BELEDİYELERE İHALE ÇAĞRISI

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, “Belediyeler mal ve hizmet alımlarında, altyapı ihalelerinde, Antalya şirketlerini tercih etmelidir” dedi.

Güncel 10 Kasım 2019 16:07
BELEDİYELERE İHALE ÇAĞRISI
-A +A

ATSO Meslek Komiteleri Müşterek Toplantısı, Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek ve belediye bürokratlarının katılımıyla yapıldı. ATSO meslek komite üyelerinin yoğun katılımıyla gerçekleşen toplantıda, Başkan Böcek ve büyükşehir bürokratları, iş dünyasının sorunlarını ve önerilerini dinledi. Toplantının açılışında konuşan ATSO Başkanı Davut Çetin, “Bildiğiniz gibi dünyanın gelişmiş kentlerinde belediyeler ve ticaret sanayi odaları kentsel konularda birlikte çalışır. Kent turizmi gibi alanlarda belediyelerin ve odaların ortak şirketleri veya vakıfları faaliyet yürütür. Bir kent, kurumlar arasında işbirliği ve ortaklık varsa daha sağlıklı gelişebilir. Bu nedenle bizim de Antalya'da bu yönde adımlar atmamız gerekli. Muhittin Başkan ile artık bu yönde somut adımlar atacağımıza inanıyorum" dedi.
Belediyelerin ve odaların bütçelerinin kısıtlı olduğuna dikkat çeken Başkan Çetin şunları kaydetti;
“Antalya'da resmi nüfusumuz 2.5 milyona yakın, ama ikinci konutlarına gelenler ve turizm nüfusuyla Antalya aslında fiilen 4 milyonluk bir il durumundadır. Antalya'da yerli ve yabancı turist 150 milyon civarında geceleme yapıyor. Bunu tüketime vurduğumuzda kendi nüfusumuzun üçte biri kadar da turistlerin tüketimi söz konusudur. Özellikle su tüketimi, atık, ulaşım yükü gibi alanlarda bu daha da fazladır. Dolayısıyla yerel bütçelerde bunun dikkate alınması gerekir. Konaklama vergisi dünyada geceleme üzerinden yüzde 1 veya günlük 1 euro şeklinde turistten alınır. Bizde önce turizm ajansı katkı payı getirildi, şimdi konaklama vergisi Meclis gündeminde. Fakat bu vergilerden asıl payın belediyelere verilmesi gerekirken, bizde tersi oluyor. Bu konuda düşüncelerimizi TOBB Yönetimi ve Turizm Meclisi olarak Büyük Millet Meclisinde Bütçe Plan Komisyonu üyeleriyle de paylaştık. Bu konuda belediye başkanlarımız da müdahil olmalıdır."

BELEDİYELER ANTALYA ŞİRKETLERİNİ TERCİH ETSİN
Plansız ve denetimsiz ticaret konusuna dikkat çeken Davut Çetin, “Belediyelerle en önemli dertlerimizden birisi plansız, denetimsiz ticarettir. Apartman veya bina altlarında işyeri yapmakla planlı ticaret olamaz. Çağdaş kentlerde herkesin istediği yerde istediği işi yapması mümkün değildir. Ticaretin bölgesi, alanı, hangi bölgede ne yapılacağı imar planında olmalıdır. Mahalle ticaret merkezleri planlamalıyız. Kent merkezini boşaltan ve trafik yaratan AVM modelinden vazgeçmeliyiz. Her 100 metrede bir zincir market olmamalıdır. Kaleiçi ve Kalekapısı'nda disiplinli ve kaliteli ticareti sağlamak zorundayız. Çünkü orası kentin sembolüdür" diye konuştu. Başkan Böcek'ten Antalya şirketlerine pozitif ayrımcılık yapmasını talep eden Davut Çetin, “Belediyeler mal ve hizmet alımlarında, altyapı ihalelerinde, mümkün olduğu kadar Antalya şirketlerini tercih etmelidir" dedi.

BAŞKAN BÖCEK: PARTİ AYRIMI YAPMIYORUZ
Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek ise seçildiği günden itibaren Antalya'da sivil toplum kuruluşları, iş dünyası ve ATSO ile beraber çalıştığını kaydetti. 19 ilçede parti ayrımı gözetmeksizin çalıştığını anlatan başkan Böcek, bu süre içerisinde 913 mahalle muhtarının elini sıktığını ve mahallelerin sorunlarını dinlediğini söyledi.
ATSO ile beraber yerel yönetimler zirvesi yaptıklarını vurgulayan Başkan Böcek, “SİAD'larımızla Antalyamızı konuştuk. Masaya yatırdık. Daha sonra esnaf odasıyla, 75 oda başkanıyla çalıştay yaptık. Herşeyi bilmemiz mümkün olmayabilir. Mesela Antalya'da taksimetre, beş ilçede farklı olduğunu bilmeyen arkadaşlarımız varmış, ben de bilmiyordum. 1 Ocak itibarıyla Antalya'da Gazipaşa'dan Kaş'a kadar tuşa bastığında aynı taksimetre çalışacak. Örnek veriyorum bugün Belek'teyiz. Taksiyle Belek'e gelişimiz 150 lira. Dönüşümüz 225 lira. Benzer uygulamalar ilçelerde var. Onun için planlı kurallı bir kent için çalışıyoruz. Bu toplantıların hepsinin kent için çok önemi var" dedi.
Tarım Konseyi ile çalışmalarına da değinen Böcek, “'Biz yerelden üreteceğiz, yerelden kalkınacağız dedik. İşte hayvancılıkta besicimize yem vereceğiz dedik. Ucuz etle ilgili şimdi Halk Et, Kepez'de başladı. Konyaaltı'nda, Muratpaşa'da ve diğer ilçelerimizde de yapacağız. Bunu yaparken vatandaşlarımızı üreticilerimizle buluşturacağız" diye konuştu.

AYAĞIMIZI YORGANIMIZA GÖRE UZATACAĞIZ
4.5 yıllık görev süresince borç edebiyatı yapmayacağını da ifade eden Böcek sözlerini şöyle sürdürdü;
“Çalışmalarımızı geçmiş dönemle hesaplaşma yapmadan, kimseyle kavga etmeden sürdüreceğiz. Önümüzdeki 4.5 yıllık süreçte projelerimizi sizlerle gerçekleştirmeye devam edeceğiz. Borç lugatı yapmayacağız, ama bilmenizde yarar var diye söylüyorum Antalyamız 6 milyar 256 milyon lira borcu olan bir belediyemiz. Türkiye'de nüfusumuz beşinci ama borç olarak da 5'inci belediyeyiz. Biz bunu televizyonlara çıkıp, şurada burada borçla devraldık lugatı yapmayacağız. Normal çalışmalarımızı ayağımızı yorganımıza göre uzatacağız. Biz Konyaaltı'nda belediyemizi öyle yönettik. Gelecekle ilgili sözümüzde duracağız."
DHA

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...