BU ŞEHRİN GÜZELLİKLERİ ANLATMAKLA BİTMEZ

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI MENDERES TÜREL, 10 YILIN HESABINI VERDİ AMA…

Güncel 26 Nisan 2018 18:28
BU ŞEHRİN GÜZELLİKLERİ ANLATMAKLA BİTMEZ
-A +A

Antalya’ya hizmette 10 yılının hesabını veren Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, “Antalya gibi Türkiye’nin lider şehirlerinden birisine durmak yakışmaz. Antalya 21. Yüzyılın dünya şehri olacaktır” dedi. Her zaman Antalya’nın hakkını korumaya dikkat ettiğini buna rağmen ilk günden itibaren iftira kampanyalarıyla, yıpratma çabalarıyla karşılaştığını söyleyen Türel, “Bizim projelerimize rant var diyen muhalefet, aslında kendi ticari ve siyasi rant hesabının derdinde. Antalya halkı şunu bilsin ki, ben bu görevde olduğum sürece Antalyalının hakkını, Antalyalı yetimin hakkını kimseye yedirmem!” diye konuştu.
 
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Antalya’ya hizmette 10 yılın hesabını verdi. ANFAŞ’ta gerçekleştirilen “Antalya’nın emrinde 10 yıldır birlikte” başlıklı yemekli lansman toplantısına ilgi yoğun oldu. Muhteşem bir atmosferde gerçekleşen toplantıya Kaş’tan Gazipaşa’ya, tüm Antalya’dan 10 bine yakın vatandaş katıldı. Akın akın ANFAŞ’a gelen konuklarını kapıda karşılayan Başkan Türel, ‘Hoş geldiniz’ diyerek, tek tek tokalaştı. Misafirler, ayrı bir bölümde gerçekleştirilen yemek organizasyonunun ardından, toplantının yapılacağı salona geçti. Toplantıya, AK Parti Antalya Milletvekili Hüseyin Samani, AK Parti İl Başkanı İbrahim Ethem Taş, Eski İl Başkanı Rıza Sümer, MHP İl Başkanı Mustafa Aksoy, İlçe Belediye Başkanları, Eski Büyükşehir Belediye Başkanı Bekir Kumbul, Antalyaspor Başkanı Cihan Bulut, Antalyaspor camiası, meclis üyeleri, oda başkanları, STK temsilcileri, işadamları, muhtarlar ile çok sayıda basın mensubu katıldı.

TARİHİ DÖNÜŞÜMÜ ANLATTI

Başkan Türel, toplantı salonuna eşi Ebru Türel, oğulları Akant ve Akın ile birlikte girdi. Salonda büyük coşku yaşandı. Başkan Menderes Türel, Antalya sevdası ile Antalya’ya hizmetle geçen 10 yılın hesabını, yaklaşık 2.5 saat süren bir sunumla verdi. Türel, Antalya’nın yaşadığı tarihi dönüşümü, nereden nereye geldiğini, rakamlar ve vatandaş öyküleri ile anlattı. Başkan Türel, yeni projelerin müjdelerini de verdi.

BENİM ANTALYAM ÇOK BEĞENİLDİ

Tarihi bir kalabalığa seslenen Başkan Türel’in sunumundan önce Türel’in çocukluğundan bugüne Antalya aşkını kendi sesiyle anlattığı “Benim Antalya’m” adlı animasyon film izlendi. Başkan Türel’i Antalya sokaklarında geçmişten bugüne duygusal bir yolcuğa çıkaran, Antalya sevdasını en güzel şekilde anlatan film büyük beğeni topladı.

BÜYÜK GELİŞİMİ ANLATTI

2004’te Belediye başkanı olduğumda Kaleiçi’ne, Atatürk parkına korkudan kimsenin giremediğini hatırlatan Türel, “Kundu bölgesinde yol yoktu, köyün içinden geçiliyordu. Kemer yolu işkence gibiydi, Alanya yolu bugünün köy yolları gibiydi, Kanalizasyon oranı yüzde 30’lardaydı. Devlet hastanesi küçük, eski bir binaydı. Cumhuriyet meydanının adı vardı, kendisi yoktu. Turist otobüsleri şehir merkezine giremiyordu. Şu 14 senede 2009-2014 arasını çıkarırsanız 9 senede Antalya’nın gelişimini hiç bir vicdan sahibi inkar edemez. Bu gelişmede en büyük pay Sayın Cumhurbaşkanımızın destekleridir. Bu gelişmede büyük bir pay Türkiye siyasetinde istikrardır” diye konuştu. Başkan Türel, 2009 seçimlerinden sonraki 5 yıllık ara tatil döneminde Antalya’nın çok şey kaybettiğinin altını çizdi.

