Çetin: Kalıcı iyileşme şart

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, üretici fiyatlarında fiyat düşüşlerinin başlamış olmasının memnuniyet verici olduğunu, enflasyonda kalıcı bir iyileşme için politika disiplininin sürdürülmesi gerektiğini kaydetti

Ekonomi 3 Aralık 2018 14:29
Çetin: Kalıcı iyileşme şart
-A +A

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, üretici fiyatlarında fiyat düşüşlerinin başlamış olmasının memnuniyet verici olduğunu, enflasyonda kalıcı bir iyileşme için politika disiplininin sürdürülmesi gerektiğini kaydetti.

ATSO Başkanı Davut Çetin, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan kasım ayı enflasyon rakamlarını değerlendirdi. Üretici fiyatlarında fiyat düşüşlerinin başlamış olmasının memnuniyet verici olduğunu kaydeden Başkan Çetin, enflasyonda kalıcı bir iyileşme için politika disiplininin sürdürülmesi gerektiğini kaydetti. 2018 Kasım ayı enflasyonunda bir önceki aya göre TÜFE'de yüzde -1,44, yurtiçi ÜFE'de yüzde -2,53 düşüş gösterdiğine değinen Davut Çetin, yıllık enflasyonun tüketici fiyatlarında yüzde 21,62, yurt içi üretici fiyatlarında yüzde 38,54 olarak gerçekleştiğini söyledi.
Ana harcama grupları itibariyle geçen aya göre en yüksek artışın giyim, ayakkabı, sağlık ve konut gruplarında gerçekleştiğini anlatan Çetin, en yüksek düşüşün ise ulaştırma, ev eşyası, eğlence ve kültür gruplarında gerçekleştiğini ifade etti.

ORTALAMA GIDA FİYATLARI GERİLEDİ
TÜFE'de gerilemede beklendiği gibi, mevsimlik sebze ve meyve fiyatlarında düşüş, benzin, beyaz eşya, mobilya ve otomobil fiyatlarında vergi indiriminden kaynaklı düşüşlerin etkili olduğuna işaret eden Davut Çetin, "TÜFE'de kapsanan 407 maddeden; 38 maddenin fiyatları önceki ay fiyatıyla aynı kalmış, 261 maddenin fiyatlarında artış, 108 maddenin fiyatlarında ise düşüş gerçekleşmiştir. İşlenmiş gıda ürünlerinde, kuru soğan, patates fiyatlarında artışın devam etmesine karşın, portakal, domates gibi sebze ve meyve fiyatlarında düşüş ortalama gıda fiyatlarını geriletmiştir" diye konuştu.

ENFLASYONLA MÜCADELE KARARLILIĞI DEVAM ETMELİ
Sebze ve meyve ile vergi indirimi yapılan ürünlerde fiyat düşüşlerinin beklenen bir durum olduğuna değinen Çetin, "Enflasyonla mücadelede kararlılığın devam etmesi gereklidir. Kasım ayı enflasyonunda düşüş bu konuda bir gevşemeye yol açmamalıdır. Enflasyonda düşüşün kalıcı olması için beklentilerde olumlu yönde kalıcı bir değişimi görmek gerekir. Ayrıca, ekmek, sigara fiyatları ve toplu taşıma ücretlerindeki kontrolün etkisi de dikkate alınarak, 2020 yılında tek haneli enflasyon için mücadeleye devam etmeliyiz" diye konuştu.
Davut Çetin, enflasyonda asıl sevindirici noktanın üretici fiyatlarındaki yüksek artış sürecinin sonuna gelinmesi ve fiyat düşüşlerinin başlamış olması olduğunu söyledi. Petrol fiyatlarında ve döviz kurundaki düşüş, sebze-meyvede mevsimlik değişim ve vergi indirimlerinin de üretici fiyatlarındaki olumlu değişimde etkili olduğunu anlatan Çetin, "Enflasyonda kalıcı bir iyileşme için politika disiplininin sürdürülmesine ihtiyaç görülmektedir" dedi.

BATI AKDENİZ ENFLASYONU TÜRKİYE ORTALAMASININ ÜZERİNDE
Batı Akdeniz Bölgesi'ni kapsayan Antalya, Burdur ve Isparta'da ise TÜFE oranının aylık yüzde -1,37, onbir aylık yüzde 22,20 ve yıllık bazda yüzde 22,71 olarak gerçekleştiğini ifade eden Davut Çetin, "Bölgemiz, 26 bölge arasında aylık enflasyonda 15., onbir aylık enflasyonda 12., yıllık enflasyonda ise 14., sırada yer almıştır. Bu oranlara göre bölge enflasyonumuz aylık, onbir aylık ve yıllık bazda Türkiye ortalamasının üzerinde yer almıştır" dedi. 

Kaynak : DHA

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...