BİR G(A)RİP HASTALIK

KAPALI ALANLAR, GÜNLÜK YAŞAMI DERİNDEN ETKİLİYOR…

Sağlık 12 Mart 2018 16:27
BİR G(A)RİP HASTALIK
-A +A

Uzmanlar, enfeksiyondan korunmak için kalabalık ve kapalı alanlardan uzak durulmasını tavsiye ediyor. Soğuk havalar ile birlikte vücudun bağışıklık sisteminin zayıfladığını belirten Uzman Dr. Mehmet Gözeten, nezle, grip, zatürre gibi hastalıklara karşı vatandaşları uyardı.
Grip, her yıl dünyada yaklaşık 600 milyon kişiyi etkileyen, özellikle de çocuk ve yaşlılarda ağır seyrederek önemli başka hastalıkları da beraberinde getiren bir sağlık sorunu. Gribe bağlı olarak ortaya çıkan zatürre ve menenjit gibi hastalıklar dünya genelinde her yıl yaklaşık 500 bin kişinin yaşamını yitirmesine neden oluyor.

KAPALI ALANLAR ENFEKSİYON NEDENİ
İnsanların yoğun bir şekilde bir arada bulundukları kapalı mekanlar, özellikle son zamanların trendi haline gelen alışveriş merkezleri (AVM) ise virüsün hızla yayılmasına zemin hazırlıyor. Yeterli klima ve havalandırma sistemlerine sahip olmayan bu alanlar, solunum yoluyla bulaşan enfeksiyon hastalıklarının kısa sürede yayılmasına, salgına dönüşmesine neden oluyor.

ÜRKÜTEN GRİP TABLOSU

Özel Antalya Likya Hastanesi İç Hastalıkları (Dahiliye) Uzmanı Dr. Mehmet Gözeten, bu tür hastalıklara karşı vatandaşları uyararak, bağışıklık sistemini güçlendirmenin önemine işaret etti.  Gribin influenza grubu virüslerin sebep olduğu bulaşıcı bir hastalık olduğuna işaret eden Gözeten, şunları kaydetti:

“Gribin neden olduğu en önemli sağlık sorunlarının başında zatürre gelir. İleri yaş hastaları ile kronik hastalıkları olanlar için zatürre ölümcül olabilir. Grip virüsünün kendisi zatürreye neden olabildiği gibi grip nedeniyle vücudun zayıflaması sonucu bakteriler de zatürreye yol açabilir. Nefes almada zorluk, 40 dereceye varan ateş, öksürük ve balgam çıkarmada artış, öksürürken ortaya çıkan göğüs ağrısı, sarı ya da yeşil renkte balgam, göğüs ağrısının sırta ve kaslara yayılması, çok fazla su içme isteği ve idrar miktarında azalma ile şiddetli baş ağrısı ve baş dönmesi gibi şikayetlerde vakit kaybetmeden doktora danışmak gerekir”

GRİP BÜYÜK TEHDİT
Günümüzde grip tedavisi için oldukça etkili bir kaç anti-viral ilacın mevcut olduğunu belirten Gözeten, bunların sadece doktor önerisi ile kullanılması gerektiğini vurguladı. Gribin oluşması ile birlikte öksürüğün baş gösterdiğini hatırlatan Gözeten, “Öksürük ile yayılan hava kabarcıkları çevresindeki diğer insanları ciddi şekilde tehdit ediyor. Grip olan kişiden çok çevredekiler risk görüyor” dedi.

'NASILSA GEÇER' DEMEYİN
Soğuk algınlığı olan  kişilerin dinlenmesi gerektiğini belirten Gözeten, “Başka kişilere hastalık etkenlerini bulaştırmamak için  kalabalık ortamlardan uzak durmalıdır. Her dönemde olduğu gibi el hijyenine dikkat edilmeli, kirlendiği her durumda eller sabunlu su ile yıkanmalı,  hapşırırken ağız ve burun kısmı avucumuzla değil, kolumuzun dirsek iç yüzü ile kapatılmalıdır. Sonrasında akşam bu giysi, eller ve kollar yıkanmalıdır” ifadelerini kullandı.

Kaynak : Serçin ÇILDIR

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Konseyden deprem uyarısı

Konseyden deprem uyarısı

18:00 13 Aralık 2018
Kahreden intihar

Kahreden intihar

10:35 13 Aralık 2018
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...