Birlik Haber-Sen'den ‘adaletli vergi’ çağrısı

Birlik Haber-Sen Antalya Şubesi TBMM'de görüşülmeye başlanacak olan Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'de Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin düzeltilmesini istedi.

Güncel 7 Kasım 2019 17:51
Birlik Haber-Sen'den ‘adaletli vergi’ çağrısı
-A +A

Birlik Haber-Sen Antalya Şubesi TBMM'de görüşülmeye başlanacak olan Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'de Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin düzeltilmesini istedi.

Kamu görevlilerini yakından ilgilendiren ve TBMM alt komisyonunda kabul edilerek TBMM’ de görüşülmeye başlanacak olan “Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'de Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi ile ilgili Birlik Haber-Sen Antalya Şubesi basın açıklaması yaptı. PTT Kepez Posta Dağıtım Merkezi Müdürlüğü önünde toplanan Birlik Haber-Sen Antalya Şubesi'ne üye çalışanlar,adil vergi sistemi çağrısı yaptı.

ÇALIŞANLAR MAĞDUR
Türkiye'de toplanan vergilerin ciddi bir kısmının çalışanlardan alınan dolaylı ve doğrudan vergilerden oluştuğunu ve verginin en kolay tahsil edildiği kesimin kamu çalışanları olduğunu belirten Birlik Haber-Sen Antalya Şube Başkanı Mithat Karaca, "Anayasamızın “Vergi Ödevi” başlıklı 73'üncü maddesinde “Herkes, kamu giderlerini karşılamak üzere, mali gücüne göre, vergi ödemekle yükümlüdür” denmesine rağmen, daha maaşını almadan elinden alınan yüksek vergiler yüzünden çalışanlar mağdur edilmektedir. Bir yandan enflasyon diğer yandan alınan vergiler ile alım gücü düşen kamu çalışanları geçinemez hale düşmekte ve zaten yoksulluk sınırında olan maaşları açlık sınırı altında kalmaktadır" dedi.

EN KOLAY VERGİ ALINAN KESİM
Kamu çalışanının devletin vatandaşlarına ulaşan merhametli eli ve gülen yüzü, aydın ve eğitimli tabakası olduğunu belirten Karaca, "Kamu görevlilerinin maaşlarının arttırılacağı zaman maliye bütçesinin zorlandığı söylenirken, bu çalışanlardan vergi alırken ise patronlardan daha çok vergi alındığı, vergi almanın en kolay yolu olarak görüldüğü düşündürücüdür. Bu hali ile mevcut vergi kanunun adil olmadığı, devletin adalet ilkesine yakışmadığı, Memurdan alınan verginin, kuyumcudan, galericiden, işletme sahiplerinden katbekat fazla olduğu kanunun hak ve hukuktan bahsedemeyeceği açıktır. Kamu çalışanını hak ettiği refah seviyesine çıkarmak isteyen siyasilerin önünde bulunan vergi tasarısı ile bir imkân olduğunu ve bu imkânın iyi değerlendirilmesini istiyoruz" ifadelerini kullandı

Kaynak : Ramazan BOZCA

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...