DSİ'den taşkın hamlesi

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Mevlüt Aydın, tarım alanlarının ve yerleşim yerlerinin taşkın zararlarından korunması amacıyla tamamlanan 92 dere ıslahıyla Antalya şehir merkezinin 143 yerleşim yeri ve 176 bin 835 dekar arazinin taşkın zararlarından korunduğunu söyledi

Güncel 17 Mayıs 2019 17:37
DSİ'den taşkın hamlesi
-A +A

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Mevlüt Aydın, tarım alanlarının ve yerleşim yerlerinin taşkın zararlarından korunması amacıyla tamamlanan 92 dere ıslahıyla Antalya şehir merkezinin 143 yerleşim yeri ve 176 bin 835 dekar arazinin taşkın zararlarından korunduğunu söyledi.

DSİ Genel Müdürlüğü Antalya ve ilçelerine yaptığı yatırımlarla tarım arazilerini su ile buluşturmaya devam ediyor. Vatandaşlara içme ve kullanma suyu temin etmeyi sürdüren DSİ, derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ederken, Acısu Çayı’nda başlatılan ıslah çalışmaları da tüm hızıyla sürüyor.

ÇALIŞMALAR TÜM GAZ SÜRÜYOR
Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Mevlüt Aydın, tarım alanlarının ve yerleşim yerlerinin taşkın zararlarından korunması amacıyla tamamlanan dere ıslahlarıyla Antalya şehir merkezinin 143 yerleşim yeri ve arazilerin taşkın zararlarından korunduğunu belirtti. Aydın, Antalya’ya son dönemde yapılan su yapılarının artmasının bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynadığını belirterek, “Antalya turizm alanında ülkemizin en önemli illerinden biri olarak adını duyurmuş olsa da tarım alanında da başı çeken illerden biridir. Bu anlamda su yapıları Antalya için son derece önemlidir. Antalya ve ilçelerinin tarım alanlarının ve yerleşim yerlerinin taşkın zararlarından korunması maksadıyla tamamlanan 92 adet dere ıslahı ile; Antalya şehir merkezi, 143 yerleşim yeri ve 176 bin 835 dekar arazi taşkın zararlarından korunuyor” dedi.

ANTALYA 'MAVİ BAYRAK'TA ÖNCÜ

DSİ'nin yaptığı makineli çalışmalarla hem derelerdeki taşkın riskini azalttığını, hem de Antalya'nın mavi bayraklı plajlarının korunmasında öncü rol oynadığını aktaran Aydın, şunları kaydetti:

“Tarımın ve turizmin gözbebeği Antalya’da mavi bayraklı plajların korunması ve sürdürülebilirliği için başlatılan turizm dereleri ıslahı kapsamında Serik Acısu deresinde Belek Turizm Yatırımcıları Birliği, Serik Belediyesi ve DSİ iş birliği ile karada ve suda çalışabilen amfibik makinelerle yapılan temizlik çalışmaları sürüyor. DSİ tarafından ilk defa uygulanan projede kullanılan tamamen sığ suda yüzebilen ve yumuşak zemin yapısında kullanılabilir olması için düşük zemin basıncıyla tasarlanmış ekskavatörlerle 360 derecelik alanda çalışma yapılabiliyor”

Devlet Su İşleri (DSİ) 13. Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, Islah çalışmalarında 1 adet watermaster su ekskavatörü, 1 adet amfibik ekskavatör, 2 adet mavna, 1 adet longranch ekskavatör, 4 adet kamyon, 2 adet dragline, 1 adet paletli yükleyici ve 1 adet greyderin kullanıldığı bildirildi.


Kaynak : Faruk ÇELİK

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...