Denizde Ata'ya saygı

Antalya'da bir grup vatandaş Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ebediyete intikal edişinin 81'inci yılını denizde bayrak açarak andı. Ardından 1881 metre ve Atatürk'ün 57 yıllık ömrüne ithafen her yıla 100 metre olmak üzere 5 bin 700 metrelik parkurda yüzdüler.

Güncel 10 Kasım 2019 16:09
Denizde Ata'ya saygı
-A +A

HAYAT 09.05'TE DURDU
Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 81'inci yılında düzenlenen etkinliklerle anıldı. Çeşitli yaş gruplarında çoğunluğunu yüzücülerin oluşturduğu bir grup ise Atatürk'ün ölümünün 81'inci yılını farkındalık yaratmak için denizde andı. Sabah saatlerinde Muratpaşa Belediyesi Erenkuş Plajı'nda buluşan grup üyeleri Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün hayata gözlerini yumduğu saat olan 09.05'te saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardından denize girerek Türk Bayrağı ve Atatürk posteri açtılar.

1881 METRE YÜZDÜLER
7'den 70'e her yaş grubunda vatandaşların bulunduğu grup ardından önce Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün doğum tarihi olan 1881 tarihi için 1881 metre yüzdüler. Ardından da farkındalık yaratmak için Atatürk'ün 57 yıllık ömrüne vefa olarak her yıla 100 metre olmak üzere 5 bin 700 metrelik parkurda yüzdüler. Etkinliği organize eden yüzücülerden Ramazan Metin Dinçer , Atatürk'ün sadece 2 dakikalık anma ile geçiştirilmemesi gerektiğini belirterek, "Bizler yüzücü olduğumuz için denizde atamıza bu vefayı göstermek istiyoruz. Çünkü yüzdüğümüz denizin de her karışı Atatürk sayesinde bizlere emanet edildi" dedi.

AMAÇ FARKINDALIK
Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 57 yıllık hayatına vefa olarak bir yüzme organizasyonu yaptıklarını belirten Dinçer"Atamımız Türk milletine adadığı 57 yıllık hayatına vefa olarak yüzme organizasyonu yapıyoruz. Bu nedenle doğum tarihi olan 1881 için kısa yüzebilen vatandaşlarımız için 1881 metrelik parkurda yüzülecek. Birde atamızın bizlere feda ettiği 57 yıllık hayatının her yılı için 100 metre, toplam 5 bin 700 metreyi vefa amacıyla yüzeceğiz. Bu etkinliği yapmamızın amacı Atatürk'ün her 10 Kasım'da sadece 2 dakikalık anma ile geçiştirilmemesi gerektiğini, Atamızın bize armağan ettiği bütün değerlerin farkında olmamızı sağlamak amacıyla farkındalık oluşturmak istedik.
Ramazan BOZCA, Fotoğraf: Serçin ÇILDIR

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...