EKONOMİYE 'SİBER' TEHDİT

KORSANLARIN VERDİĞİ ZARAR 10 MİLYAR DOLAR

Ekonomi 19 Kasım 2018 16:12
EKONOMİYE 'SİBER' TEHDİT
-A +A

Avrupa'da fidye yazılım ve online bankacılık saldırılarına maruz kalan ülkeler arasında ilk sırada yer alan Türkiye'nin, 10 milyar dolar seviyesinde ekonomik zarara uğratıldığı öne sürüldü.

Akdeniz Bilişim Topluluğu tarafından 'Manavgat Dijital Zirvesi' düzenlendi. Bu yıl 2'ncisi yapılan zirve, Atatürk Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi. Turizm sektöründe faaliyet gösteren firmaların bilişim sorunlarına çözüm bulmak amacıyla gerçekleştirilen zirveye Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya ve Manavgat'tan 40 firma katıldı. Zirvede toplantıların yanı sıra firmalar yeni ürünlerini tanıttı.

FİRMALAR VE EV KULLANICILARINA SALDIRI
'Günümüz Siber Saldırıları, Veri Sızıntıları ve Çözüm Yolları' hakkında sunum gerçekleştiren bir siber güvenlik şirketinin Genel Müdürü Serkan Bilen, siber korsanlık ve yol açtığı zararlar hakkında çarpıcı açıklamalar yaptı. Siber korsanların kolay para kazanmak amacıyla kötü yollara saparak internet üzerinden zarar verdiğini belirten Serkan Bilen, günümüzde siber korsanların yaptığı en büyük saldırıların fidye amacıyla kurumsal firmalara veya ev kullanıcılarına yönelik olduğunu vurguladı.

Serkan Bilen

'TÜRKİYE'DE 1 MİLYAR DOLAR FİDYE YÜKÜ VAR'
Siber korsanların 'ev kullanıcısı' ya da 'firma kullanıcısı' diyerek ayırım yapmadığına dikkati çeken Serkan Bilen, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Saldırganların büyük küçük ayrımı derdi yok, onların tek derdi kolay yoldan para kazanmak. Bunu nereden anlıyoruz, saldırıya uğrayan dünya ülkeleri sıralamasında Türkiye olarak ilk 5'teyiz. Avrupa'da ise çoğu zaman ilk sırada yer alıyoruz. Saldırganların 2017 yılı sonunda dünyada elde ettikleri fidye yükü gelir 5 milyar doların üzerinde. Dünya ekonomisine verdikleri zarar ise 609 milyar dolar seviyesinde oldu. Bu ne demek oluyor, ülkemizin bulunduğu sıralama ve elde ettikleri gelir ve ekonomik verilere baktığımız zaman Türkiye'nin 1 milyar dolar seviyesinde bir fidye yükü ve 10 milyar dolar seviyesinde ekonomik zararı var." 

Kaynak : DHA

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...