ANTALYA’NIN ŞANSLI VE MUTLU ÇOCUKLARI

Antalya’da yaptıkları her eserin gerçek sahibinin Antalyalılar olduğunu vurgulayan Türel, çocuklardan başlayarak, gençlere, yaşlılara, tüm kesime 10 yılda yaptığı hizmetlerin hesabını verdi. Önce çocuklara hesap vermekle başlayan Başkan Türel, şöyle konuştu:
“Antalya’nın bütün çocukları benim iki oğlum gibi evladımdır. Sizler için bu dönemde kreşler, çocuk bakım merkezleri, anaokulları yaptık. Mobil kreş hizmeti vermeye başladık. Dünyada kaç belediye binasında kapıdan girer girmez çocuk kreşi vardır? Bizim var. Özel çocuklar için, yani benim özel evlatlarım için eğitim odaları yaptık. Zıp zıp parkımız, spor okullarımız, okullar ligimiz, çocuk etkinlik odalarımız, konservatuarımız hep sizin için. AKBEM’lerde  derslerinize yardım ettik. Karnesi iyi olanlara beş yıldızlı otellerde, ailelerle beraber tatil hediye ettik. Antalya’nın çocukları şanslı ve mutlu çocuklar olacak.”

ALANYA VE GAZİPAŞA’YA HİZMETLER

Büyükşehir Yasası ile Gazipaşa’dan Kaş’a kadar tüm ilçelere eşik hizmet götürmeye gayret ettiklerini kaydeden Başkan Türel, şunları anlattı:
“MUBİM sistemimiz Türkiye’ye örnek oldu. Her ilçemizde yol, su şebekesi gibi altyapı yapıyoruz, bulvarları güzelleştiriyoruz. Büyükşehir olarak ilçelerimizde kültür merkezleri yapıyoruz ve sosyal hizmetler veriyoruz. Gazipaşa ve Alanya'da da Kültür Merkezi Projelerimiz başlamıştır. Alanya hasta yakınları sosyal tesisi ve  Aysultan Kadınlar Plajı Projelerini yaptık. Alanyaspor Eğitim ve Spor Kompleksi çok yakışacak. Alanya Büyük Toptancı Hal ve Mezbaha projeleri tarım üreticimizin ürününe değer katacak. Alanya artık çöpünden elektrik üretecek. Tesisin temelini geçen sene attık bu sene açıyoruz. Alanya’mıza da bu yakışır. Alanya'ya modern bir Otogar kazandırıyoruz. Alanyalı hemşerilerimizin Türkiye’nin 4. Boğaz Köprüsü ismini verdikleri Akköprü Projesi çok güzel bir eserimiz oldu Gazipaşa’da Karasu içme suyu ile 35 yıllık su sorunu çözülüyor. Deniz caddesine yaptığımızı yatırımı unuttuk gitti bile. Mezbahamızı hizmete sunduk. Gazipaşa Kültür Merkezimiz kapalı yüzme havuzu, sinema salonları, konferans salonu ve meslek kursları ve yaşlı vatandaşlarımıza hizmetleri ile bambaşka bir buluşma merkezi oluyor. Onu da bu sene açacağız.”

İLÇELERE GÖRÜLMEMİŞ YATIRIM

Manavgat’ın arıtma sorununu 35 milyon liralık yatırımla 5 ayda çözdüklerini hatırlatan Başkan Türel, büyük yağmur suyu drenaj kanalları yaparak Manavgat’ın özellikle Aşağıhisar, Eskihisar ve emek mahallesini her yağmurda göle dönmekten kurtardıklarını söyledi. Hasan Fehmi Boztepe, Antalya, İbrahim Sözen ve Hastane caddelerine 35 milyonluk yatırımla farklı bir görünüm kazandırdıklarını belirten Türel, şimdi de Demokrasi ve Zübeyde Hanım caddelerini güzelleştirdiklerini dile getirdi. Başkan Türel, Türkbeleni projesinin Manavgat'ın yeni seyir terası ve buluşma merkezi olarak değer katacağını vurguladı. Serik Kültür Merkezi ilçemizde önemli bir eksiği gidereceğini söyleyen Türel, “Serik’in Kızderesi ve Atatürk Caddeleri ile giriş çıkışı bambaşka oldu. Serik güreş merkezi, Serik'li yiğitlerin er meydanı olmuştur. Arıtma yatırımlarımız Belek ve Kadriyenin geleceğini kurtarmıştır” dedi.

