DÖNEM BİTTİ SORUNLAR BİTMEDİ

Yaklaşık 17 milyon 300 bin öğrencinin emeklerinin karşılığını karne heyecanıyla sona erdiğini belirten Eğitim Bir Sen Antalya şube Başkanı Mustafa Çoban, üç aylık tatil döneminde eğitim sistemindeki sorunların bir an evvel çözülmesi gerektiğini dile getirdi.

Güncel 9 Haziran 2017 16:10
DÖNEM BİTTİ SORUNLAR BİTMEDİ
-A +A

Yaklaşık 17 milyon 300 bin öğrencinin emeklerinin karşılığını karne heyecanıyla sona erdiğini belirten Eğitim Bir Sen Antalya şube Başkanı Mustafa Çoban, üç aylık tatil döneminde eğitim sistemindeki sorunların bir an evvel çözülmesi gerektiğini dile getirdi.

2016-2017 eğitim-öğretim yılının sona ermesi dolayısıyla 17 milyon 532 bin 661 öğrenci ile 1 milyon 21 bin 578 öğretmen yaklaşık 3 ay sürecek yaz tatiline başlayacak. Mezun olacak ilkokul, ortaokul ve lise son sınıf öğrencilerini ise kayıt maratonu bekliyor. Eğitim Bir Sen Antalya şube Başkanı Mustafa Çoban, 2016-2017 eğitim ve öğretim dönemi nedeniyle açıklamalarda bulundu. Çoban, bu üç aylık tatil döneminde eğitimde olan sorunların çözümünün tespiti yapılması gerektiğini ifade etti.


ŞİMDİ ÇÖZÜM ZAMANI


Yeni eğitim-öğretim yılı başlayıncaya kadar eğitimdeki yaşanan sorunların çözülmesi gerektiğini söyleyen Çoban şunları kaydetti:
"Çalışanlarının huzuru, milletimizin geleceği ve ülkemizin nitelikli bir eğitim sistemine kavuşması için sorunlara çözülmesi gerekmektedir. Ağustos ayında yapılacak toplu sözleşme görüşmeleri bunun için bir fırsat olarak görülmelidir. Yeni eğitim-öğretim dönemi başlamadan önce, eğitim çalışanlarının sorunları ve çözüm önerileri çalıştayımızda tespit edip raporlaştırdığımız sorunlar dikkate alınmalı, daha verimli bir eğitim dönemi için gereken adımlar atılmalıdır"
FETÖ ile mücadele titizlikle yürütülmesini belirten Çoban,”Masumların korunması, hainlerin hak ettikleri cezayı alması için FETÖ ile mücadele titizlikle yürütülmelidir" ifadelerini kullandı.

EĞİTİMCİLERDEN 'ŞİDDETE' TEPKİ

Sözleşmeli ve ücretli öğretmenlik uygulamasına son verilmesini isteyen Başkan Çoban, şöyle dedi:
“Mülakatla istihdam hatasından dönülmelidir. Eğitimciye şiddetin geleceğimize faturası ağır olacaktır. Milli Eğitim Bakanlığı, nerede duracağı belli olmayan bu şiddet olaylarının bir an önce son bulması için ne gerekiyorsa yapmalıdır. Ek ders ücretlerinde hakkaniyete uygun bir iyileştirme yapılmalıdır. Ek ders birim ücreti iki katına çıkarılmalı, öğretmenlerin girebilecekleri ek ders saati üst limiti yeniden gözden geçirilerek, ihtiyaçlar doğrultusunda artırılmalıdır. Eğitim kurumu yöneticilerinin ek ders usul ve esaslarından kaynaklı mağduriyetleri giderilmelidir. Öğretmenlere alan değişikliği hakkı tanınmalıdır. Yardımcı hizmet sınıfı çalışanlarının görev tanımları belirlenmelidir"


2017-2018 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI

2017-2018 eğitim-öğretim yılının ilk zili, 18 Eylül Pazartesi günü çalacak ve ilk dönem 19 Ocak 2018 Cuma günü sona erecek. Yarıyıl tatilinin ardından dersler, 5 Şubat 2018 Pazartesi günü başlayacak, 8 Haziran 2018 Cuma günü öğrenciler yaz tatiline girecek.
Cengizhan YILDIRIM, Yıldız ÇİÇEK

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...