Diyanet'in programı yargıya taşındı

Eğitim-İş Antalya Şube Başkanı Fatin Iltar, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 4-6 yaş çocukların eğitimi için başlatılan programın iptal edilmesi için Danıştay'a dava açtıklarını açıkladı

Güncel 11 Haziran 2019 16:46
Diyanet'in programı yargıya taşındı
-A +A

Eğitim-İş Antalya Şube Başkanı Fatin Iltar, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 4-6 yaş çocukların eğitimi için başlatılan programın iptal edilmesi için Danıştay'a dava açtıklarını açıkladı.
 
Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından başlatılan ve 4-6 yaş arası çocuklara dini eğitim verilmesi amaçlanan programın durdurulması ve iptal edilmesi için Eğitim-İş tarafından Danıştay'a dava açıldı. Eğitim-İş Antalya Şube Başkanı Fatin Iltar, Milli Eğitim Bakanlığı'nın son yıllarda eğitim öğretim sürecini kendine yakın gördüğü taşeronlara havale ettiğini iddia etti. Bütün yargı kararlarında devletin eğitim öğretim işlerinin hiçbir şekilde devredemeyeceğinin açık bir şekilde belirtilmesine rağmen Milli Eğitim Bakanlığı'nın bu uygulamadaki ısrarından vazgeçmediğini belirten Iltar, "Diyanet İşleri Başkanlığı’nın asli görevi olmayan Anayasa’da yer alan laik ve sosyal hukuk devleti ilkesine aykın olan en önemli uygulamalarından biri de 4-6 yaş grubu çocukların Kur’an kursu eğitimi adı altında yürüttüğü faaliyetlerdir. Bu faaliyetler Anayasa’ya, yasalara ve yargı kararlarına aykırı olmakla beraber geleceğimiz olan çocuklarımızı, yani geleceğimizi ipotek altına alacak niteliktedir" dedi.
 
DANIŞTAY'A DAVA AÇILDI

Milli Eğitim Bakanlığının bu tarz uygulamaları karşı çıkması gerekirken destekler nitelikteki tavrının devam ettiğinin söyleyen Iltar, "4-6 yaş grubu çocuklarımız okul öncesi eğitim çağında, laik, bilimsel, demokratik eğitim ilkelerine uygun eğitim görmeleri gerekirken ve bu görev devlet adına Milli Eğitim Bakanlığı’nın iken bu görevi devredercesine hareket etmesi kabul edilemez. Bu uygulama Tevhid-i Tedrisat’a, Anayasaya ve yasalara aykın olup hiçbir kurum ya da kuruluş MEB’in görevi olan öğretim programı hazırlamak ya da uygulamak yetkisine sahip değildir. Diyanet İşleri Başkanlığı’na yaptığımız bu eğitimlerden vazgeçmesi, bu eğitimleri iptal etmesi, öğretim programım kaldırması yönündeki başvurumuza kayıtsız kalınması nedeniyle, 4-6 yaş grubu çocuklar için Diyanet İşleri Başkanlığınca düzenlenen öğretim programın öncelikle yürütmesinin durdurulması ardından iptal edilmesi için Danıştay nezdinde dava açtık" ifadelerini vurguladı.

Kaynak : Ramazan BOZCA

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...