Başkan Türel, Aksu’ya 35 milyon liralık altyapı ile tarihinde ilk kanalizasyon hizmetini kendilerinin gerçekleştirdiğini, Çalkaya’nın imar sorununun da artık tarih olduğunu anlattı.
Konuşmasında Antalya’nın çiftçisine, üreticisine, Yörüklerine, seralarda, bahçelerde çalışan kadınlarına ve erkeklerine de seslenen Başkan Türel, tarım üretimini desteklemek için önemli yatırımlar yaptıklarını vurguladı.

DÖŞEMEALTI HIZLA GELİŞTİ

Merkez ilçelere de yaptıklarını tek tek anlatan Başkan Türel, Döşemealtı ilçesinin bu dönem hızla geliştiğini söyledi. Antalyaspor tesisi ile Döşemealtı’nda güzel bir başlangıç yaptıklarını anlatan Başkan Türel, “Sırada Otobüs Terminali projesi var. Kovanlık’ta kapalı devre sulama suyu yapacağımız kimin aklına gelirdi. Şimdi sırada organize sanayi bölgesine uzayacak raylı sistem hattı var. Bu arada yeni yapılmakta olan üst geçitli köprülü kavşakları da unutmayalım. Döşemealtı planlı bir yapılaşmayla geleceğin güzel ilçelerinden birisi olacak” diye konuştu.

KEPEZ GÜMBÜR GÜMBÜR GELİYOR

Kepez ilçesinin bu dönemde gördüğü hizmeti hiçbir zaman görmediğini anlatan Başkan Türel sözlerine şöyle devam etti:
“Hakan Tütüncü kardeşim ile birlikte Kepez’de büyük değişim başlattık. Kepez Antalya'nın arka bahçesi olmayacak, Kepez'de sahil şeridi gibi cazibe merkezi olacak dedik. Kepez Santral zaten Türkiye’ye mal oldu, bir marka oldu. Kepez santral bir cazibe merkezi olacak ve bütün Kepez'i kalkındıracak. Güneş mahallesi kentsel dönüşümü inşallah bir başka marka olacak. Altınova Bulvarı gibi yollar yaptık. Altınova Kültür Merkezi projesi başladı. Kepez Gıyaseddin Keyhüsrev kavşağı hizmete girdi. 3. Etap Raylı Sistem Projesine de başlıyoruz. Spor tesisleri, aile merkezleri, yaşlı bakım evi, aşevi gibi projeler, hepsi Kepez için. Kepez'in yükselişi daha yeni başlıyor, Kepez planlı, altyapısı güçlü, ticaret merkezleriyle, parklarıyla, kültür merkezleriyle gümbür gümbür geliyor.”

KENT MÜZESİ MURATPAŞA’NIN GURUR KAYNAĞI OLACAK

Muratpaşa ilçesine yapılan hizmetleri de sıralayan Başkan Türel, “ Işıklar, Kaleiçi, Kalekapısı, Atatürk lisesi, çocukluğumuz, gençliğimiz, hayatımızdır. 13 sene önce Kaleiçi'ne ve Atatürk Parkı'na korkudan girilmiyordu. Kaleiçi'ne, Kalekapısı'na ilk neşteri 2005'de attık, o dönem Kaleiçi altyapısını yapmıştık. Bu dönem ise çiçeklendirme projelerimizle uluslararası ödüller aldık. Cumhuriyet meydanını adına yakışır bir meydan biz yaptık. Atatürk parkını adına yakışır bir park biz yaptık. Çallı'daki Atatürk heykelini Antalya'nın en önemli kavşağı olan Antalyaspor kavşağına biz taşıdık. O kavşaktaki zeytin ağaçlarını da biz diktik. Eski stadı yıktık, AVM yapacak dediler, yarısı park, yarısı ise kent müzesi oluyor. Kent Müzesi Projemiz başlı başına Muratpaşa için bir gurur kaynağı olacaktır. Doğu garajı terk edilmiş bir alana dönüşmüştü, şimdi yeni bir merkez olacak”  şeklinde konuştu.

