Dünyaya tüfek ihraç ediyorlar

60 yıl önce dedelerinin başladığı işe sahip çıkan Zafer Özkan, dükkanında ürettiği yıllık 6 bin av tüfeği 7 ülkeye ihraç ediyor.

Güncel 1 Ocak 2019 18:08
Dünyaya tüfek ihraç ediyorlar
-A +A

60 yıl önce dedelerinin başladığı işe sahip çıkan Zafer Özkan, dükkanında ürettiği yıllık 6 bin av tüfeği 7 ülkeye ihraç ediyor.

Akdeniz Sanayi Sitesi’nde 14 yıldır faaliyet gösteren Tüfek Sanayinin Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Özkan, dedelerinin Burdur’un Çavdır ilçesinde yaklaşık 60 yıl önce başladığı av tüfeği üretimini çağın gereklerine uygun hale getirdi. 14 yıl önce firmasını Akdeniz Sanayi Sitesi’ne taşıyan Özkan, bin metrekarelik iş yerinde 15 personelle yılda imal ettiği 6 bin silahı 7 ülkeye ihraç ediyor. Firma sahibi Zafer Özkan, 1960 yıllarda başlayan av tüfeği yapımının dedesinden babasına, daha sonra kendilerine geçtiğini söyledi. Babasının el işçiliği ile tüfek yaptığını aktaran Özkan, “Babam makinesiz el işçiliğiyle tek kırma ve çifte olarak tüfek yapıyordu. 1990 yılına kadar bu şekilde babamla birlikte imalat yaptık. Daha sonra bizde makineleşmeye başlayarak sektörde söz sahibi olmaya başladık” diye konuştu.

YÜZDE 70'İ İHRAÇ EDİLİYOR

14 yıldır Akdeniz Sanayi Sitesi’ndefaaliyet gösterdiklerini dile getiren Özkan, “Bin metrekare kapalı alanda 15 personelimizle imalatımıza devam ediyoruz. Şuanda çifte ve otomatik silahlar üretiyoruz. Aylık 500, yıllık 6 bin av tüfeği üretimi yapıyoruz. Bu rakamlar siparişe göre değişebiliyor. Rusya, Ukrayna, Azerbaycan, Kazakistan, Avustralya, Güney Kore ve Lübnan gibi ülkelere göre ihraç yapıyoruz. Üretimimizin yüzde 70’i ihracata, yüzde 30’u iç piyasaya gidiyor” dedi.
15 kişiye istihdam sağladığını kaydeden Zafer Özkan, bu yıl yurt dışından gelen taleplerin yüzlerini güldürdüğünü anlattı. Özkan, yurt içi ve yurt dışında tüm fuarlara katıldıklarını belirterek, isteğe göre kapasitelerinin daha da artabileceğini sözlerine ekledi. 

Kaynak : İHA

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...