Belediye-İş'te Mercan dönemi

Belediye İş Sendikası Antalya Şube Başkanı Kemal Çavuşoğlu'nun sendikanın Genel Merkez Basın Yayın ve Eğitim Genel Sekreterliğine seçilmesinin ardından Antalya Şube Başkanlığı'na Mehmet Mercan görevlendirildi

Güncel 5 Aralık 2018 15:30
Belediye-İş'te Mercan dönemi
-A +A

Belediye İş Sendikası Antalya Şube Başkanı Kemal Çavuşoğlu'nun sendikanın Genel Merkez Basın Yayın ve Eğitim Genel Sekreterliğine seçilmesinin ardından Antalya Şube Başkanlığı'na Mehmet Mercan görevlendirildi.

Mehmet Mercan, düzenlediği basın toplantısıyla gündeme yönelik değerlendirmelerde bulundu. Kıdem tazminatının fona devredilmesi, süresinin azaltılması veya belirli süreli sözleşmelerin yaygınlaştırılarak ortadan kaldırılması gibi hiçbir düzenlemeyi kabul etmeyeceklerini dile getiren Mercan, aksi yöndeki gelişmelere karşı meşru her yolu kullanma kararlılığında olduklarını söyledi. Mercan, “Bir yıldan az süreli hizmetler için de kıdem tazminatının ödenmesi, işyeri iflası durumunda tazminatın işçiye ödenmesinin garanti altına alınmasını ve her türlü işten ayrılmalarda da kıdem tazminatı ödenmesini, ayrıca tavan sınırlamasının ortadan kaldırılmasını istiyoruz" dedi.

TAŞERON DÜZENLEMESİ YENİLENMELİ

Belediyelerde çalışan emekçilerin hiçbir ayrım yapılmadan kadroya alınması çağrısında bulunan Mehmet Mercan, şöyle konuştu:
“Belediye Kanunu'nda taşeronlaştırmanın, özelleştirmenin önünü açan düzenlemeler, kadrolara ilişkin sınırlamalar kaldırılmalı ve tüm belediye hizmetleri kadrolu işçiler eliyle yapılmalıdır. Kadroya ve belediye şirketlerine geçişi düzenleyen KHK ile getirilen düzenleme Haziran 2020'ye kadar toplu sözleşme hakkını askıya almıştır. Bu tarihe kadar kapsamdaki işçiler 6 aylık dilimlerle verilen yüzde 4 oranındaki ücret artışları ile yetinmek zorunda bırakılmışlardır. Taşeron işçilere ilişkin mevcut düzenleme sona erdirilmeli, sendikalar taraflarla özgürce toplu sözleşme imzalayabilmelidir."

Kaynak : DHA

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...