CHP’li kadınlardan “sessiz” protesto

Cumhuriyet Halk Partisi'nin Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı başta olmak üzere birçok ilçe adayını açıklamasının ardından bir grup kadın gösterilen adaylar arasında kadın aday olmamasını parti il binası önünde açtıkları pankart ile protesto etti

Politika 20 Aralık 2018 17:19
CHP’li kadınlardan “sessiz” protesto
-A +A

Cumhuriyet Halk Partisi'nin Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı başta olmak üzere birçok ilçe adayını açıklamasının ardından bir grup kadın gösterilen adaylar arasında kadın aday olmamasını parti il binası önünde açtıkları pankart ile protesto etti.

Yaklaşmakta olan 31 Mart 2019 Yerel Yönetimler Seçimleri öncesi siyasi partilerin adayları netleşirken Cumhuriyet Halk Partisi'ne üye bir grup kadın Antalya'da kadın aday gösterilmemesini CHP İl Başkanlığı önünde açtıkları pankart ile protesto ettiler. Cumhuriyet halk Partisi Antalya İl Başkanlığı önüne gelen Bir Kadın Hareketi Platformu Başkanı Buket Dağlı ve beraberindeki bur grup kadın üzerinde "Kadının adı yok, seçilme hakkı yok, Kadının mührü yok. 84 yıldır var olan hakkımızı istiyoruz" yazılı pankart açtılar. Bir Kadın Hareketi Platformu Başkanı Buket Dağlı, parti meclisinin aldığı karara bir karşı duruş olmadığını belirterek "Bizim partimize ve parti meclisimizin aldığı karara bir karşı duruş değildir. Hiç bir adayıma karşıda tavır değildir. Bizim tek isyanımız 19 ilçemizin birisinde dahi olsa bir kadın aday görmek istiyoruz" dedi.

SEÇİLME HAKKIMIZI İSTİYORUZ

1934 yılında Mustafa Kemal Atatürk tarafından Kadına Seçme ve Seçilme Hakkı verildiğini belirten Dağlı, 84 yıldır kadınların sadece seçme hakkını kullandığını, artık seçilme hakkını da kullanmak istediklerini belirtti. Dağlı, "Sokakta çalışan, her zaman koşturan emek harcayan bu kadınların partimiz tarafından bir kere ödüllendirilerek diğer kadınlarında şevkle seçimlerde çalışmasını istiyoruz. Bu partimize veya bir adayımıza karşı yapılmış bir açıklama, duruş veya tavır değildir. Kadınların her yerde olduğu gibi artık yönetim makamlarında da olmasını istiyoruz. Kadının artık mührü olsun istiyoruz. 'kadının mührü var' diye yapılan yürüyüşlerin arkasının gelmesini istiyoruz. Atatürk bize bu hakkı verdi. 84 yıldır biz bu hakkı kullanmadık, sadece seçme hakkımızı kullanıyoruz. Biz artık seçilme hakkımızı istiyoruz.

Kaynak : Ramazan BOZCA. Fotoğraf: Murat ESENTEKİN

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...