CHP’li kadınlar kararlı

CHP Antalya Kadın Kolları ve STK'lara üye kadınlar Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkı'nın tanınmasının 84. yıldönümünde yürüyüş gerçekleştirdi. CHP Kadın Kolları Başkanı Nilüfer Deveci, "Kadınlar artık siyasetin mutfağından çıkıp sofrasına da oturmak istiyor" dedi.

Politika 5 Aralık 2018 15:33
CHP’li kadınlar kararlı
-A +A

CHP Antalya Kadın Kolları ve STK'lara üye kadınlar Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkı'nın tanınmasının 84. yıldönümünde yürüyüş gerçekleştirdi. CHP Kadın Kolları Başkanı Nilüfer Deveci, "Kadınlar artık siyasetin mutfağından çıkıp sofrasına da oturmak istiyor" dedi.

Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkı'nın tanınmasının 84. yılında Antalyalı kadınlar sokağa çıktı. Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları'nın 'Kadının mührü var' sloganı ile düzenlediği yürüyüşe çok sayıda kadın katılırken, erkeklerde destek verdi. Aydın Kanza Parkı'ndan başlayan ve Cumhuriyet Meydanı'na kadar devam eden yürüyüşte kadınlar, haklarının genişletilmesini içeren sloganlar attı. Cumhuriyet Meydanı'nda yapılan konuşmalarda ise CHP Kadın Kolları Başkanı Nilüfer Deveci, Türk Kadınının Seçme ve Seçilme Hakkı kazanmasının 84. yılında sosyal, siyasal ve idari noktalarda temsil gücünün yeterli olmadığından kadınların mutlu olmadığını söyledi.

KADININ TOPLUMDAKİ ROLÜ

Kadının güçlü olduğu bir ülkenin temellerinin de sağlam olacağını belirten Deveci, "Kadın kişiliğini kazanmış aydın ve özgür olursa girdiğimiz yolda ilerleyebiliriz. Ülkemizde kadın-erkek eşitliği konusunda en büyük değişimleri gerçekleştirmiş olan Cumhuriyet Halk Partisi olarak hedefimiz, zihniyet değişikliğinden, hukuka, eğitimden, çalışma hayatına toplumdaki cinsiyet eşitsizliğini ortadan kaldırmaktır. Demokrasi ancak kadınların tam anlamıyla güçlendiği ve eşit yurttaş olduğu bir toplumda kökleşebilir. Kadınların kamusal ve toplumsal yaşama daha eşit katılabilmeleri ile daha güçlü olmalarından kadınlar kadar erkekler ve çocuklar dolayısıyla tüm ülke yararlanacaktır" dedi.
Türk Kadınının Seçme ve Seçilme Hakkı kazanmasının üzerinden geçen 84 yıl sonra bugün; sosyal, siyasal ve idari noktalarda temsil gücünün yeterli olmadığından kadınların mutlu olmadığını vurgulayan Devici, "1935'te 18 kadın vekille başlayan süreç, 1987 de 6 vekile kadar düşmüş; Bugün ise 103 kadın vekille parlamentoda meclisin sadece %17 oranında temsiliyet hakkına sahip olabilmiştir. Yerel yönetimlere gelince; Belediye Başkanlıklarında %3, Meclis üyeliklerinde ise %10 u kadın temsiliyetini yakalayamıyor. 2014 Yerel Seçimlerinde; 30 büyükşehirde 3 kadın, 51i|de 1 kadın, 919 ilçede 33 kadın belediye başkanlığına seçilmiş kadın temsilcilerimiz vardır" ifadelerini kullandı.

EŞİT MÜCADELE VURGUSU

Kadınların siyasete çağırılırken, mücadele içinde yollarındaki dikenlerin ve tuzakların ayıklanması gerektiğini belirten Deveci, "Eşit mücadele koşulları oluşturulmalıdır. Siyasi partiler ve seçim yasası acilen değiştirilmelidir. Adaylaşma sürecinde liyakat, herkeste aranmalıdır. Kadının sesi siyasette ne kadar güçlü çıkarsa ülkemizde o kadar özgür olacaktır. Amacı, idealleri, kavgası, derdi olan kadın siyaset yapıyor. Evdeki kadının sözcüsü siyasetteki kadındır. Kadınlar artık siyasetin mutfağından çıkıp sofrasına da oturmak istiyor! Yıllar önce kavuştuğu seçme ve seçilme hakkını kullanarak karar mekanizmalarında da yer almak istiyor" şeklinde konuştu.

Kaynak : Ramazan BOZCA, Fotoğraf: Murat ESENTEKİN

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...