ÇİFTE FUAR BEREKETİ

FARKLI SEKTÖRLER TEK ÇATI ALTINDA BİRLEŞİYOR

Güncel 8 Ocak 2019 17:07
ÇİFTE FUAR BEREKETİ
-A +A

Antalya’da eş zamanlı olarak düzenlenmesi planlanan 30. Hotel Equipment ile 26. Food Product fuarları 16-19 Ocak tarihleri arasında kapılarını açacak. 14 ülkeden katılımın gerçekleşeceği fuara bu yıl 50 bin ziyaretçi beklenirken, 45 milyon dolarlık gelir bekleniyor.

Antalya Fuar ve Kongre Merkezi tarafından organize edilen ANFAŞ Hotel Equipment 30. Uluslararası Konaklama ve Ağırlama Ekipmanları İhtisas Fuarı ile ANFAŞ Food Product 26. Uluslararası Gıda ve İçecek İhtisas Fuarı, 16-19 Ocak tarihlerinde Antalya Expo Center’da eş zamanlı olarak kapılarını açacak. Fuarlar, yerli ve yabancı konaklama, ağırlama ve ikram sektörünün profesyonellerini bir araya getirecek. 50 bin ziyaretçi beklenen fuarda, 45 milyon dolarlık gelir bekleniyor. İki dev fuarın tanıtım toplantısı da paydaşların katılımıyla gerçekleştirildi.

Fuarlar hakkında bilgi veren ANFAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bıdı, toplamda 432 katılımcıyı, yurt içinde 81 ilden, yurt dışında 36 ülkeden 50 binin üzerinde profesyonel ziyaretçi ile buluşturarak 45 milyon dolarlık ticaret hacmi oluşturmayı hedeflediklerini anlattı. Türkiye’nin her yerinden satın alma platformlarının bir araya geleceğini dile getiren Bıdı, ayrıca Türkiye’nin en yüksek katılımlı aşçı buluşmasının olacağını kaydetti. Fuar alanının yüzde 85’inin dolduğunu kaydeden Bıdı, iki yıl içinde tüm alanı doldurup, dışarıya çadır kuracak pozisyona getirmeyi hedeflediğini bildirdi.

İKİ DEV FUAR TAK ÇATIDA
Başkan Ali Bıdı, geçtiğimiz yıl sektörün talebi doğrultusunda ilk defa eş zamanlı gerçekleştirilen fuarları bu yıl da tek çatı altında yapacaklarını duyurarak, “Yaklaşık 40 bin metrekarelik kapalı alanımızın tamamında açacağımız 30. Hotel Equipment ve 26. Food Product fuarları, bugün Türkiye’nin en büyük HORECA buluşması olma özelliği taşımaktadır. Fuarlarımız sayesinde konaklama, ağırlama, gıda ve içecek sektörünün tüm paydaşları, tek çatı altında buluşarak iş potansiyelini ikiye katlama fırsatı yakalayacak” dedi.

FUARA 432 FİRMA KATILACAK
‘Bu yıl turizmde rekorlara ev sahipliği yaptığımız bir yıl oldu’ diyen Ali Bıdı,  şu ifadeleri kaydett:
“2018 yılında dolar kurlarındaki dalgalanmalara ve firmaların yaşamış olduğu finansal sıkıntılara rağmen, turizmde yaşanan rekor artış fuara olan ilgiyi arttırmıştır. 2019 turizminin temellerinin atılacağı fuarlarımıza katılımcı firmalardan yoğun bir ilgi gördük. Fuarlarımızda sektörde kendini kanıtlamış, ihracatta önemli başarılara imza atmış otel ekipmanları ve gıda sektörünün önde gelen firmalarına ev sahipliği yapıyoruz. Bu yıl, iki fuarımızda toplam 432 firma, 3 bin 500’ün üzerinde markasını sergileyecek. Yurt içi katılımcılarımızın yanı sıra bu yıl Amerika Birleşik Devletleri, Cezayir, Çin, Danimarka, Fas, Filistin, Hindistan, İsrail, İtalya, Lübnan, Nijerya, Suudi Arabistan, Ukrayna ve Ürdün’den olmak üzere toplam 14 ülkeden katılımcıyı, ziyaretçilerimizle bir araya getireceğiz. Yurt dışı alım heyetlerimiz ve katılımcılarımız arasında düzenlenecek B2B görüşmelerinde toplam 45 milyon dolarlık bir ticaret hacmi bekliyoruz”

ZİYARETÇİ VE ALIM HEYETLERİ
Ali Bıdı, 36 ülkeden binin üzerinde profesyonel ziyaretçi ve alım heyetlerini katılımcılarla bir araya getireceklerini bildiri Başkan Bıdı, “Katılımcılarımız, ANFAŞ’ın ziyaretçi çalışmaları sonucu yurt içinde 81 ilden otel yatırımcıları, otel yöneticileri, satın alma müdürleri, spa merkezleri, iç mimarlar, müteahhitler, kamu yetkilileri, şef ve aşçılar, zincir market yetkilileri, kafe ve restoran sahipleri, gıda toptancıları, perakendeciler, öğretmen evleri, polis evleri, askeriye, resmi kurum ve sosyal tesis işletmeleriyle bir araya gelecek. Bu yıl yurt içi ve yurt dışından toplam 50 bin profesyonel ziyaretçiyi fuarımızda ağırlamayı hedeflemekteyiz” dedi.