HALEP ORDAYSA ARŞIN MURATPAŞA’DA

Başkan Türel, sözlerine şöyle devam etti: “Doğu Garajı’nda modern dükkanlar yanı sıra, 681 kişilik tiyatro salonu yapıyoruz. Nekropol alanını da koruduk ve ziyarete açacağız. Bu projeler Antalya'nın kalbini güçlendirecek ve gençleştirecek. Kökü mazide olan ati olacağız. Tarihi eski, ama kendisi genç bir şehir olacağız. Balbey dönüşümü tarihi koruyacak ve Antalya'nın kimliğine kuvvet verecek. Şarampol Caddesine sözümüz vardı, caddemizi güzelleştirdik. Şimdi 10 Mayıs’ta 1’nci Şarampol Şenliği düzenliyoruz. Ali Çetinkaya Caddesi de başladı. Kaleiçi yat limanı ve Aksu tarafındaki Kruvaziyer Limanı da yaparsak, işte o zaman Lara'dan Kaleiçi'ne kadar olan bölgede durmak yok, yola devam. Kırcamii imar planını seneler sonra yaptık. İşte çalışma, işte eser, Halep oradaysa, arşın Muratpaşa’da.”

KONYAALTI’NDAN DAHA GÜÇLÜ DESTEK BEKLİYORUM

Başkan Türel, “Bize fazla oy vermiyorsunuz, ama ben yine de sizi çok seviyorum” diyerek Konyaaltı ilçesine yönelik yatırım ve hizmetleri anlattı. Konyaaltı’nın bir dünya markası haline geleceğini söyleyen Başkan Türel, Boğaçayı, Yat Limanı, Tünektepe ve Konyaaltı sahil projelerinin bütün Antalya’yı kalkındıracağına da vurgu yaparak, “Antalya'da her evin, her dükkanın değeri artacak, Antalya'da çalışan garsonun emeği daha değerli hale gelecek” dedi. Türel, Konyaaltı’ndan çok daha güçlü bir destek istediğini de ifade etti.

METRODA HEDEF 2023

2004 yılında ilk göreve geldiğinde Antalya’nın ciddi bir trafik problemi olduğunu söyleyen Türel, köprülü kavşak, tramvay ve deniz otobüsleri ile Antalya’yı tanıştırdıklarını belirtti. 2. Başkanlık döneminde ise ulaşıma yönelik önemli çalışmalar yaptıklarını ifade eden Türel, “Antalya metrosu planlaması da başlayacak ama metroda hedef 2023 olacak. İnşallah 2023'te hem metrosu hem hızlı treni olan bir şehir olacağız” diye konuştu.

ANTALYA KÜLTÜR ŞEHRİ OLACAK

Antalya'yı dünya çapında bir kültür şehri yapma gayretinde olduklarını anlatan Türel, inşaatı devam eden Ulu Cami ve Türk İslam Medeniyetleri Müzesi için “Antalya’nın mücevheri olacak” ifadesini kullandı. Türel, Antalya’da yıllardır devam eden sinema ve piyano festivallerine Yörük Festivali’ni de eklediklerini söyledi.
Başkan Türel, Kepez-Altınova kültür merkezi bünyesinde bir Cem Evi olacağını ifade etti

ANTALYA 21. YÜZYILIN DÜNYA ŞEHRİ OLACAK

“Antalya gibi Türkiye’nin lider şehirlerinden birisine durmak yakışmaz” diyen Türel,
“Antalya 21. Yüzyılın dünya şehri olacaktır” ifadesini kullandı. Antalya’nın akıllı şehir projelerinde de öncü bir şehir olacağını söyleyen Türel, görme engelliler için de engelsiz bir şehir yaratma gayretinde olduklarını kaydetti. Türel, “Hizmet binamızda görme engelliler için cep telefonuyla yönlendirme sistemi kuruyoruz. Bu örnek olacak” dedi. Türel, Antalya’nın kentsel yenileme projelerinde de öncü bir şehir durumunda olduğunu ifade ederek, Kepez-Santral’in akıllı ve yeşil bir şehir olarak yeniden inşa edildiğini söyledi. Türel, Balbey’deki dönüşüm projesi içinse “şehircilik tarihine geçecek bir proje” ifadesini kullandı.

