Borç yüzünden ödül alamadılar

Antalya'daki Muşlu Kardeşler firması, bu yıl 150 milyon dolarlık yaş sebze meyve ihraç etmesine rağmen, 4 bin 800 TL'lik sicil borcu nedeniyle ATSO’dan ödül alamadı.

Ekonomi 29 Aralık 2014 18:10
Borç yüzünden ödül alamadılar
-A +A

Antalya'daki Muşlu Kardeşler firması, bu yıl 150 milyon dolarlık yaş sebze meyve ihraç etmesine rağmen, 4 bin 800 TL'lik sicil borcu nedeniyle ATSO’dan ödül alamadı. Antalya Serbest Bölge, Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) ve Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) gibi kuruluşlar, kentin en başarılı işadamları ve firmalarını ödüllendirdi. İş dünyası temsilcilerinin onurlandırıldığı bu törenlerde Antalya'nın son 5 yıldır en fazla yaş meyve sebze ihracatını yapan Muşlu Kardeşler firması BAİB'in töreninde ödüllendirilirken, ATSO'nun törenine ise davet edilmedi.
 
4 bin 800 lira sicil borcu
ATSO'nun ödül şartnamesinde, ödül verilecek firmaların sicil borcu olmaması gerektiği yer alıyor. Bu maddeden yola çıkılarak, bu yıl 150 milyon dolar civarında yaş meyve sebze ihracatıyla Türkiye 4'üncüsü, Akdeniz birincisi olan Muşlu Kardeşler firması, 4 bin 800 TL tutarındaki sicil borcu ödenmediği için listeden çıkartıldı ve ödül törenine davet edilmedi. BAİB'in ödül töreninde ise sektöründe bölgenin en yüksek ihracatını yapan firma olarak, firma ortaklarından Aydın Kerem, Vali Muammer Türker'in elinden plaketini almıştı.
 
Rusya’da sıkıntı yaşadık
Bölgenin en büyük yaş meyve sebze ihracatçısı olmalarına rağmen ATSO'nun listesinden çıkartılmış olmalarını büyük üzüntüyle karşıladıklarını belirten firma ortaklarından İsmet Kerem şöyle dedi: “Bu yıl Rusya'da ciddi problemler yaşadık. 35 milyon dolara yakın paramız kaldı. 8 bin mağazası olan zincire 15 bin ton üzüm vermiştik. Çürüdüğü için tüm masrafları bize yazdılar. 2013'te 14.5 milyon dolar, bu yıl 11 milyon dolar, toplamda ise 25 milyon dolara yakın zarar oluştu. Rusya'ya ihracatımız durdu ama yakın zamanda yeniden başlatacağız.”
 
37 yıldır sektördeyiz
Yaş meyve ve sebzenin başkenti olarak görülen Kumluca'da ihracatın 'A'sı yokken kendisinin başlattığını aktaran İsmet Kerem sözlerini şöyle sürdürdü: “37 yıldır bu sektördeyiz. Son 5 yıldır bölgenin en büyük ihracatçısı olarak ATSO'dan da ödül almıştık. 2011'de Türkiye birincisi olmuştuk. Ancak Rusya'yla sıkıntıların yaşandığı bu dönemdeki yoğunluk nedeniyle 4 bin liranın üzerinde bir borç kalmış. Bu nedenle ödül listesinden çıkartılmış olmamıza çok üzüldüm. Biz yıllarca ihracatın önünü açmak için mücadele ettik. Ülkemize döviz kazandırırken büyüklerimiz sağ olsunlar bizi rencide ediyor. Üzüldüm.”  İsmet Kerem, ATSO'yu mahkemeye vereceklerini de söyledi. 

Kaynak : DHA

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...