EĞİTİM-İŞ’TEN TEPKİ

DDK'YA VERİLEN GENİŞ YETKİ, SENDİKALARI AYAKLANDIRDI

Güncel 19 Temmuz 2018 15:43
EĞİTİM-İŞ’TEN TEPKİ
-A +A

Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası (Eğitim-İş) Antalya Şube Başkanı Fatin Iltar, Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle sendikalar, meslek örgütleri, dernek ve vakıflar üzerinde devlet denetleme kuruluna inceleme, araştırma, soruşturma ve denetleme yetkisi verilmesini eleştirdi.
5 numaralı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Cumhurbaşkanlığı'na bağlı Devlet Denetleme Kurulu'na (DDK) meslek örgütleri ve sendikalar üzerinde kontrol yetkisi getirildi. Buna göre DDK sendika yöneticilerini görevlerinden uzaklaştırabilecek. Meslek örgütleri üzerinde her türlü idari soruşturma, inceleme, araştırma ve denetleme yapabilecek. Eğitim-İş Antalya Şube Başkanı Fatin Iltar, kararnamenin emek ve meslek örgütlerini keyfi bir şekilde cezalandırılacağı amacını taşıdığını söyledi.

ULUSLARARASI SÖZLEŞMEYE AYKIRI
Sendikaların Cumhurbaşkanlığı’nın vesayeti altına devredildiğini belirten Başkan Iltar, bu uygulamanın Anayasa’ya da uluslararası sözleşmelere de aykırı olduğunu belirterek, şu ifadeleri kaydetti:
“Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 5 Nolu Devlet Denetleme Kurulu Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle; Devlet Denetleme Kuruluna, sendikalar, meslek örgütleri, dernek ve vakıflar üzerinde büyük yetkilerle donatılmış şekilde inceleme, araştırma, soruşturma ve denetleme yapma yetkisi tanınmıştır. Ayrıca gerekli görmesi halinde kurul, her türlü bilgi belgeyi isteyebilecek ve her kademede yönetici ve görevliyi de görevden uzaklaştırabilecektir. Bu kabul edilemez yetki ve işlemlere ilişkin olarak da yargısal süreçlerin yani hak arama özgürlüğünün de işlerliğinin nasıl sağlanacağına dair en ufak bir belirliliğe yer verilmemiştir. Kararnameyle ortaya çıkarılan bu devasa denetleme yetkileriyle, denetim adı altında adeta demokratik kitle örgütlerinin üzerinde vesayet gözetilmek istenmektedir.

VESAYETİ KABUL ETMEYECEĞİZ
 “Demokratik hukuk devletlerinde yeri olmayacak bu uygulamayla kendilerinden farklı söz söyleyen kitlelerin üzerinde “Demokles’in kılıcının” sallanmak istendiği ortadır. Bu kararname ile İLO Sözleşmelerinde ve anayasada teminat altına alınmış sendikalar ve diğer demokratik kitle örgütlerinin özerkliği hiçe sayılmaktadır. Sendikal hak ve özgürlüklerimiz üstünde hiçbir vesayeti kabul etmiyoruz. Emek, demokrasi, özgürlük ve ülkeye sahip çıkma mücadelesinin her zaman içinde ve önünde olan Eğitim-İş, dün olduğu gibi bugün de emeğin gücünü yüceltmeye, gücünü Cumhuriyetin temel kurucu ilke ve devrimlerinden almaya devam edecektir. Sendikamızın kuruluş ilke ve amaçlarından aldığımız güç ve kararlılıkla mücadelemizi sürdüreceğimizi kamuoyuna ilan ediyoruz”

KARARNAMEDE NELER VAR?
* 5 numaralı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle (CBK) Devlet Denetleme Kuruluna (DDK) verilen yetkiye göre DDK, tüm kamu kurum ve kuruluşları ile bunlara bağlı ve ilgili kuruluşları, meslek örgütlerini ve işçi ve işveren örgütlerini, dernekleri ve vakıfları denetleyebilecek. 
* Kararnameye göre doğrudan cumhurbaşkanına bağlı ve onun talimatıyla çalışacak olan DDK, sendika, meslek örgütü, vakıf ve derneklerde her türlü idari soruşturma, inceleme, araştırma ve denetleme yapabilecek.
* Kurul ayrıca cumhurbaşkanı tarafından verilecek ‘diğer işleri’ yapmakla yükümlü olacak.
*Kurul denetleyeceği kuruluşlardan her türlü bilgi ve belgeyi (gizli veya açık) hiçbir sınırlamaya tabii olmaksızın isteyebilecek.
* Denetlenen kuruluş bu bilgi ve belgeleri istenen yere getirmekle yükümlü olacak.
* DDK, her kademe ve rütbedeki görevli için görevden uzaklaştırma tedbiri uygulayabilecek ve görevden uzaklaştırma tedbirinin uygulanmasını yetkili makamlardan isteyebilecek.

Murat ESENTEKİN

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...