İFTİRALARLA BİZİ ENGELLEYEMEZLER
“Boğaçayı, İstanbul kanal projesinden sonraki en önemli proje olabilirdi“ diyen Başkan Menderes Türel, Boğaçayı’nın doğal yaşam alanları ve film platolarıyla bir Türkiye projesi olduğunun altını çizdi. Konyaaltı sahil projesinin de engellenmek istendiğini kaydeden Başkan Menderes Türel, "Oradan kendilerine rant çıkarmak isteyenler oldu, ama biz Antalya’nın hakkını koruduk ve şimdi projeyi belediye olarak kendimiz yapıyoruz. Konuşanlar konuştuklarıyla kalacaklar. Konyaaltı ve Minicity alanı eskisinden çok daha yeşil, çok güzel bir dünya projesi olacak ve Antalya’ya değer katacak. Bizim projelerimiz rant projeleri değildir, dünya markası projeler.  Büyük inşaatlar olmasın, rahatımız bozulmasın, böyle iyiyiz deme hakkımız yoktur. Biz Antalya'yı daha yükseğe taşıyacağız, Antalya Türkiye'yi daha yükseğe taşıyacak” şeklinde konuştu.

BELEDİYEYİ RANT KAPISI HALİNE GETİRMEM

“Menderes Türel’in projeleri başarısız olsun isteyenler var” diyen Türel, Einstein’in “Atomu parçaladım, ama peşin hükümleri kıramadım” sözünü hatırlatarak, “Antalya kaybetsin, belki biz seçim kazanırız diye düşünenler var. Benim üzüldüğüm husus, sadece siyaset veya rant uğruna her projemize engel çıkarılmasıdır. Bazıları biz başarısız görünelim diye projeleri engellemeye çalışıyor, bazıları ise rant peşinde koşup, rant bulamadığı için bu projeleri karalamak istiyorlar. Antalya halkı şunu bilsin ki, ben bu görevde olduğum sürece Antalya'lının hakkını, Antalya'lı yetimin hakkını kimseye yedirmem! Ben Antalya'ya zararı olacak bir işe imza atmam. Ben belediyeyi, imar planını rant kapısı haline getirmem!” diye konuştu.

TARIK AKILTOPU’NUN ŞİİRİYLE VEDA ETTİ
Başkan Türel, salonda bulunanlara “Bunlar Menderes Türel’in değil, Antalya’nın projeleridir. Bu projeler bizim neslin 30 senedir Antalya için hayalini kurduğumuz eserlerdir. Artık bütün bunlar yarım kalmamalıdır. Bu sebeple sizlerden ricam bu projelere sahip çıkmanızdır” diye seslendi.  Türel, yaklaşık 2.5 saat süren sunumunun ardından toplantıya katılanlara Tarık Akıltopu’nun Biz Antalyalı’yız şiiriyle veda etti. 
 

ÇEVRECİ PROJELER
Çevreci,  doğasever ve hayvan severleri de unutmayan Başkan Türel, şunları kaydetti:
“Hobi bahçelerimiz çevreci bir projedir. Manavgat Türkbeleni Mesire Alanı, Kumluca Beykonak, Demre Noel Baba Meydanı Uygulaması, Osman Serdengeçti veya Yavuz Özcan parkı, Kaleiçi ve Cumhuriyet meydanı projelerimiz çok güzel çevreci projelerdir. 4 yılda 2.5 milyon ağaç, 21 milyon çiçek dikmişiz. Ayrıca 960 bin metrekare yeşil alan yapmışız, yani 240 futbol sahası kadar yeşil alan yapmışız. Konyaaltı sahili projemiz de yeşil ve çevre dostu bir proje olarak Antalya tarihine geçecektir. Çöpten elektrik üreten atık ve dönüşüm tesisleri yatırımlarıdır. Katık tesisimiz 30 bin konutun tükettiği elektriği üretmeye başlamıştır. Yakında 90 bin konut elektriği kadar elektrik üretecek. Yani büyük bir ilçenin elektriğini çöpten üretmiş oluyoruz. Bir taraftan güneş enerjisiyle elektrik üretiyoruz, diğer taraftan çöpten elektrik üretiyoruz. Hayvan haklarına da önem veriyoruz ve şimdi yeni bir sokak hayvanları bakım merkezi kuruyoruz. Bu merkezde kedi evleri olacak, veteriner kliniği, kedi ve köpek serbest dolaşma alanları, at ve eşek padok alanları, gerçek bir hayvan parkı olacak ve Antalya bu alanda da örnek bir şehir olacak.”
 
 

Kaynak : Haber merkezi

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...