Duruş bozukluğu depresyon nedeni

Antalya Anadolu Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji uzmanı operatör Dr. Erhan Karabuğa yanlış oturma pozisyonlarının duruş bozukluğuna neden olduğunu belirterek, "Duruş bozukluğu; sırt, boyun, bel, diz ve kas ağrılarına hatta depresyona neden oluyor" dedi

Sağlık 28 Ağustos 2019 18:14
Duruş bozukluğu depresyon nedeni
-A +A

Antalya Anadolu Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji uzmanı operatör Dr. Erhan Karabuğa yanlış oturma pozisyonlarının duruş bozukluğuna neden olduğunu belirterek, "Duruş bozukluğu; sırt, boyun, bel, diz ve kas ağrılarına hatta depresyona neden oluyor" dedi.

Antalya Anadolu Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji uzmanı operatör Dr. Erhan Karabuğa, "Yanlış oturma pozisyonundan kaynaklı duruş bozukluğu olan hastalar bize başvuruyor. Büyük kısmında yapısal olmayan bozukluklar var. Yani sonradan oluşan duruş bozuklukları. Duruş bozukluğunu basite indirgememek gerekir. Kronik sırt, boyun, baş ağrısı, sinir sıkışması, uyku bozukluklarına ve depresyona neden olmakta. Uykusuzluk ve şekilsel bozukluk kişilerde depresyona neden oluyor. Bu durum günlük hayatı ciddi anlamda olumsuz etkiliyor" dedi.

MASA BAŞINDA ÇALIŞANLAR DİKKAT
Doğru oturma pozisyonuyla bunun önüne geçilebileceğini vurgulayan Dr. Karabuğa, şunları kaydetti:
"Masada oturuş pozisyonumuz çok önemli. Sandalyenin ve koltuğun dik konumda olması gerekir. Dik oturmalıyız. Kolumuz ve dirseğimizin doksan derecelik bir düzlemde olması gerekir. Ayaklarımız yere temas ediyor olmalı. Eğer bilgisayara bakıyorsak bilgisayarın orta noktası göz hizasında olmalıdır. Yine bel bölgesindeki girintinin ve sırt bölgesindeki çıkıntının desteklenmesi gerekir. Ayrıca bir saatte bir ayağa kalkıp esneme ve germe egzersizi yapmak oldukça faydalı olacaktır. Bunlar duruş bozukluğunu önleyecektir." 

Kaynak : DHA

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...