine merhum Belediye Başkanımız Hüseyin Yapıcı da sempozyumlara canla başla destek olmuştur. Kalıcı izler ve hatıralar bırakan her iki Elmalı gönüllüsü dostumuzu da burada hayırla yâd ediyor, Cenâb-ı Hakk’ın onları Elmalı erenlerinin şefaatlerine nail eylemesini niyaz ediyoruz. Hâlen görevde olan diğer Kaymakamlarımız ve Belediye Başkanlarımız da desteklerini hiçbir zaman esirgemediler.

ETKİNLİKLER DEVAM EDECEK
Bu vesileyle Hüseyin Altıntaş, Ümit Öztekin ve mevcut başkan Halil Öztürk’e çok teşekkür ediyoruz. Bu yılki sempozyumumuzu teşrif eden Antalya Valimiz sayın Münir Karaloğlu’na da şükranlarımızı sunuyoruz. Sayın Valimizle birlikte yerel yöneticilerin destek ve himayeleriyle bu faaliyetler daha da artan bir fayda, ilgi ve etki alanı oluşturacaktır. Bugüne kadar Elmalı’ya gelip bildiri sunan 111 hocamıza da ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Elbette bu etkinliklerin sürdürülmesinde, 14 yıldır sürekli artan bir ilgiyle, aşkla ve şevkle programlarımızı takip eden, Elmalı erenlerini seven, onları anmak ve anlamak için sempozyumlara gelen dinleyicilerimiz ve takipçilerimiz en büyük teşekkürü hak ediyorlar. Onlar her zaman salonları doldurup taşırarak sempozyum düzenleme ve bilim kurulunun motivasyon gücü olmaya devam ediyorlar.” 

Kaynak : Haber merkezi

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...