Eğitimde 100'ler gülmedi

EĞİTİM-İŞ: BU PROGRAM GERÇEKLERDEN UZAKTIR

Eğitim 10 Ağustos 2018 15:54
Eğitimde 100'ler gülmedi
-A +A

Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası (Eğitim-İş) Antalya Şube Başkanı Fatin Iltar, yeni sistemin getirdiği '100 Günlük İcraat Programı'nın gerçeklerden uzak olduğunu belirterek, program içerisinde en önemli ve acil hususların yer almadığını savundu.

Hükümetin kurulmasının üzerinden yaklaşık bir ay geçtikten sonra “100 Günlük İcraat Programı” açıklandı. Açıklanan 100 günlük icraat programına ise sendikalardan değerlendirmeler gelmeye başladı. Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Milli Eğitim Bakanlığı’yla ilgili açıkladığı projeler ve planlarla ilgili açıklama yapan Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası (Eğitim-İş) Antalya Şube Başkanı Fatin Iltar, açıklanan MEB eylem planında 100 günlük programı eleştirdi. Başkan Iltar, “100 günlük program gerçeklerden uzaktır” değerlendirmesinde bulundu.

“20 BİN ATAMA” MUAMMASI

Programda yer alan öğretmen atamasına ilişkin takvimin ivedilikle açıklanmasını beklediklerini belirten Iltar, “Kamuoyunun kafasını karıştıran programda yer alan 20 bin atamanın, Şubat ayında süreci başlatılıp atamaları yapıldığı halde henüz güvenlik soruşturması devam ettiği için göreve başlatılmayan 20 bin atama olup olmadığı açıklığa kavuşturulmalıdır. Eğitim-İş olarak yeni 20 bin atamanın KPSS puan üstünlüğüne göre sözlü sınav olmaksızın kadrolu olarak yapılmasını talep ediyoruz” diye konuştu:

POLİSİYE TEDBİRLER SORUNLARI ÇÖZMEZ
Okullara polis görevlendirmesiyle ilgili de değerlendirmede bulunan Başkan Iltar, şunları kaydetti:
“Yine programda yer alan güvenlik önceliği olan 30 bin okuldan başlayarak her okula en az bir polis memuru tahsis edilmesi uygulaması ile eğitimdeki güvenlik sorunları çözülemez. Eğitim kurumları, kendi kültürü olan pedagojik kurumlardır. Eğitim kurumlarında polisiye tedbirler değil eğitim bilimlerinin ilkeleri hakim olmalıdır. 16 yıl boyunca yok edilen kurum kültürü, liyakate dayalı yönetici atama sistemi, öğretmenlik mesleğinin itibarsızlaştırılması, eğitim kurumlarının toplum nezdindeki güven ve itibarlarının yok edilmesi uygulamalarından vazgeçilmediği ve bu noktada tedbirler alınmadığı sürece eğitimdeki güvenlik sorunları polisiye tedbirlerle çözülemez.”

EĞİTİME VURULACAK EN BÜYÜK DARBEDİR
Eğitim yöneticilerinin profesyonelleşmesi adımına hakkında ise Iltar, “Yine programda yer alan eğitim yöneticilerinin profesyonelleşmesi adımı, iktidarın çelişkilerle dolu icraatlarının yeni bir örneğidir. Profesyonelleşmekten kastın ne olduğu belli değildir. Bahsedilen profesyonelleşme eğitim alanı dışından kişilerin yönetici atanması ve okulların ticari işletme gibi yönetilmesi ise buna kesinlikle karşıyız. Bu tür profesyonel yönetici ataması ister MEB içinden ister MEB dışından olsun eğitime vurulacak en büyük darbedir” ifadelerini kaydetti

EĞİTİM ANLAYIŞI MUHAKKAK DEĞİŞMELİ
Bugün diken üstünde oturan ve istediği liseye yerleşemeyen 100 binlerce öğrenci ve velilerinden bahsedilmediğini belirten Başkan Iltar, konuşmasını şöyle tamamladı:

“18 Haziran günü Samsun’da halka hitaben ‘Meclis kapanmadan önce öğretmenlere ve diğer çalışanlara 3600 ek gösterge düzenlemesi yaptık’ sözlerine rağmen 100 günlük programda yer almadı. Eğitimin ve eğitim çalışanlarının mesleksel ve kurumsal sorunlarından bahsedilmedi. Eğitimdeki en önemli tehlikelerin başında gelen hususlar, özelleştirme ve dinselleştirme ile eğitimin dernek ve vakıfların faaliyet alanına dönüşmesidir. Eğitimde anlayış değişmediği; laik, bilimsel, demokratik, kamusal, parasız eğitim anlayışı hakim kılınmadığı sürece sorunların çözümü mümkün değildir.”

Kaynak : Esra KÖKSAL, Murat ESENTEKİN

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...