BIDI: 2019’DA REKORLAR KIRILACAK

2018 yılının ardından 200’e yakın turistik tesisin renovasyon kararı aldığını ifade eden Ali Bıdı, şöyle devam etti:
“ANFAŞ olarak ülkemizin dört bir yanından satın alma kuruluşlarıyla önemli iş birlikteliklerine imza attık. Otel, restoran, hastane ve kamu kurumlarından misafir edeceğimiz satın alma müdürleri ve yöneticileri, otel ekipmanları ve gıda sektöründeki katılımcılarımızdan iş birliktelikleri gerçekleştirecek. Bu yıl, renovasyon yapacak otellerin satın alma müdürleri ve yöneticilerini fuarlarımızda ağırlayarak tüm ihtiyaçlarını karşılamaları için dev bir ticaret platformu sunacağız. Fuarlarımız, Türkiye turizminin renovasyonlarına yön vererek 2019’daki turizm gelirlerinde yeni rekorlara imza atılmasına imkan sağlayacaktır” diye konuştu.

“HEDEFLERİMİZİ REVİZE EDECEĞİZ”

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık ise, şu görüşleri aktardı:
“Turizm olması gereken yola doğru yol alıyor. Arada iniş çıkışlar olabilir. Türkiye turizmdeki gücünü çok hızlı bir geri dönüşle ispat etti. 2008 yılında Antalya’da rekorlar kırdık. Ülkemizin 2023 hedefleri var. Bu hedefleri kısa süre içinde revize edeceğiz. 2023 yılında muhtemelen 60-70 milyon rakamına ulaşacak. Dünyanın en önemli destinasyonlarından biri olacak. Yan sanayilerin hepsi bu sektörle birlikte gelişecektir. Biz sektörlerdeki yerli ürünleri kullanmanın yanında ihraç eden konuma geldik. Bu tür organizasyonları tüm bileşenler adına sonuna kadar desteklemeliyiz. Buranın buluşma noktası olması gerekir. Bu sene tüm zorluklara rağmen bu fuar başarılı olacaktır. Bu mekanın ve organizasyonların desteklenmesi gerekir. Bu yapıldığı takdirde her iki haftada önemli fuar organizasyonları yapabiliriz” dedi. 

‘FUARLAR EKONOMİYE CAN VERİR’

Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Hakkı Bahar da, turizm sektörünün bölge için çok önemli olduğunu hatırlatarak, bu kapsamda 100 milyon doların üzerinde ihracat yaptıklarını kaydetti. 25 sektörünün tamamını 3 ilde temsil ettiklerini kaydeden Bahar, yeni kurdukları hizmet birliği üzerinden firmaların ihracat yapabilecekleri ortamı sağlayacaklarını kaydetti.
Antalya Tanıtım Vakfı (ATAV) Başkanı Yeliz Gül Ege, ANFAŞ’ın yanında olduklarını belirterek, "Sektördeki yerli ürünlerimizle her zaman gurur duyuyoruz. Fuarların kapasitesini arttırarak devam ettirmesini istiyoruz. Krizlerin yaşandığı dönemlerde bu fuarlar ekonomiye can veriyor” dedi.
 

MİTİNG GİBİ TOPLANTI
Toplantıya Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı İbrahim Evrim, Antalya Kültür ve Turizm İl Müdür Yardımcısı İlknur Selçuk Köker, Batı Akdeniz İhracatçı Birlikleri Yönetim Kurulu Başkanı Hakkı Bahar, Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı Antalya Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Alaaddin Özyürek, TMMOB İçmimarlar Odası Yönetim Kurulu Başkanı Emrah Kaymak, Antalya Sanayici İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sadi Kan, AESOB Genel Sekreteri Mehmet Işıldağ, Türkiye Otelciler Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Osman Ayık, Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ülkay Atmaca, Antalya Gastronomi Eğitimcileri Birliği Derneği Başkanı Mustafa Erol, Türkiye Otel Satınalma Yöneticileri Derneği Başkanı Bülent Bilgiç, Tüm Gastronomi Yöneticileri Derneği Başkanı Hamza Yalçın, TMMOB Antalya İçmimarlar Odası Başkanı İlker Biner, Hotel Kat Hizmetleri Eğitimi ve Dekorasyonu Derneği Onursal Başkanı Hakan Yeni ve TUROYD Akdeniz BYK Başkanı Halil Duru katıldı.

Kaynak : Faruk ÇELİK, Murat ESENTEKİN, Yıldız ÇİÇEK

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...