CK Enerji, Burdur'un göç hareketini raporladı

CK Enerji Akdeniz Elektrik'in hazırladığı Gayrimenkulün Enerjisi raporuna göre Burdur'da yılın 9 ayında 9 bin 725 taşınma hareketi yaşandı.

Güncel 13 Aralık 2018 17:02
CK Enerji, Burdur'un göç hareketini raporladı
-A +A

CK Enerji Akdeniz Elektrik'in hazırladığı Gayrimenkulün Enerjisi raporuna göre Burdur'da yılın 9 ayında 9 bin 725 taşınma hareketi yaşandı.

CK Enerji Akdeniz Elektrik, hazırladığı Gayrimenkulün Enerjisi raporuyla Antalya, Burdur ve Isparta'daki gayrimenkul hareketine ışık tuttu. Elektrik abonelerinin ikamet bilgileri baz alınarak hazırlanan raporun Isparta bölümünden sonra Burdur bölümü de açıklandı. Kentte yaşanan gayrimenkul hareketini gözler önüne seren rapora göre Burdur'da 2018'in 9 ayında 9 bin 725 taşınma hareketi gerçekleşti. Geçen yılın aynı dönemine göre taşınma hareketinde yüzde 19'luk bir artış gözlendi.

CK Enerji Akdeniz Elektrik Genel Müdürü Erol Değerli, geçen ay ilk kez açıkladıkları Gayrimenkulün Enerjisi raporunu il bazında tekrar değerlendirdiklerini dile getirdi. Burdur ve Isparta'daki hareketi  net olarak görmek için bu illere yönelik özel çalışma yaptıklarını kaydeden Değerli, "Rapor sayesinde bu kentlerdeki gelişmeyi, yapılaşmayı, yeni konutların nereye kaydığını ve taleplerin nereden geleceğini de net olarak görüyoruz. Sadece bizim değil, birçok sektörün yapacağı yatırım planlarında bu bilgiler altın değerinde" dedi.

HER GÜN 16 GAYRİMENKULÜN KAPISI İLK KEZ AÇILDI
CK Enerji Akdeniz Elektrik'in 'Burdur'a yönelik hazırladığı Gayrimenkulün Enerjisi raporuna göre yılın 9 ayındaki taşınma hareketinin 5 bin 534'ü ikinci el, 4 bin 191'i ise yeni gayrimenkulde yaşandı. Rapora göre Burdur'da her gün ortalama 16 gayrimenkulün kapısı ilk kez açıldı. 2018'de geçen yılın 9 ayına oranla yeni gayrimenkule taşınma sayısında yüzde 24'lük artış yaşandı. Kentte 2017'nin ilk 9 ayında yeni gayrimenkule taşınma hareketi 3 bin 379 düzeyindeydi. Geçen yılın aynı dönemine göre ikinci el taşınma sayısındaki artış oranı ise yüzde 15 seviyelerinde gerçekleşti.

EN HAREKETLİ İLÇE BUCAK
Rapora göre ikinci elde ve yeni gayrimenkulde en fazla taşınma hareketi Burdur Merkez'de yaşandı. Yılın dokuz ayında merkezde ikinci el gayrimenkullerde toplam 3 bin 390, yeni binalarda ise 1951 taşınma gözlendi. Bu dönemde en hareketli ilçe ise Bucak oldu. Bucak'ta ikinci elde 916, yeni konutlarda ise 1.117 taşınma harekete yaşandı.
Rapor, ildeki kentsel dönüşüm rakamlarını ortaya çıkardı. Burdur'da yılın 9 ayında 510 abone kentsel dönüşüm nedeniyle tahliye talebinde bulundu. En yüksek tahliye talebi 86 adet ile mayıs ayında gerçekleşti.

ELEKTRİK TÜKETİMİ YÜZDE 16 ARTTI
Gayrimenkulün Enerjisi raporunda ildeki elektrik tüketimi verilerine de yer verildi. Burdur'un elektrik tüketimi 2017 yılının 9 ayında 353 milyon kilovatsaat iken bu yıl aynı dönemde yüzde 16'lık artışla 408 milyon kilovatsaate ulaştı. Bu yılın en yüksek tüketimi 57 milyon kilovatsaat ile eylül ayında gerçekleşti. Burdur'da en yüksek elektrik tüketimi 151,6 milyon kilovatsaat ile merkezde iken en düşük tüketim 5,2 milyon kilovatsaat ile Altınyayla'da yaşandı. 

Kaynak : DHA

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...