Darp iddiası

Antalya'da 2 hemşire ve bir sağlık çalışanının hayatını kaybeden bir kişinin yakınları tarafından darp edildiği iddia edildi. Olayın ardından Antalya Tabip Odası'nda bir basın açıklaması yapılarak olay kınandı. Aile ise doktor ve bazı hasta bakıcılarının hasta yakınlarını tahrik eden bir tutum sergilediğini iddia etti.

Güncel 23 Aralık 2018 14:34
Darp iddiası
-A +A

İddiaya göre 22 Aralık sabahı meydana gelen olayda, yoğun bakım ünitesinde tedavi gören ve durumu ağırlayan İ.Ç. görevlilerin müdahalesine rağmen kurtarılamadı. İ.Ç.'nin ölüm haberi alan hasta yakınları yoğun bakım ünetisine gelerek 2 hemşire ve bir sağlık personelini darp etti. Olayın ardından darp raporu alan yoğun bakım ünetesinde görevli Dahiliye Uzmanı Dr. Fahri Dorukhan Celepoğlu ve hemşireler hasta yakınlarından şikayetçi oldu. Uzman doktor olan Celepoğlu, yaşadığı olayın ardından Antalya Tabip Odası’nda avukatı Onur Bilge Özdemir’in katılımıyla basın toplantısı düzenledi.

Tabip Odası'ndan kınama

Toplantıda konuşan Antalya Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Nursel Şahin, hasta yakınlarının yoğun bakımda doktor ve diğer sağlık çalışanlarına saldırdığını, şiddet uyguladığını söyledi. Vefat eden hastaya hekimlerin gerekli olan tüm müdahaleyi yaptığını dile getiren Prof. Dr. Şahin, "Fiziksel ve sözsel şiddete rağmen sağlık görevlileri karşılık vermemiştir. Şiddet uygulanan hemşirelerden biri saçından tutulup, başı yere vurulmuş ve şiddetin etkisiyle bayılmış acil müdahale gerekmiştir. Bu şiddet güvenlik görevlileri gelinceye kadar artarak devam etmiştir" diye konuştu.

Avkat açıklama yaptı

Dr. Celepoğlu'nun olayın etkisinde olması nedeniyle açıklamayı avukatı Onur Bilge Özdemir yaptı. Yoğun bakım ünitesi kapısında başlayan ve içeride devam eden olayın ise yaklaşık yarım saat sürdüğünü ileri süren Özdemir, "Olay yoğun bakım ünitesinde gerçekleşti.  Güvenliği aramaya çalışan hemşirenin saçından tutulup başı yere vuruluyor. Hasta yakınları, 'Babamızı ellerinizle öldürdünüz, ellerinizi kıracağız' diye tehdit ediyorlar. Mağdurların parmakları kırılmaya çalışılıyor. Tokatlanıyorlar. Hemşire arkadaşımızın birinin kolu ısırılıyor. Güvenlikler güçlükle yoğun bakımdan çıkarıyorlar" ifadelerine yer verdi.

Aileden açıklama

Doktor ve hemşireleri darp ettikleri ileri sürülen aile fertleri ise yaşananlardan dolayı son derece üzgün olduklarını, ancak babalarını kanlar içinde gördükleri anda kendilerini kaybettiklerini söyledi. Aile tarafından yapılan açıklamada hastanede tedavi gören babalarını kaybettikleri günün gecesinde yoğun bakıma alındığı belirtilerek sabaha karşı yoğun bakım görevlileri tarafından babalarına kahvaltısını yaptırabileceklerinin iletildiği ve o sırada kapı önünde bekleyen kardeşlerden birinin yoğun bakımdan içeri girdiğinde kanlar içinde babalarının cansız bedeni ile karşılaştığı iddia edildi.

Tahrik edici tutum iddiası

Aile fertlerinin olay gecesi ölüm haberi ile bilinçsizce ne yaptıklarının bile farkında olmadan acı karşında sorunun yaşanmasına sebep olduğunu ifade eden hasta yakınları "Şikayetçi olan doktor ve bazı hasta bakıcıları vefat eden babamızın yakınlarını tahrik eden bir tutum sergileyerek bu olayın büyümesine sebep olmuş, acımıza, üzüntümüze üzüntü katan olaylara sebep olacak tutum içine girmiş, babamızın ölüm haberinin yakınlarına hangi şartlarda nerede vereceğini hesabını yapamayacak kadar sorumsuzca davranışlar içine girerek adeta bir provakasyonun fitilini ateşlemişlerdir. Biz de şikayetçi olanlar ile ilgili elbette yasal haklarımızı kullanacağız" açıklamasında bulundu.
Ramazan BOZCA

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...