ÇEŞMELERDEN TARİH AKIYOR

OSMANLI RUHUNU HATIRLATAN ESERLER

Güncel 10 Ekim 2018 13:01
ÇEŞMELERDEN TARİH AKIYOR
-A +A

Kepez Belediyesi, Osmanlı Devleti’nde hayır sanatı olarak bilinen çeşme ruhunu ilçede yaşatıyor.

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Osmanlı Devletleri’nin meydan çeşme mimarisini ve su kültürünü ilçede taşıyor. İlçeye sanatsal ve mimari yapılarla estetik kimlik kazandırmaya önem veren Tütüncü, yüzyıllardır süregelen bir kültürü yaşatıyor. Osmanlı Devleti’nin çeşme ve sanat mimarisi, Kepez’de hayatın merkezine alınıyor.

İLK ÇEŞME PARK ORMAN’DA


İkram çeşmesi hizmetiyle Osmanlı’nın sebil kültürünü yaşatan Tütüncü, ilçenin kent mekânı estetiğine katkıda bulunmak amacıyla ilçenin farklı bölgelerine Osmanlı döneminin farklı çeşmelerini kazandırıyor. Anıtsal değer taşıyan çeşmelerin ilki Isparta’daki Ulu Camii Çeşmesi’nin bir benzeri olarak Kepez Park Orman’a inşa edildi. Akıp geçen zaman içerisinde kıymetlenecek eserlerin ilki olan çeşme, tamamen el işçiliğinin ön planda olduğu ve ustanın elinin titremesinin yansıdığı geleneksel mimarisi ile tesiste bir anıt niteliği taşıyor. Isparta Ulu Camii çeşmesinin örnek alındığı çeşme on yıllar boyunca insanlara hizmet etmek üzere tasarlanarak inşa edildi.

KEPEZ’E 6 KALICI ÇEŞME


Bir sanat eseri niteliği taşıyan çeşmeler, Kent Ormanı, Dokumapark’a Emirgan Çeşmesi (İstanbul), Belediye hizmet binası önü Hacı Adil Bey Çeşmesi (Edirne), Çelebi Sultan Mehmed Camii bahçesine Bosna Çeşmesi ile Laleli Çeşmesi ve Park Orman Ulu Camii Çeşmesi örnekleri ile ilçede yer alıyor. Eski mimarinin izlerini taşıyan çeşmeleri yapmalarındaki amacı, ‘atalarımızın yolundan giderek, Kepez’de şehir kimliği oluşturmada su ve su kültürünü merkeze almak’ olarak özetleyen Başkan Hakan Tütüncü, eski şehirlerin tamamında çeşmelerin özel bir mimari, anıtsal bir yapı niteliği taşıdığına işaret etti. 

Kaynak : İHA

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Falezlerde ceset şoku

Falezlerde ceset şoku

17:18 14 Aralık 2018
Kahreden intihar

Kahreden intihar

10:35 13 Aralık 2018
Konseyden deprem uyarısı

Konseyden deprem uyarısı

18:00 13 Aralık 2018
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...